StoryEditor

Trump: Každý si myslí, že si Nobelovu cenu za mier zaslúžim

10.05.2018, 16:42
Autor:
ČTKČTK
Amerického prezidenta na prestížne ocenenie nominovala skupina republikánskych kongresmanov.

Každý si myslí, že by som si zaslúžil Nobelovu cenu za mier, vyhlásil dnes americký prezident Donald Trump.

Reagoval tak na novinársku otázku, či si myslí, že by mal prestížne ocenenie dostať. S dodatkom, že on sám by to nikdy nepovedal, informoval americký server The Hill.

Nomináciu už má

Trumpa na Nobelovu cenu za mier začiatkom mesiaca navrhlo 18 republikánskych členov amerického Kongresu s poukazom na prezidentov podiel na upokojenie situácie na Kórejskom polostrove.

Juhokórejský prezident Mun Če-in už koncom apríla vyjadril názor, že Trump by mal Nobelovu cenu obdržať.

On by to nikdy nepovedal

"Každý si to myslí, ale ja by som to nikdy nepovedal," povedal americký prezident na brífingu v Bielom dome.

Niekoľko týždňov pred historickým stretnutím so severokórejským vodcom Kim Čong-unom povedal, že len dúfa, že Spojené štáty pomôžu dojednať dohodu o odstránení jadrových zbraní zo Severnej Kórey a o zastavenie severokórejských raketových hrozieb.

Chce mier

Keď sa Mun o Nobelovej cene pre Trumpa zmienil prvýkrát, bol americký prezident podľa svojich slov dojatý a poznamenal, že to od jeho juhokórejského náprotivku bolo veľmi milé.

Dodal však, že predovšetkým chce vidieť pokrok v rokovaniach so Severnou Kóreou. "Chcem mier. To hlavné, čo chcem, je mier," vyhlásil.

Zaslúžil sa denuklearizáciu Kórejského polostrova

Nominačný list zaslaný začiatkom mája Nobelovu výboru do Osla podpísalo 18 republikánskych členov amerického Kongresu.

​Americký prezident by mal podľa zákonodarcov "obdržať Nobelovu cenu za mier za rok 2019 ako uznanie svojej práce zamerané na ukončenie kórejskej vojny a denuklearizáciu Kórejského polostrova a za prínos mieru v regióne".

Cenu mal aj Obama

Trumpov predchodca Barack Obama dostal Nobelovu cenu za mier koncom roka 2009, teda už v prvom roku svojej vlády, a to za snahy o jadrové odzbrojenie, prevenciu konfliktov aj za aktivity proti globálnemu otepľovaniu.

​Nobelov výbor bol za toto rozhodnutie kritizovaný, pretože Obama získal ocenenie v čase, keď bol skôr vo fáze sľubov než nejakých aspoň čiastočne splnených cieľov. Aj samotný Obama prijal cenu s určitými rozpakmi.

01 - Modified: 2023-09-15 20:43:45 - Feat.: - Title: Nadácia zvyšuje sumu tohtoročných Nobelových cien na 920-tisíc eur, kurz švédskej koruny klesol 02 - Modified: 2023-09-02 15:19:47 - Feat.: - Title: Nórsky Nobelov výbor tvrdí, že Rusko sa snaží umlčať novinára Muratova 03 - Modified: 2023-09-01 14:59:00 - Feat.: - Title: Veľvyslancov Ruska a Bieloruska pozvali na banket spojený s Nobelovými cenami 04 - Modified: 2023-05-30 04:56:25 - Feat.: - Title: Zomrel laureát Nobelovej ceny za medicínu Harald zur Hausen 05 - Modified: 2023-03-15 22:54:26 - Feat.: - Title: Laureátka Nobelovej ceny Ebádíová žiadala na pôde Európskeho parlamentu ďalší tlak na Irán
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
30. september 2023 00:02