Reuters
StoryEditor

Podpredseda katalánskej vlády: Madrid nám nedáva inú možnosť než odtrhnutie

25.10.2017, 21:22
Autor:
TASRTASR
Oriol Junqueras však trval na tom, že sa takto vyjadril výlučne v mene svojej strany.

Podpredseda katalánskej vlády Oriol Junqueras tvrdí, že Madrid nedáva katalánskym odštiepencom "inú možnosť" než pokračovať smerom k vyhláseniu novej republiky.

Junqueras v stredajšom rozhovore pre agentúru AP uviedol, že jeho strana, ktorá je jednou z dvoch koaličných strán v regionálnej katalánskej vláde, "bude pracovať na tom, aby vytvorila republiku". Podľa Junquerasa totiž chápe, že "je tu demokratický mandát na založenie takejto republiky". Španielska vláda "nám nedáva inú možnosť," dodal.

Oriol Junqueras však trval na tom, že sa takto vyjadril výlučne v mene svojej strany - Republikánskej ľavice Katalánska - a nie v mene celej katalánskej regionálnej vlády, ktorej predsedom je Carles Puigdemont.

Vyslovil sa tak vo vyhrotenej situácii ohľadne možnej katalánskej reakcie na avizované opatrenia Madridu prevziať nad týmto autonómnych regiónom čiastočnú kontrolu a zastaviť jeho snahy o nezávislosť. Tie chce španielsky premiér Mariano Rajoy dosiahnuť uplatnením ústavného článku 155.

Rajoy pritom dúfa, že plánované opatrenia, medzi ktorými je odvolanie Puigdemontovej vlády a obmedzenie právomocí katalánskeho parlamentu, budú krátkodobé. Mali by sa skončiť s regionálnymi voľbami, ktoré by sa podľa španielskeho premiéra mohli konať čo najskôr, ale až keď dôjde k obnoveniu právneho poriadku. Očakáva sa, že španielsky Senát schváli tieto opatrenia v piatok, pripomína agentúra AP.

Vláda v Madride avizovala opatrenia po tom, ako Puigdemont v uplynulý štvrtok opäť pohrozil vyhlásením nezávislosti Katalánska, pričom však Madrid znovu vyzval na dialóg. Španielska vláda túto jeho reakciu na svoje ultimátum odmietla ako nedostačujúcu.

01 - Modified: 2023-09-18 14:09:17 - Feat.: - Title: Čo znamená, že môžeme oficiálne hovoriť po katalánsky v Európe 02 - Modified: 2023-09-11 21:42:32 - Feat.: - Title: V Barcelone sa zišli desaťtísíce podporovateľov nezávislosti Katalánska 03 - Modified: 2023-08-16 21:58:15 - Feat.: - Title: Sánchez sa snaží získať separatistov v Španielsku aj sľubom presadzovania katalánčiny v Európskej únii 04 - Modified: 2023-08-14 14:39:20 - Feat.: - Title: Plavková invázia. Nudisti vedú kampaň proti oblečeným turistom, v tejto destinácii to musíš dať na naháča 05 - Modified: 2023-08-10 21:39:42 - Feat.: - Title: Španielsky ústavný súd neprijal odvolanie bývalého katalánskeho vodcu proti zatykaču
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
28. september 2023 03:46