StoryEditor

Predávať ľudí zarába viac, zistili gangy. V Británii bujnie moderné otroctv

11.08.2017, 09:30
Autor:
TASRTASR
Medzinárodné gangy v Británii vo veľkom obchodujú s ľuďmi, problém sa týka desiatok tisícov ľudí.

Moderné otroctvo a obchodovanie s ľuďmi sú problémami, ktoré sa v Británii týkajú každého veľkého mesta. Informovala o tom spravodajská stanica BBC s odvolaním sa na údaje Národnej agentúry pre boj so zločinnosťou (NCA).

NCA má momentálne v Británii rozpracovaných 300 policajných operácií. Riaditeľ NCA Will Kerr uviedol, že čím viac pozornosti venujú prešetrovaniu prípadov moderného otroctva, tým viac prípadov odhaľujú.

Špička ľadovca

NCA odhaduje, že tento fenomén má v Británii desiatky tisíc obetí. Všetko nasvedčuje tomu, že rozsah tohto problému je väčší, ako sa predpokladalo. Odhady o 10-tisíc až 13-tisíc obetiach boli len "špičkou ľadovca", uviedol Kerr.

Podľa neho je obchodovanie s ľuďmi v rámci moderného otroctva také rozšírené, že bežný človek si ani nemusí uvedomiť, že s ním má čo do činenia, a to aj každodenne. NCA preto obyvateľov Británie vyzýva, aby boli všímaví a každé svoje podozrenie ohľadom otroctva ohlásili úradom.

Viac peňazí ako z drog

Kerr upozornil, že v Británii je veľmi veľa miest, kde ľudia pracujú proti svojej vôli. Ide o sektor stavebníctva, poľnohospodárstva či potravinárstva. Ženy sa veľmi často dostávajú do verejných domov alebo sú nútené pracovať ako opatrovateľky.

NCA tvrdí, že za rast prípadov moderného otroctva môžu medzinárodné gangy, ktoré zistili, že takto môžu zarobiť viac peňazí ako na obchodovaní s drogami.

Najviac z Albánska

Najčastejšími krajinami pôvodu moderných otrokov sú Albánsko, Nigéria, Vietnam, Rumunsko a Poľsko. Niektorí otroci však pochádzajú z Británie.

Obeťami moderného otroctva a obchodovania s ľuďmi môžu byť muži, ženy či deti, a to rôzneho veku, ale prevahu majú najzraniteľnejšie menšiny alebo sociálne vylúčené skupiny, uviedla BBC.

Sekcia Globálne vznikla v rámci projektu Svet medzi riadkami, ktorý v spolupráci s HN realizuje mimovládna organizácia Človek v ohrození a Katedra žurnalistiky na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského. Projekt spolufinancuje SlovakAid.
01 - Modified: 2024-04-29 08:12:42 - Feat.: - Title: Rada Európy aj OSN kritizujú plány Británie na deportácie do Rwandy 02 - Modified: 2024-04-29 08:00:28 - Feat.: - Title: V Keni vlani polícia mimosúdne zabila 118 ľudí, tvrdia aktivisti 03 - Modified: 2024-04-29 08:02:18 - Feat.: - Title: Zdravotná klaunka: V prestrojení sa cítim slobodná, vraciam sa do detstva a môžem byť kýmkoľvek 04 - Modified: 2024-04-23 13:00:00 - Feat.: - Title: Sľúbili im prácu v Rusku. Bez ich zvolenia však skončili na ukrajinskom fronte 05 - Modified: 2024-04-29 07:45:18 - Feat.: - Title: V Indonézií zápasia s rekordne vysokou cenou ryže
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
29. apríl 2024 18:32