Reuters
StoryEditor

Rodičia smrteľne chorého dieťaťa boj za liečbu vzdávajú. Kvôli prieťahom už nie je možná

24.07.2017, 17:18
Autor:
ČTKČTK

Britskí rodičia nevyliečiteľne chorého 11-mesačného Charlieho Garda už netrvajú na experimentálnej liečbe a chcú sa s lekármi dohodnúť na tom, ako by ich synovi mohlo byť umožnené zomrieť. Dnes to podľa agentúry Reuters oznámil právny zástupca rodiny Grant Armstrong.

Prípad Charlieho, ktorý trpí nevyliečiteľným syndrómom mitochondriálneho vyčerpania, čo sa prejavuje postupným ochabovaním svalstva a poškodením mozgu, vyvolal hlboké pohnutie nielen v Británii, ale aj v zahraničí. Podporu mu v jeho boji o život vyjadrili napríklad pápež František alebo americký prezident Donald Trump.

Rodina v hľadaní nádeje na prežitie syna dlhodobo usilovala o experimentálnu liečbu, ale londýnsky najvyšší súd proti vôli rodičov na základe odporúčania nemocnice povolil odpojenie Charlieho od prístrojov, ktoré ho udržujú pri živote. Klinika nakoniec začiatkom júla uviedla, že chlapca neodpojí a preskúma ďalšie liečebné postupy.

Medzitým niekoľko kongresmanov v USA navrhlo udeliť dieťaťu občianstvo, a tak mu zaistiť americkú starostlivosť. Pomoc v hľadaní možností liečby ponúkol Trump či vatikánska nemocnica Bambino Gesù.

Dnes ale rodina prostredníctvom Armstronga oznámila, že právny boj o záchranu syna vzdáva, pretože dôkladné testy ukázali, že chlapcovo telo už vykazuje nezvratné poškodenia.

"Pre Charlieho je už neskoro, už nie je čas. Nastali nezvratné svalové poškodenia, takže liečba už nemôže byť úspešná," povedal Armstrong. "Charlie na liečbu trpezlivo čakal. Ale kvôli prieťahom sa cesta k tejto možnosti uzavrela," dodal.

Charlieho matka oznámila, že rozhodnutie netrvať na liečbe urobila spolu s manželom v synovom najlepšom záujme. Myslia si však, že by mohol žiť normálnym životom, keby sa mu pomôcť dostalo skôr, pretože nikto nevie, čo by sa stalo, keby liečbou skutočne prešiel.

01 - Modified: 2024-06-20 22:00:00 - Feat.: - Title: Mesiac jún patrí myasténii gravis: Zriedkavému neurologickému autoimunitnému ochoreniu, ktoré na Slovensku postihuje čoraz viac Slovákov! 02 - Modified: 2024-06-20 15:00:44 - Feat.: - Title: Britská opozícia vyzýva Sunaka na vyšetrovanie stávok na termín volieb 03 - Modified: 2024-06-20 14:31:07 - Feat.: - Title: Historický rozsudok. Povolenie pre ropné vrty nezohľadnilo vplyv na klímu, rozhodol britský súd 04 - Modified: 2024-06-20 12:41:42 - Feat.: - Title: Britská centrálna banka pred júlovými voľbami úrokové sadzby nezmenila 05 - Modified: 2024-06-20 10:42:05 - Feat.: - Title: Britskí klimatickí aktivisti posprejovali súkromné lietadlá na letisku Stansted
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
21. jún 2024 10:35