Pre všetkých, ktorí požiadajú o nový občiansky preukaz z dôvodu vypršania platnosti certifikátov, bude výmena bezplatná. Upustí sa od zaplatenia správneho poplatku za vydanie občianskeho preukazu z dôvodu, ktorý nenastal na strane občana. FOTO: Alžbeta Harry Gavendová/HN
StoryEditor

Pozor, blížia sa zmeny v používaní elektronického občianskeho preukazu

22.09.2022, 13:48
Autor:
ahgahg
  • Ak ste držiteľom občianskeho preukazu vydaného pred 20. júnom 2021, zbystrite pozornosť.
  • Takýto občiansky preukaz môžete využívať na elektronické podpisovanie iba do 31. decembra tohto roka.
  • Používateľom, ktorí nepotrebujú vyhotovovať kvalifikovaný elektronický podpis bezodkladne, odporúča Ministerstvo vnútra počkať na občiansky preukaz s biometrickými údajmi.

Ministerstvo vnútra sprístupnilo novú verziu aplikácie eID klient, ktorá upozorňuje používateľov elektronických občianskych preukazov na dôležitú zmenu. Najneskôr v posledný deň tohto roka im budú zrušené platné kvalifikované certifikáty pre elektronický podpis.

Rezort tak pokračuje v informovaní o potrebe výmeny občianskych preukazov pre minimálne 30-tisíc ľudí na Slovensku, ktorí aktívne využívajú na svojom občianskom preukaze elektronický podpis. 

Táto zmena sa týka však len držiteľov občianskych preukazov vydaných do 20. júna 2021. Od 21. júna 2021 totiž Ministerstvo vydáva občianske preukazy či povolenia na pobyt cudzinca s novým čipom. Dovtedajšiemu čipu s označení Smart Card Atos CardOS V5.0 QES EAC V1.0 version V1.0. totiž v júni 2021 skončila 5-ročná certifikácia.

image

Ondrej Macko: Apple s tým začal a ostatní ho budú nasledovať. Ceny telefónov pôjdu nahor

Po tomto dátume nebude kvalifikovaným zariadením pre elektronický podpis. Na základe rozhodnutia NBÚ ich však na elektronické podpisovanie možno používať do 31. decembra 2022. Po tomto dátume však už nebude možné týmto občianskym preukazom vyhotovovať kvalifikovaný elektronický podpis, teda KEP.

Problém môže nastať aj skôr

Rezort vnútra tiež proaktívne a preventívne informuje, že môže nastať problém s overením kvalifikovaných podpisov vytvorených s takýmito certifikátmi aj pred ich zrušením. Môže sa tak stať v prípade, že k podpisu nebola pripojená kvalifikovaná časová pečiatka. Viac informácií o platnosti a overiteľnosti podpisov nájdete na portáli slovensko.sk v sekcii EID a Pečiatka. 

Funkcionalita prihlasovania do informačných systémov verejnej správy však týmto nie je dotknutá, čiže do elektronickej schránky na stránke slovensko.sk bude možné sa aj naďalej prihlasovať. Ak teda nepoužívate elektronický podpis, nič sa pre vás nemení, občiansky preukaz môžete aj naďalej používať na prihlasovanie a, samozrejme, aj klasickým spôsobom na preukazovanie totožnosti.

Ako ďalej postupovať?

Platnosť certifikátov v čipe občianskeho preukazu si skontrolujte pomocou aplikácie eID klient /v časti „Nastavenia-Certifikáty“/. Ak si želáte vyhotovovať kvalifikovaný elektronický podpis pomocou občianskeho preukazu, ktorý bol vydaný do 20. júna 2021, je potrebné požiadať o jeho výmenu na ktoromkoľvek oddelení dokladov.

Následne je potrebné požiadať o vydanie nového kvalifikovaného certifikátu buď osobne na oddelení dokladov ihneď pri prevzatí nového dokladu alebo neskôr online z domu prostredníctvom aplikácie eID klient. Môže to trvať približne 15 minút.

image

Galaxy Watch 5 Pro: ako obstáli najlepšie hodinky od Samsungu v teste?

Pre možnosť autorizácie všetkých úkonov po uplynutí platnosti certifikátov rezort odporúča výmenu občianskeho preukazu. 

Pre všetkých, ktorí požiadajú o nový občiansky preukaz z dôvodu vypršania platnosti certifikátov, bude výmena bezplatná. Na základe parlamentom schválenej novely zákona o e-Governmente  sa upustí od zaplatenia správneho poplatku za vydanie občianskeho preukazu z dôvodu, ktorý nenastal na strane občana.

Tento prínos budú môcť využiť všetci dotknutí občania nadobudnutím účinnosti novely zákona o e-Governmente dňom vyhlásenia v Zbierke zákonov, teda najneskôr 15. októbra 2022.

Ak elektronicky podpisujete len niektoré úkony, nie je potrebné občiansky preukaz meniť. Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR pripravuje vyhlášku o uznaných spôsoboch autorizácie, čo umožní autorizovať vybrané úkony aj s dokladom vydaným do júna 2021.

Ak pristúpite na túto alternatívu, bude nutné získať iný typ kvalifikovaného certifikátu – osobne na oddelení dokladov a samozrejme aj z pohodlia domova cez aplikáciu eID klient. Zoznam vybraných úkonov ako aj bližšie informácie o príprave vyhlášky budú postupne zverejňované na stránke slovensko.sk.

Biometrické doklady

Ministerstvo vnútra zároveň pripravuje spustenie vydávania občianskych preukazov s biometriou podľa nariadenia EÚ číslo 2019/1157 o posilnení zabezpečenia preukazov totožnosti občanov Únie a dokladov o pobyte vydávaných občanom Únie a ich rodinným príslušníkom vykonávajúcim svoje právo na voľný pohyb.

Používateľom, ktorí nepotrebujú vyhotovovať kvalifikovaný elektronický podpis bezodkladne, odporúča počkať na tento nový typ občianskeho preukazu, ktorý okrem nového dizajnu prinesie aj možnosť bezkontaktnej komunikácie. 

Ministerstva sme sa spýtali na presnejší dátum, kedy budú takéto typy občianskych preukazov k dispozícii. Odpoveď doplníme po obdržaní. 

 

01 - Modified: 2023-09-23 07:20:20 - Feat.: - Title: O cestovný pas vlani požiadalo najviac ľudí za posledných desať rokov 02 - Modified: 2023-09-21 13:30:32 - Feat.: - Title: Ministerstvo vnútra hľadá dodávateľov služieb pre azylantov a cudzincov 03 - Modified: 2023-09-21 13:32:27 - Feat.: - Title: Zo zahraničia už volila viac než polovica registrovaných voličov 04 - Modified: 2023-09-05 08:24:19 - Feat.: - Title: HN na mieste migračnej krízy vo Veľkom Krtíši: vnútri tábora údajné bitky, vonku zase slušné správanie 05 - Modified: 2023-09-04 15:22:07 - Feat.: - Title: HN majú reportéra na mieste migračnej krízy: v katastrofálnych podmienkach žije vo Veľkom Krtíši 700 utečencov
menuLevel = 2, menuRoute = style/tech, menuAlias = tech, menuRouteLevel0 = style, homepage = false
24. september 2023 22:26