Americký výrobca počítačových čipov Intel dostal pokutu za to, že poskytoval výrobcom počítačov zľavy za to, že obmedzili používanie čipov konkurenčného výrobcu Advanced Micro Devices; pokuta bola potvrdená v roku 2014.Reuters
StoryEditor

Google odhalil závažnú bezpečnostnú dieru. Týka sa miliárd počítačov či mobilov po celom svete

04.01.2018, 09:39
Autor:
ČTKČTKklkl
Opravenie chyby na procesore zníži jeho výkon.

Výskumní pracovníci internetovej spoločnosti Google odhalili závažné bezpečnostné nedostatky v čipoch vyrábaných firmami Intel, Advanced Micro Devices a ARM Holdings. Hackeri by tieto nedostatky mohli využiť ku krádežiam dôverných informácií z takmer všetkých moderných počítačových zariadení, ktoré čipy týchto firiem využívajú, teda napríklad z osobných počítačov či chytrých telefónov, informovala agentúra Reuters.

Zistené bezpečnostné nedostatky, na ktorých odstránení teraz technologické firmy pracujú, sa podľa agentúry DPA týkajú čipov v miliardách zariadení a hackeri ich môžu využiť napríklad na získanie hesiel či ďalších citlivých údajov.

Závažné nedostatky

Intel vo svojej tlačovej správe ubezpečoval, že tieto nedostatky "nemajú potenciál poškodiť, upraviť alebo mazať údaje." Portál The Register, ktorý na pochybenia upozornil však tieto vyjadrenia technologickej spoločnosti spochybňuje.

"Na zraniteľných systémoch umožňuje "Meltdown" (označenie bezpečnostnej chyby, pozn.red.) čítať zo súkromných a citlivých priestorových adries jadra.. A keď ste odcudzili kľúče od kráľovstva, ako napríklad kryptografické tajomstvá, pravdepodobne zistíte, že môžete skutočne poškodiť, upraviť alebo vymazať údaje," reaguje na vyjadrenia Intelu The Register.

Chyby odstraňujú

Čipy spoločnosti Intel podľa portálu BBC využíva v celom svete zhruba 80 percent stolových počítačov a 90 percent prenosných počítačov. Firma Intel uviedla, že na odstránení zistených bezpečnostných nedostatkov pracuje. Niektoré úpravy v podobe aktualizácie softvéru už podľa firmy boli vykonané, alebo budú dostupné v najbližších dňoch, píše BBC.

The Register zároveň upozorňuje, že odstránenie chyby bude znamenať spomalenie procesorov v rozmedzí od 17 do 23 percent.

Spoločnosť ARM oznámila, že už poskytla nástroje na odstránenie bezpečnostných nedostatkov svojim zákazníkom, medzi ktorých patrí rad výrobcov chytrých telefónov. Firma Advanced Micro Devices vyjadrila presvedčenie, že riziko pri jej produktoch je v súčasnosti "takmer nulové".

01 - Modified: 2023-06-01 14:21:44 - Feat.: - Title: Intel žiada od nemeckej vlády zvýšenie podpory pre svoje investície, prinesie tisícky pracovných miest 02 - Modified: 2023-03-16 09:31:40 - Feat.: - Title: Náš čip ušetrí gigantom miliardy, hovorí pre HN Slovák, ktorého firma prichádza s prevratnou novinkou 03 - Modified: 2023-01-27 07:27:41 - Feat.: - Title: Katastrofálny kvartál pre Intel. Jeho akcie padli o vyše deväť percent 04 - Modified: 2023-01-20 11:44:21 - Feat.: - Title: Rozhodnutie o novej továrni Intelu v Európe padne do konca roka 05 - Modified: 2022-12-18 13:45:59 - Feat.: - Title: Najväčší výrobca čipov odkladá začiatok výstavby nemeckej továrne. Požaduje viac dotácií
menuLevel = 2, menuRoute = style/tech, menuAlias = tech, menuRouteLevel0 = style, homepage = false
09. jún 2023 10:29