Personalisti sú tými, aby posúdili, či je kandidát najvhodnejší. SNÍMKA: Dreamstime
StoryEditor

Hľadá sa vášnivý profesionál: Ako nepostaviť životopis na klišé?

14.05.2022, 00:00
  • Pozitívny, zapálený, odolný voči stresu, kreatívny, vysoko motivovaný poskytovateľ riešení ochotný dodávať svoje bohaté skúsenosti z dynamického kolektívu.
  • Toto o sebe píšeme v životopisoch, keď hľadáme prácu.
  • V článku, ktorý vyšiel v HN magazíne sa dozviete aj to, akým chybám sa vyhnúť čo je superzamestnanec.

Všetci hovoríme po anglicky. Vieme viesť tím. Zároveň dokážeme byť jeho flexibilným členom schopným plniť zadané úlohy. Samozrejme, zároveň vieme pracovať aj úplne samostatne. Aby aj nie, však máme bohaté skúsenosti. Sme špičkoví špecialisti s brilantnými znalosťami schopní poskytovať profesionálne výkony s nadpriemernými výsledkami.

Z toho, čo o sebe píšeme v životopisoch, keď sa uchádzame o nejaké pracovné miesto, vychádzame ako spoločnosť robotov, ktorí nepoznajú slovo neviem. No tak si to povedzme na rovinu – klameme. Pracovné životopisy sa stali priestorom plným klišé a fráz.

Prevádzkovatelia aplikácie Cvapp, ktorá pomáha s vytváraním životopisov a motivačných listov, skúmali, čo sa do nich najčastejšie píše. Vzali to dôsledne, svojimi programami prehnali desiatky tisíc životopisov z viac ako tridsiatich krajín. Za najčastejšie používané klišé označili „som tímový hráč“.

Táto formulácia sa objavuje všade, od Ameriky cez Európu až po Filipíny. Avšak zároveň platí porekadlo iný kraj, iný mrav. Belgičania veľmi často uvádzajú, že sú flexibilní, Nemci nápadne hojne používajú slovo strategický a Švédi vyzdvihujú odolnosť voči stresu.

Celkovo Európania uvádzajú, že sú pozitívni a spoločenskí, zatiaľ čo obyvatelia iných kontinentov sa podľa svojich slov oveľa častejšie dokážu prispôsobiť. Formulácia typická pre našinca? Som spoločenský tímový hráč schopný samostatne pracovať.

Nechcela by som pracovať v personalistike. Obávam sa, že každodenná snaha rozšifrovať, čo je to za človeka, ktorý je spoločenský tímový hráč schopný samostatne pracovať, by ma čoskoro zničilo. No predstavte si, že denne niekoľko rokov...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
28. máj 2022 00:04