48. slávnostné odovzdávanie cien César v Paríži vo Francúzsku. FOTO: Reuters
StoryEditor

Film českej režisérky Michaely Pavlátovej Moje slnko Mad dostal francúzsku cenu Cézar

24.02.2023, 23:49
Autor:
ČTKČTK

Snímka Moje slunce Mad​ rozpráva príbeh Heleny, ktorá začína v Kábule novú životnú etapu po boku svojho manžela Nazira, s ktorým sa zoznámila na univerzite v Prahe.

Koprodukčný film českej režisérky Michaely Pavlátovej Moje slunce Mad​ dostal prestížnu cenu francúzskej filmovej akadémie César za najlepší celovečerný animovaný film. Na dnešnom slávnostnom odovzdávaní cien v Paríži to oznámili organizátori.

Snímka, ktorá vznikla v česko-francúzsko-slovenskej koprodukcii, porazila vo svojej kategórii napríklad film Mikulášove patálie: Ako to celé začalo režisérov Amandine Fredonovej a Benjamina Massoubrea, ktorý pracuje s populárnymi motívmi kresliča Jeana-Jacquesa Sempého. O cenu usiloval tiež snímka Myška a medveď na cestách od Jeana-christopha Rogera a Juliena Chhenga.

image

Britským filmovým cenám BAFTA dominovala dráma Na západe nič nové, cenu za dokument získal Navaľnyj

Vo Francúzsku si Pavlátovej film získal obľubu divákov i kritiky a už skôr dostal Cenu poroty na festivale animovaných filmov v Annecy.

Snímka rozpráva príbeh Heleny, ktorá začína v Kábule novú životnú etapu po boku svojho manžela Nazira, s ktorým sa zoznámila na univerzite v Prahe. Pod menom Herra si zvyká na nový životný štýl Nazirovej veľkej afganskej rodiny. Nie všetci však majú v tejto rodine také veľké srdce ako Nazir a toľko zmyslu pre humor ako pokrokový dedko. Do jej života vstupuje citlivý chlapec menom Mad, aj s jeho pomocou začína Herra hľadať domov v cudzej krajine. Film vznikol na motívy novely Frišta novinárky Petry Procházkovej.

Režisérku Pavlátovú knižná predloha uchvátila nielen vďaka ironickým komentárom Európanky, ktorá sa ocitla v intimite moslimskej rodiny, kam by sa človek bežne nepozrel. Napriek mnohým rozdielom našla množstvo dôverne známych vecí.

image

Avatar: The Way of Water je tretím najzárobkovejším filmom všetkých čias, pokoril dokonca Titanic

"Už úplne z prvej kapitoly zistíte, že ste sa ocitli v stredu nejakej strašne zaujímavej zábavnej rodiny, ktorá vám v toľkých ohľadoch pripomína vašu rodinu, vašich starých rodičov, babičky, bláznivých strýkov, príbuzných, ktorí sú niektorí fajn, niektorí sú hrozní, ale vy ich musíte všetkých vydržať. A bolo to písané tak vtipne a bezprostredne a naživo, že to, že sa to odohráva v Afganistane, bola vlastne pre mňa druhotná vec," povedal vlani režisérka v podcaste Českej tlačovej kancelárie.

Animáciu Pavlátová zvolila zámerne, aj tak je možné totiž rozprávať zložitý príbeh, čo nie je vo svete ojedinelý postup. Na animácii sa podieľali aj koproducenti z Francúzska, animovalo sa v pražskom štúdiu Alkay a na ostrove Réunion. V hlavnej mužskej úlohe znie v medzinárodnej verzii hlas afganského herca menom Haji gul Asir, v českom jazyku ho stvárnil Hynek Čermák.

01 - Modified: 2023-02-20 16:34:54 - Feat.: 0 - Title: Avatar: The Way of Water je tretím najzárobkovejším filmom všetkých čias, pokoril dokonca Titanic 02 - Modified: 2023-02-19 22:36:30 - Feat.: 1 - Title: Britským filmovým cenám BAFTA dominovala dráma Na západe nič nové, cenu za dokument získal Navaľnyj 03 - Modified: 2023-02-20 11:44:07 - Feat.: 0 - Title: BAFTA 2023: Nechýbali hviezdy filmového plátna, ani kráľovský pár. Pozrite si fotografie z červeného koberca
01 - Modified: 2023-10-04 13:41:14 - Feat.: - Title: Kellnerová zostáva najbohatšou Češkou, jej majetok však mierne poklesol. Ďalší podnikatelia sa približujú 02 - Modified: 2023-10-04 13:39:43 - Feat.: - Title: Kontroly na hraniciach so Slovenskom budú najmenej desať dní, potvrdila česká vláda 03 - Modified: 2023-10-04 12:34:01 - Feat.: - Title: Kampaň pred voľbami do europarlamentu bude testom aj príležitosťou pre demokraciu, vyhlásil český prezident 04 - Modified: 2023-10-04 11:46:02 - Feat.: - Title: S októbrovým Netflixom stuhne krv v žilách. Čakajú ťa nové mysteriózne horory ale aj pokračovania obľúbených Lupina či Elite 05 - Modified: 2023-10-04 09:27:59 - Feat.: - Title: Česi zachytili desiatky migrantov na hranici so Slovenskom krátko po zavedení kontrol
menuLevel = 2, menuRoute = style/kultura, menuAlias = kultura, menuRouteLevel0 = style, homepage = false
04. október 2023 16:22