StoryEditor

Múzeá a galérie sú dnes otvorené aj v noci. Nezmeškajte to

21.05.2016, 16:00
Autor:
TASRTASR

Dnes poobede a večer sa uskutoční na Slovensku 12. ročník obľúbeného podujatia Noc múzeí a galérií. Táto celoeurópska aktivita pod záštitou Rady Európy sa koná pri príležitosti Medzinárodného dna múzeí a podujatie zaradili na tretiu májovú sobotu. Jeho koordinátorom u nás je Zväz múzeí na Slovensku.

Podľa predsedu zväzu Petra Hyrossa sa im prihlásilo 80 múzeí a 26 galérií v 65 mestách, ktoré pripravujú veľmi pestrý kultúrny, zábavný i poučný program pre všetky vekové kategórie. Okrem odborných prednášok sú to komentované sprievody výstavou, posudzovanie umeleckých diel donesených návštevníkmi, besedy, koncerty, čítanie, divadelné a filmové predstavenia, ukážky reštaurovania, nočné prehliadky, tvorivé dielne, ale aj piknik, ohňová šou, výučba tancov, ochutnávka vína a poľovníckeho guláša, návšteva vojenského bunkra, depozitárov a iných pre verejnosť normálne neprístupných priestorov. V Bratislave, Košiciach a Banskej Bystrici spojenej so Zvolenom majú jednotné vstupné, kde za dve eurá si návštevníci kúpia v prvom múzeu alebo galérii vstupenku a tá platí v ostatných. V uvedených mestách môžu využívať aj špeciálnu dopravu, aby viac stihli.

Okrem veľkých miest sa do tradičného podujatia zapájajú i menšie mestá a obce - Betliar, Bojnice, Brodzany, Častá, Dolná Krupá, Dolná Strehová, Dubnica nad Váhom, Dunajská Streda, Fiľakovo, Galanta, Gelnica, Hanušovce nad Topľou, Hlohovec, Hurbanovo, Kežmarok, Komárno, Košariská, Levice, Levoča, Liptovský Mikuláš, Lučenec, Markušovce, Martin, Modra, Modrý Kameň, Mochovce, Myjava, Nová Baňa, Nové Zámky, Piešťany, Poprad, Senec, Sereď, Skalica, Sklabiná, Spišská Belá, Spišská Nová Ves, Stará Turá, Svätý Anton, Svidník, Šaľa, Šurany, Tatranská Lomnica, Trstená a iné."Pezinok si uctí svojho barokového portrétneho maliara Jána Kupeckého. V kaštieli vo Veľkom Bieli zahrajú divadlo v prvýkrát otvorenej kaplnke. V Košiciach sa bude aj veľa športovať. Prvýkrát sa zapája Mincovňa v Kremnici. Niekde začne program už dopoludnia, v mnohých inštitúciách potrvá do polnoci," informuje Hyross.

Že je to atraktívne a masové podujatie, potvrdzuje námestníčka generálneho riaditeľa Slovenského národného múzea Gabriela Podušelová: "Tento deň je pre nás hektický, keď počas neho máme v našej sídelnej budove v Bratislave 5000 až viac ako 8000 návštevníkov." Účastníci podujatia si môžu vybrať zbierkový predmet, ktorý pre nich ako zaujímavosť pripravia v jednotlivých inštitúciách a po vyplnení ústrižku na programovej skladačke budú zaradení do žrebovania o zaujímavé ceny.

01 - Modified: 2023-09-23 07:00:00 - Feat.: - Title: Najväčšia lúpež umenia nie je uzavretá ani po 33 rokoch. Ukradnuté obrazy sa nenašli ani po vypísaní miliónovej odmeny 02 - Modified: 2023-09-21 12:07:37 - Feat.: - Title: Matej Drlička: Dostal som viacero ponúk z politiky, ale toto prostredie je choré a nechcem v ňom pôsobiť 03 - Modified: 2023-09-18 15:00:00 - Feat.: - Title: Od vrcholového športu k filmom pre dospelých: Skutočný príbeh Andrey Absolonovej mieri do kín 04 - Modified: 2023-09-18 13:42:51 - Feat.: - Title: Život a umenie naprieč dekádami: Výročie rozdelenia Československa pripomenie SNG týmito výstavami 05 - Modified: 2023-09-13 15:01:32 - Feat.: - Title: Show Tima Cooka investorov nenadchla. Apple tak musí na trhoch rátať škody za desiatky miliárd
menuLevel = 2, menuRoute = style/kultura, menuAlias = kultura, menuRouteLevel0 = style, homepage = false
25. september 2023 18:15