StoryEditor

Predzvesť Oscarov. Zlatým glóbusom dominovala dráma o chlapcovi

12.01.2015, 05:45
Autor:
tasr, stltasr, stl
Pozrite si ako dopadlo vyhlasovanie 72. ročníka filmových cien Zlatý glóbus.

Časozberný film Chlapčenstvo režiséra Richarda Linklatera, ktorý sa nakrúcal 12 rokov, si v noci nadnes odniesol Zlatý glóbus za najlepší hraný film v kategórii drámy z hotela Beverly Hilton v Los Angeles. Film sleduje dospievanie citlivého chlapca a prináša jedinečný pohľad na vývoj rodiny. Zlaté glóbusy si odniesli aj Patricia Arquette ako herečka vo vedľajšej úlohe za postavu chlapcovej osamelej matky a Linklater za réžiu.
 


Viac o filme Chlapčenstvo z pohľadu publicistu Radovana Holuba si prečítajte tu.


 


Herecké obsadenie filmu Chlapčenstvo. Snímky: ReutersChlapčenstvo premenilo tri z piatich nominácií a tromflo tak čiernu komédiu Birdman, ktorá mala sedem nominácií a odniesla si iba dva Zlaté glóbusy - jeden dostal herec Michael Keaton za hlavnú hereckú komediálnu postavu Birdmana, starnúceho herca, ktorý dúfa, že sa mu podarí vrátiť na Broadway, druhú za scenár filmu Alejandro González Iňáarritu, Nicolas Giacobone, Alexander Dinelaris a Armando Bo.Zlatý glóbus za najlepší film kategórie komédie si odniesol Grandhotel Budapešť režiséra Wesa Andersona.

Pôvab vädnúcej rakúsko-uhorskej monarchie je podľa režiséra Wesa Andersona divom, ktorý drží pokope jeho najnovší film Grandhotel Budapešť. V tejto osobitej kombinácii dobrodružného akčného filmu a humornej detektívky účinkujú herci Ralph Fiennes, Willem Dafoe, Tilda Swinton či Edward Norton. Odohráva sa síce vo fiktívnej krajine menom Zubrowka, avšak priznanie odkazuje ku kúpeľným mestám typu Karlove Vary, švejkovským scénam vo vlaku či ukazuje židovské cintoríny podobné tomu pražskému. Snímka mala premiéru minulý týždeň na festivale Berlinale a v sobotu ho režisér osobne uviedol v pražskom kine Lucerna. Do našich kín vstupuju 20. marca."Pred rokom a pol sme s kameramanom prišli do Prahy, kde sa o nás staral americký veľvyslanec Norman Eisen. Vzal nás na svoje obľúbené miesta a všeličo nám ukázal. Preto sme teraz po premiére na Berlinale chceli Grandhotel Budapešť priviezť aj do Prahy, aby sme prejavili svoju vďaku za inšpiráciu," hovorí Anderson. (Rozhovor s ním si môžete prečítať tu.)Eddie Redmayne dostal za postavu Stephena Hawkinga v životopisnom filme Teória všetkého Zlatý glóbus pre najlepšieho herca v hlavnej úlohe v kategórii drámy. Herec majstrovsky stvárnil postupnú fyzickú degenerácia Hawkinga a v závere už používal iba oči a náznak úsmevu, aby ukázal, čo má vedec na mysli. Film získal aj cenu pre najlepšiu filmovú hudbu od Johanna Johannssona.Zo žien si hlavnú hereckú cenu v kategórii drámy odniesla Julianne Moore za film Still Alice, v ktorom srdcervúco vykreslila ambicióznu univerzitnú profesorku so začínajúcou Alzheimerovou chorobou.Najlepšou herečkou v muzikáli či komédii sa stala Amy Adams vo filme Big Eyes, kde zobrazila maliarku Margaret Keaneovú, ktorej manžel mal celé roky prospech z toho, že jej práce vydával za svoje. Žene sa až pri súdnom procese podarilo dokázať, že ona je autorkou diel. Adams získala Zlatý glóbus v rovnakej kategórii aj v roku 2014 za film American Hustle (Špinavý trik).Zlatý glóbus pre najlepší cudzojazyčný film si odniesla ruská snímka Leviathan (réžia Andrej Zvjagincev) o korupcii na malom meste, ocenenie pre najlepší animovaný film snímka Ako si vycvičiť draka 2. Najlepším televíznym seriálom v kategórii drámy sa stal The Affair, ktorý porazil aj Downtown Abbey či Hru o tróny.


Najzaujímavejšie róby z udeľovania cien:
Sklamaní
Galavečerom sprevádzali herečky a scenáristky Tina Fey a Amy Poehler. Sklamaní odchádzali tvorcovia filmov Kód Enigmy, ktorí nepremenil ani jednu z piatich nomináciií, či snímky Stratené dievča, ktorá odišla naprázdno, napriek štyrom nomináciám. Takýto istý počet nominácií mal aj životopisný film o dr. Martinovi Lutherovi Kingovi ml. Selma a životopisný film vedca Stephena Hawkinga Teória všetkého, oba získali len jednu cenu.


Moderátorky večera a Margaret Cho.


Spomienka na terorizmus
George Clooney, ktorý sa objavil na galavečeri prvýkrát spoločne s manželkou, britskou obhajkyňou ľudských práv Amal Clooney, prevzal ocenenie za celoživotný prínos - Cenu Cecila B. De Milla a vyhlásil, že ocenenie by si skôr zaslúžila jeho manželka. Clooney mal na sebe špendlík s nápisom "Je suis Charlie" podobne ako spomínaná Amal, ktorá ho mala na kabelke a herečka Helen Mirren, ktorá ho mala v tvare pera, na pamiatku obetí teroristických útokov v Paríži.
Hollywoodska sezóna filmových ocenení sa dnes dostala do plného prúdu vyhlásením laureátov 72. ročníka Zlatých glóbusov, ktoré udeľuje Hollywoodske združenie zahraničných novinárov (HFPA) v 24 filmových a televíznych kategóriách. V uplynulých rokoch Zlaté glóbusy často naznačili, kto dostane ceny Americkej akadémie filmových umení a vied, cenené Oscary. Víťazi Zlatých glóbusov v kategórii najlepší film v minulosti získali tri roky po sebe aj Oscara za najlepší film, informovala tlačová agentúra DPA. Na rozdiel od iných filmových ocenení rozdeľujú Zlaté glóbusy hlavné kategórie na film a televíziu a na drámu a komédiu či muzikál. Zlatý glóbus je pozlátená zmenšenina zemegule na podstavci, vysoká asi 27 centimetrov, omotaná závitkom filmového negatívu. Cena sa udeľuje od roku 1945.

 


Zoznam víťazov 72. ročníka cien Zlatý glóbus,
ktoré v noci nadnes udelilo Hollywoodske združenie zahraničných novinárov:
Filmové ceny:
Najlepší hraný film - dráma: Chlapčenstvo (réžia Richard Linnklater)
Najlepší film - muzikál alebo komédia: Grandhotel Budapešť (réžia Wes Anderson)
Najlepšia herečka v hlavnej úlohe - v dráme: Julianne Moore: Still Alice
Najlepší herec v hlavnej úlohe  - v dráme: Eddie Redmayne: Teória všetkého
Najlepšia herečka v hlavnej úlohe - v muzikáli alebo komédii: Amy Adams: Big Eyes
Najlepší herec v hlavnej úlohe - v muzikáli alebo komédii: Michael Keaton: Birdman
Najlepší animovaný film: Ako si vycvičiť draka 2
Najlepší cudzojazyčný film: Leviathan (Rusko), réžia Andrej Zvjagincev
Najlepšia herečka vo vedľajšej úlohe: Patricia Arquette: Chlapčenstvo
Najlepší herec vo vedlajšej úlohe: JK Simmons, Whiplash
Najlepšia réžia: Richard Linklater, Chlapčenstvo
Najlepší scenár: Alejandro González Iňáarritu, Nicolas Giacobone, Alexander Dinelaris a Armando Bo: Birdman
Najlepšia filmová hudba: Johann Johannsson - Teória všetkého
Najlepšia pôvodná pieseň: 'Glory' vo filme Selma - John Legend (Common)

Televízne ceny:
Najlepší televízny seriál - kategória dráma: The Affair
Najlepší televízny seriál - kategórie komédia alebo muzikál: Transparent
Najlepší miniseriál alebo televízny film: Fargo
Najlepší herec - v dráme: Kevin Spacey: House of Cards
Najlepšia herečka - v dráme: Ruth Wilson: The Affair
Najlepší herec - v komédii alebo muzikáli: Jeffrey Tambor: Transparent
Najlepšia herečka - v komédii alebo muzikáli: Gina Rodriguez: Jane the Virgin
Najlepší herec -  v miniseriáli alebo televíznom filme: Billy Bob Thornton: Fargo
Najlepšia herečka v miniseriáli alebo televíznom filme: Maggie Gyllenhaal: The Honorable Woman
Najlepšia herečka vo vedľajšej úlohe v seriáli, miniseriáli alebo televíznom filme: Joanne Froggatt: Downton Abbey
Najlepší herec vo vedľajšej úlohe v seriáli, miniseriáli alebo televíznom filme: Matt Bomer: The Normal Heart

01 - Modified: 2007-02-12 22:00:00 - Feat.: 0 - Title: KOMODITY
01 - Modified: 2015-02-24 14:31:30 - Feat.: - Title: Tajomstvo úspechu Birdmana. Prečo sa stal najlepším filmom roka? 02 - Modified: 2015-02-22 10:55:53 - Feat.: - Title: Favorit na Oscara v HN: Birdman je viac, než som dúfal 03 - Modified: 2015-01-23 18:47:02 - Feat.: - Title: Recenzia: Birdman sa nabúrava aj do nášho ega. A útočí na Oscara 04 - Modified: 2015-01-16 12:27:04 - Feat.: - Title: Birdman opäť boduje. Film ocenili americkí filmoví kritici 05 - Modified: 2015-01-16 09:18:22 - Feat.: - Title: Rachel z Priateľov Oscara nezíska. Pozrite sa, kto má šancu
menuLevel = 2, menuRoute = style/kultura, menuAlias = kultura, menuRouteLevel0 = style, homepage = false
23. september 2023 03:37