StoryEditor

Klasika v novom šate mieri na plátna. Kiná po otvorení privítajú legendárnu West Side Story

17.01.2022, 09:27
Autor:
ipip
Muzikál West Side Story podľa scenára od Tonyho Kushnera, držiteľa Pulitzerovej ceny a Tony a v réžii oscarového Stevena Spielberga prináša klasický príbeh rivality a mladej lásky v New Yorku v roku 1957.

Kiná sa v nasledujúcich budú otvárať a jednou z prvých noviniek na plátne bude aj West Side Story od režiséra Stevena Spielberga, v kinách sa bude premietať už od 20. januára.

Trailer si pozrite vo videu:

Ide o filmovú adaptáciu pôvodného predstavenia na Broadwayi z roku 1957, ktorej choreografiu vtedy vytvoril Jerome Robbins podľa scenára Arthura Laurentsa, hudbu zložil Leonard Bernstein.

Film prináša príbeh lásky a rivality medzi členmi dvoch teenegerských pouličných gangov Jest a Sharks grupujúcich sa z dvoch rôznych etnických skupín prisťahovalcov z Portorika, a potomkami prisťahovalcov z Európy.

Potreba “novej doby”

„Pred týmto filmom mám z celej svojej kariéry asi najväčší rešpekt. West Side Story je určite najlepšia hudba, aká bola napísaná pre divadlo a ktorú všetci poznáme,“ hovorí Steven Spielberg,

„Je to až desivé, keď sa máte pozrieť na také veľdielo inými očami a inou vnímavosťou a zároveň sa nespreneveriť asi najlepšej divadelnej hudbe. Som presvedčený, že výborné príbehy by sa mali rozprávať stále znova a znova, sčasti aj preto, aby odrážali iné perspektívy a momenty v čase produkcie. West Side Story znamená veľa pre veľa ľudí a ja som nadšený, že mu môžem vdýchnuť nový život a podeliť sa oň s novým publikom.“

Práve potreba priniesť muzikál všetkých dôb v novom šate a pre dnešnú generáciu bola dôvodom, prečo Spielberg muzikál nakrútil. “Všetci sme do tohto projektu vstupovali s obrovskou láskou a rešpektom hraničiacim so zbožnou úctou k pôvodnému predstaveniu a k jeho legendárnym autorom. Zároveň sme si uvedomovali, že chceme nakrútiť film pre dnešnú dobu s dnešným pohľadom a hodnotami, ktoré sami vyznávame,” povedal režisér.

Tri Zlaté glóbusy a snaha o Oscara

V nedávnom vyhlasovaní Zlatých glóbusov si snímka odniesla až tri ceny, a to v kategóriách Najlepší film - komédia alebo muzikál, Najlepší ženský herecký výkon vo filme - komédii alebo muzikáli (Rachel Zegler) a Najlepší ženský herecký výkon vo vedľajšej úlohe (Adriana DeBose). Kritici a recenzenti však šepkajú aj o prípadnom ocenení zo strany Akadémie.

Naozaj zaujímavé je, že hoci pôvodný muzikál je z roku 1957, témy, ktoré nastoľuje, sú dôležité ešte aj dnes. “Je to veľký politický príbeh, ale v jeho centre stojí veľmi osobný príbeh dvoch mladých ľudí, ktorí sa bláznivo zaľúbia, no ich lásku zabije práve spolitizovaný svet vôkol,” povedal Kushner, autor scenára.

“Ich osud prináša varovanie: rasizmus, nativizmus a chudoba sú v rozpore s demokraciou, a ak im neodoláme, ak ich neodmietneme, rozožerú všetko, čo nás drží pokope ako spoločnosť.”

V audiovizuálnom diele si tvorcovia dali záležať aj na hereckom obsadení. “Zadanie bolo jasné: všetci Sharks, María, Anita, Bernardo a Chino musia byť Hispánci,” povedala Cindy Tolanová, vedúca kastingu. “A okrem toho museli mať trojitú výbavu: spievať, tancovať aj hrať. Vlastne štvoritú, pretože nás zaujímal ešte jden rozmer: musela ich milovať kamera.”

*Zdroj: Tlačová správa

01 - Modified: 2021-12-01 13:36:12 - Feat.: 0 - Title: Kontroverzia okolo novej Popolušky. Tvorcovia natočili bozk dvoch mužov, v našich kinách ho vystrihli
01 - Modified: 2023-09-20 09:30:00 - Feat.: - Title: Konečne sme sa dočkali: Netflix uvedie novú, finálnu sériu Sex Education. Čo všetko o nových častiach vieme? 02 - Modified: 2023-09-18 15:00:00 - Feat.: - Title: Od vrcholového športu k filmom pre dospelých: Skutočný príbeh Andrey Absolonovej mieri do kín 03 - Modified: 2023-09-18 13:42:51 - Feat.: - Title: Život a umenie naprieč dekádami: Výročie rozdelenia Československa pripomenie SNG týmito výstavami 04 - Modified: 2023-09-17 21:12:08 - Feat.: - Title: Filmový festival pre deti a mládež Cinedu opäť predstaví rôzne snímky 05 - Modified: 2023-09-14 10:00:00 - Feat.: - Title: Zlatý rok filmu, ktorý prepísal pravidlá kinematografie. Čím bol rok 1973 taký výnimočný?
menuLevel = 2, menuRoute = style/kultura, menuAlias = kultura, menuRouteLevel0 = style, homepage = false
21. september 2023 10:50