StoryEditor

Mečiar mieri do kín. Bol milý, spomína Nvotová. Opekal si a hovoril o moci a vôli ľudu

25.09.2017, 11:03
Autor:
ipip
„Keď som mala desať, najčastejšie som sa s kamoškou hrávala na Winnetoua, E.T.-ho a Mečiara".

Vladimíra Mečiara navštívila mladá filmárka Tereza Nvotová. Stretla sa s ním v jeho luxusnom sídle a bývalý premiér jej dovolil robiť zábery zo svojho súkromia.

„Keď som mala desať, najčastejšie som sa s kamoškou hrávala na Winnetoua, E.T.-ho a Mečiara. Vtedy mi moc nedochádzalo, že je skutočný. Bol však všade okolo. V telke, na plagátoch, v debatách rodičov a v našich hlavách. Teraz, keď som už veľká, zaujíma ma, kto to v skutočnosti bol, kde sa vzal a čo spravil s nami a našou krajinou? Lebo mám pocit, že podobná story sa dnes odohráva všade možne po svete".

Film je o Vladimírovi Mečiarovi a o vplyve, ktorý mal tento politik na slovenskú spoločnosť, ale aj na život samotnej režisérky. Keď v roku 1989 padol v Československu totalitný komunistický režim, mala Tereza jeden rok.

Lídri Nežnej revolúcie sa vtedy rozhodli usporiadať konkurz na ministra vnútra, do ktorého sa prihlásil Vladimír Mečiar, v tom čase neznámy podnikový právnik zo slovenského vidieka. Vladimír Mečiar sa po úspechu v konkurze dostáva až na politický vrchol, odkiaľ vládne krajine radom diskutabilných praktík.

Na pozadí udalostí, akými sú rozdelenie Česko-Slovenska či únos syna prezidenta Slovenskej republiky, Tereza a jej rovesníci prežívajú svoje detstvo a dospievanie. Film Mečiar vznikol po takmer 25-ich rokoch od rozdelenia Česko-Slovenska a vzniku samostatnej Slovenskej republiky.

Rok 2000: Do Mečiarovho luxusného sídla Elektra v Trenčianskych Tepliciach vpadlo policajné komando, niekdajší premiér odmietal vypovedať v kauzách z čias jeho vládnutia.

Rok 2013: Mečiar sa po posledných voľbách, v ktorých sa jeho strana LS-HZDS nedostala do parlamentu, z politiky úplne stiahol a ukrýva sa pred svetom. Na verejnosti sa ukazuje len zriedka, s novinármi nekomunikuje. Až teraz sa brány Elektry otvorili 25-ročnej dokumentaristke Tereze Nvotovej.

Stačil jej k tomu jediný telefonát. Dostala sa za múry strážené kamerami, do rezidencie so starostlivo zastrihnutým trávnikom, tenisovým kurtom a fontánou. Mečiar ju vľúdne privítal a povolil natáčanie. Kamera bývalého vrcholného politika zachytila​​, ako si opeká špekáčik, zakladá oheň v krbe alebo ako v teplákovej súprave pozoruje hru vnúčat.

Mečiar o moci a vôli ľudu

"Nebol nepríjemný. Naopak bol pohostinný, milý a spolupracoval so mnou, aj keď v rámci nejakých svojich medzí," povedala pre iDNES.cz 25-ročná Nvotová, ktorá je dcérou herečky Anny Šiškovej a režiséra Juraja Nvotu.

Trojnásobný premiér sa pred kamerou napríklad zamýšľa nad mocou a vôľou ľudu. "Musím povedať, že moja moc vždy súvisela s podporou ľudí. Tá dnes reálne nie je. Ale bolo to slobodné rozhodnutie, vždy som bol pre to, aby ho ľudia mohli urobiť, aj keď ho urobili proti mne. Jediné, čo by to mohlo zmeniť , je, že by bola veľká kríza a ja by som si myslel, že ju viem riešiť," hovorí Mečiar.

Príhovory dôchodcu komentujú novinári Martin M. Šimečka a Marián Leško. Divákom pripomínajú charakter Mečiarovej vlády, ktorú mnohí považovali za autoritatívnu. Medzi najväčšie kauzy mečiarizmu patrí napríklad únos syna prezidenta Kováča, ktorý údajne zorganizovala tajná služba SIS. Aj na túto tému sa Mečiar rozhovorí.

Detstvo s Mečiarom
 Verejnosť si tiež pamätá Mečiarove agresívne útoky na médiá. Pred jedenástimi rokmi napríklad napadol novinára z televízie Joj, ktorý sa ho pýtal na financovanie nákupu jeho vily. "Ešte raz sa ma na to spýtaš, tak ti takú je*nem, že sa z toho nespamätáš," kričal vtedy na novinára, ktorého chytil pod krkom.

"Dokument je o Mečiarovi a dobe, ktorú prežívalo Slovensko, ktoré on reprezentoval. Snažím sa sama pre seba a pre ostatných ľudí túto dobu odhaliť, pretože som ju zažívala, keď som bola malá. A bolo to emotívne a stručné. Povedala som si preto, že je potrebné sa na to pozrieť zblízka," vysvetlila motívy vzniku snímky Nvotová.

Podľa nej sa expremiér nesnažil do jej diela nijako zasahovať. "Povedal mi, že si s tými zábermi môžem robiť, čo chcem," uviedla Nvotová. "Keď točíte takú osobu, akou je Mečiar či iný významnejší politik, ktorý niečo v nejakej krajine urobil, obojstranne si vychádzate v ústrety. On si svoj ​​hranice kládol a ja sa ich snažila nejakým spôsobom prelamovať a pýtať sa ho na veci úprimne tak, ako ma zaujímali," povedala filmárka.

Premiéra: 12. októbra 2017.

01 - Modified: 2023-09-23 11:30:00 - Feat.: - Title: Filmy pre dospelých sú tiež tak trochu šport. Sleduj trailer na film o českej skokanke, ktorá sa po zranení stala p*rnoherečkou 02 - Modified: 2023-09-21 12:07:37 - Feat.: - Title: Matej Drlička: Dostal som viacero ponúk z politiky, ale toto prostredie je choré a nechcem v ňom pôsobiť 03 - Modified: 2023-09-21 10:00:00 - Feat.: - Title: VIDEO Sleduj nadupaný trailer k prequelu Hunger Games. Balada o hadoch a vtáčatkách vyzerá naozaj skvele 04 - Modified: 2023-09-18 15:00:00 - Feat.: - Title: Od vrcholového športu k filmom pre dospelých: Skutočný príbeh Andrey Absolonovej mieri do kín 05 - Modified: 2023-09-18 13:42:51 - Feat.: - Title: Život a umenie naprieč dekádami: Výročie rozdelenia Československa pripomenie SNG týmito výstavami
menuLevel = 2, menuRoute = style/kultura, menuAlias = kultura, menuRouteLevel0 = style, homepage = false
25. september 2023 13:38