Nápisy ako „Obmedzený prístup“ alebo „Federálny projekt, vstup prísne zakázaný“ sú síce dostatočne dôrazné, zvedavosť však posilňujú. Čo také tajné a zakázané sa môže odohrávať na neosídlenom ostrove Morgan Island pri pobreží Južnej Karolíny?
Keď k tomu pripočítate fakt, že sa z lesa na ostrove okrem volania vtákov občas ozve hlasný škrekot, ktorý si turisti spájajú skôr s chrámami a džungľou niekde v Thajsku či Indii, fantázia vám začne pracovať naplno.
Morgan Island patrí k tým väčším zo štyridsiatky ostrovov, ktoré pri pobreží Južnej Karolíny ležia. Ale pretože sa na ňom nenachádzajú rybárske dediny, letoviská pre turistov alebo farmy, pozornosti okolia skôr uniká. S rozlohou osemnástich kilometrov štvorcových kompletne porastených hustým lesom má však k úplnej opustenosti ďaleko.
Hlasných obyvateľov má vyše štyritisíc. Zvieracích. Už štyridsaťpäť rokov tu totiž žije kolónia makakov rézus. Síce nie jediná, ale zase najväčšia kolónia pri pobreží Severnej Ameriky.
Veľká cesta do divočiny
Primáti, ktorých pravou domovinou je Ázia, sa sem nedostali náhodou. Ide o potomkov zvierat chovaných na výskumné účely v Karibskom výskumnom stredisku, v laboratóriách portorického La Parguera. Okrem experimentov na hrane etiky toto veľké chovné zariadenie slúžilo ako živá zásobáreň pokusných zvierat.
Stávalo sa, že tu a tam sa niektorým exemplárom podarilo z prevádzky uniknúť. Nikomu to nijako obzvlášť nevadilo, až do roku 1979, keď sa pri jednom incidente podarilo uniknúť desiatkam zvierat naraz. Išlo o zvieratá prenášajúce infekciu B-vírusu (opičí herpesvírus). Práve tú, jedinú, ktorá je vlastná makakom a je patogénna aj pre človeka.
Zostáva vám 63% na dočítanie.