StoryEditor

70 rokov to bola len garáž. Teraz z nej majú skvelú nadstavbu

05.06.2016, 03:00

Po požiari na konci druhej svetovej vojny zo zrubového domu veľa nezostalo. Zachovala sa len murovaná časť klenutých stajní, ktorá neskôr slúžila ako dielňa a garáž. Torzo stavby zakryla provizórna pultová strecha. Až po sedemdesiatich rokoch sa tu vďaka nadstavbe opäť býva, píše idnes.cz.

Rekonštrukcia domu rozhodne nebola ľahká. Architekt Ondřej Kramoliš sa musel riadiť podmienkami pamiatkovej ochrany centrálnej zóny mesta. Zachoval rozdielny charakter pôvodných konštrukcií,  vrátane renovácie výrazného tvaru komína udiarne a historický objekt doplnil o súdobú funkčnú časť spájajúcu jednotlivé priestory.

S investorom dlho premýšľali, ako pristúpiť k rekonštrukcii existujúcej hospodárskej budovy. Nakoniec sa rozhodli pre rekonštrukciu prízemnej časti a pristavenie nového obzoru určeného výhradne na bývanie. Vznikla tak nová samostatná bytová jednotka prístupná priamo zvonku. Prvé nadzemné podlažie zostalo dispozične bez zmien: v bývalej stajni je garáž a záhradné dielňa. Na severnej strane domu bolo pristavené vstupné schodisko, pod schodmi je technické zázemie bytu.

S ohľadom na okolie
Architekt Kramoliš sa rozhodol ponechať všetko, čo zostalo z pôvodnej historickej stavby, a to vrátane rôznych typov fasád. Všetko potom vhodne doplnil novým objemom, ktorý rešpektuje okolie. S ohľadom na nadväzujúce susedný dom tak navrhol zastrešenie pultovou strechou s rovnakou orientáciou a sklonom a tiež s výrazným presahom na východnej strane. Západná a severná strana budovy nemajú okná. Tie sú iba na južnej a východnej strane.

Hoci po požiari zostalo len torzo starej stavby, aj tak je dispozícia na poschodí ovplyvnená východiskovým stavom pôvodného objektu, najmä rôznou výškou úrovní podláh, polohou komína, orientáciou okien a polohou vstupného schodiska.

V nižšej úrovni nájdete hlavný obytný priestor s kuchyňou a jedálňou, vyššiu tvorí spálňa, centrálna hala a zázemie bytu. V podkroví sa podarilo umiestniť komoru. "Vzhľadom k vysokej výške obytnej časti je nad priestorom kuchyne umiestnená otvorená galéria s pracovňou. Jednotlivé úrovne prepája drevené schodisko," opisuje architekt Kramoliš. Galériu osvetľujú strešné okná, v centrálnej hale a na schodisku boli použité svetlovody, ktoré sem vnášajú denné svetlo. Z východnej strany nadväzuje na obytný priestor krytý drevený balkón.

Archív majiteľov

Nijaké kópie
Kramoliš sa nesnažil napodobňovať staré stavebné prvky, nové plochy fasády naopak navrhol v hladkej omietke v kontraste s pôvodnou nebielenou omietkou stajne a lícovým murivom dielne. Nové okná umiestnil vzhľadom na existujúce otvory na prízemí.

Došlo k celkovému repasovaniu masívneho komína z lícových tehál, ktorý vystupuje nad strechu. Do budúcnosti sa počíta aj s opravou muriva dielne a garážových brán.

01 - Modified: 2023-09-24 12:00:00 - Feat.: - Title: Laura si pred tromi rokmi kúpila loď: Nie je to také lacné, ako si ľudia myslia, kvôli nej som odvážna a sebavedomá 02 - Modified: 2023-09-19 22:00:00 - Feat.: - Title: Z Austrálie do Štiavnických Baní: Chalupu si svojpomocne postavili kvôli kredencu, knihy siahajú až po strop 03 - Modified: 2023-09-15 06:00:00 - Feat.: - Title: Zo starého bytu na Vinohradoch je moderný byt s čistým dizajnom. Premena pred a po vás nadchne 04 - Modified: 2023-09-12 22:00:00 - Feat.: - Title: Veľké zmeny pri stavbe domu, bazénu či altánku: odkedy platia a ako ich po novom zapíšete na katastri? 05 - Modified: 2023-09-11 07:32:28 - Feat.: - Title: Takto chutí jednoduchý, dobrý život. Rozprávková drevenica je odmenou za drinu a lásku k tradíciám
menuLevel = 2, menuRoute = style/byvanie, menuAlias = byvanie, menuRouteLevel0 = style, homepage = false
02. október 2023 11:48