Zo starej budovy vznikla kaviareň.MAFRA/Dan Materna
StoryEditor

Storočnú budovu premenili na unikátnu kaviareň s barom z obrieho stromu

19.05.2016, 00:00
Autor:
iDnes.cziDnes.cz

Lukáš s Jakubom sa práce neboja. Rozpadajúca sa budova, ktorá stojí od roku 1882 vo vnútrobloku činžiakov v pražskej časti Smíchov, bola presne to, čo hľadali. Opustený objekt si na jar roku 2015 od mestskej časti prenajali a vrhli sa na rekonštrukciu. Za rok otvorili kaviareň s galériou a premietacou sálou, píše iDnes.cz.

Budova mala tie najlepšie časy dávno za sebou. Bolo nutné pozvať statikov, opraviť strechu, priestor novo napojiť na všetku infraštruktúru, vyviezť hromady pilín a všetky priestory vypratať a opraviť, vrátane drevených podláh. S vlhkosťou našťastie bojovať nemuseli.


Rekonštrukcia celého priestoru prebiehala veľmi citlivo. Všetko, čo bolo možné opraviť a zachovať, zostalo na svojom mieste, vrátane pôvodných okien a dverí. Tie dostali nové nátery a zasklenia. Výnimkou je len veľké delené okno. Na jeho mieste boli pôvodne drevené brány. Práce prebiehali od jesene minulého roka a doteraz neskončili. Na Jakuba Zajíca, Lukáša Žďárského a ich pomocníkov teraz čaká dvor, ktorý potrebuje pripraviť na letné posedenie pod dvoma obrími gaštanmi.

Výraznou dominantou vstupného priestoru je 1,5 tony vážiaci bar z kmeňa statného topoľa, ktorý ležal pri rieke Střely v Plasích v Plzeňsku. Lukášovi s Jakubom pomohol ich nápad zrealizovať stolár a kamarát Jiří Korec, ktorý spadnutý strom našiel. Vzhľad interiéru je kompletne z hlavy oboch mladých nadšencov. Všetko navrhujú bez dizajnérov a architektov. Odhalené tehlové steny zdobia graffiti od umeleckej skupiny Artwise a výstava obrazov maliarky Daniely Kožmínovej.

Ďalšia výstava v Kavárne co hledá jméno je umiestnená v galérii na prízemí. Ako prvá tu vystavuje svoje krajinárske zábery fotografka Markéta Korcová.

V poschodí je teraz multifunkčný priestor s desiatkami miest na sedenie, premietacím plátnom a sociálnym zariadením. Vo vedľajšej miestnosti budú k dispozícii ateliéry a zdieľaný pracovný priestor. Bývalá truhláreň, ktorá ukončila svoju prevádzku pred šiestimi rokmi, sa počas 134 rokov niekoľkokrát prestavovala, pribudlo poschodie a bočná prístavba. Dnes je z nej centrálna miestnosť kaviarne, ktorej cez štyri metre vysoký strop otvorený do štítu čiastočne zakrývajú sivo natreté sádrokartóny.

Priestory počas chladnejších dní zatiaľ vykurujú industriálne krbové kachle. Časom sa k nim pridá aj zrepasované pôvodné dvojradové priemyselné kúrenie z rebrových trubiek, ktoré je potrebné napojiť na plynovú kotolňu. Najväčší problém bol s odpadmi. Bolo nutné ich novo položiť a napojiť. Pôvodné kanalizačné rúry sú totiž upchaté, zanesené a zatiaľ sa ich nepodarilo obnoviť.

Lukáš s Jakubom sa snažia, aby tiež spolužitie so susedmi bolo príjemné. Obyvatelia z okolia sledujú všetko zatiaľ z diaľky. Roky mali pokoj, v novej dielni sa nič nedialo, bola dobre zabezpečená, nevyužívali ju ani bezdomovci. Terajší ruch miestnym ale nevadí, naopak niekoľkokrát pomohli so zapožičaním náradia.

01 - Modified: 2023-09-18 22:00:00 - Feat.: - Title: Keď je podnos sám zákuskom. Hravá značka SUGAAR & SUGAAR posúva hranice tradícií a možností 02 - Modified: 2023-09-18 09:06:35 - Feat.: - Title: „Zázračné“ mesto Nagi. Ako je možné, že sa v ňom na rozdiel od celého Japonska, rodia deti? 03 - Modified: 2023-09-16 18:08:01 - Feat.: - Title: Na protivládnom proteste v Prahe zaznel kontroverzný výrok: Česku ponúkam cestu Orbána, vyhlásil organizátor 04 - Modified: 2023-09-16 12:50:31 - Feat.: - Title: Václavské námestie v Prahe zaplnili tisícky protestujúcich, žiadajú demisiu vlády 05 - Modified: 2023-09-15 06:00:00 - Feat.: - Title: Zo starého bytu na Vinohradoch je moderný byt s čistým dizajnom. Premena pred a po vás nadchne
menuLevel = 2, menuRoute = style/byvanie, menuAlias = byvanie, menuRouteLevel0 = style, homepage = false
22. september 2023 14:22