Peter Sagan. FOTO: Reuters

Sagan si nevybojoval miestenku na olympiádu, skončil na 63. mieste

12.08.2023, 18:10

Druhé miesto za Pidcockom obsadil Novozélanďan Samuel Gaze so stratou 19 sekúnd a pódium doplnil obhajca titulu Nino Schurter zo Švajčiarska.

Slovenský cyklista Peter Sagan obsadil na MS v horskej cyklistike v Glasgowe 63. miesto. Trojnásobný majster sveta v cestnej cyklistike tak nevybojoval miestenku na budúcoročné olympijské hry v Paríži. Tú získali najlepší dvaja pretekári z krajín, ktoré nie sú v prvej devätnástke rebríčka UCI. Triumf vybojoval favorit Tom Pidcock z Veľkej Británie.

Sagan odštartoval spolu s Holanďanom Mathieuom van der Poelom z piateho radu napriek tomu, že v tejto sezóne nenazbierali v disciplíne žiadne body do rebríčka Medzinárodnej cyklistickej únie. Práve tá pomohla obom cyklistom k lepšej pozícii na štartovom rošte. Ostatní pretekári za tento krok skritizovali UCI v otvorenom liste, no podľa únie dodala úprava poradia pretekom prestíž.

Tridsaťtriročný Slovák sa vyhol hromadnému pádu na štarte a v začiatočnej fáze sa držal okolo 30. miesta, van der Poel odstúpil po páde na konci prvého kola. Sagan sa však začal postupne prepadávať, figuroval v piatej desiatke a v piatom z ôsmich kôl ho predstihli Arias Cuervo z Kolumbie, Slovinec Rok Naglič i Tomer Zaltsman z Izraela. To znamenalo v podstate koniec nádeje na olympijskú miestenku, Sagan ju môže ešte získať prostredníctvom Svetového pohára či vďaka voľnej karte.

Druhé miesto za Pidcockom obsadil Novozélanďan Samuel Gaze so stratou 19 sekúnd a pódium doplnil obhajca titulu Nino Schurter zo Švajčiarska (+34 s). Miestenky do Paríža napokon vybojovali Lotyš Martiņš Blums, ktorý skončil na jedenástom mieste a Gerardo Ulloa z Mexika, ktorý obsadil 33. pozíciu. Ďalšieho Slováka Mateja Ulíka stiahli z trate dve kolá pred koncom.

01 - Modified: 2024-04-03 22:06:46 - Feat.: - Title: "Je čas zasadnúť opäť do sedla." Sagan začal po operácii trénovať 02 - Modified: 2024-03-21 17:27:20 - Feat.: - Title: V Senici našli telo zastrelenej cyklistky. Vrahom má byť bývalý manžel, ktorý si potom vzal život 03 - Modified: 2024-03-19 13:50:00 - Feat.: - Title: KVÍZ Viete, ktoré známe osobnosti si kúpili druhý domov a kde? Otestujte sa! 04 - Modified: 2024-02-23 13:28:51 - Feat.: - Title: Peter Sagan musel podstúpiť operáciu. Má problémy so srdcom a bude musieť vynechať preteky 05 - Modified: 2023-12-16 19:02:53 - Feat.: - Title: Víťazom ankety Zlatý pedál sa stal premiérovo Martin Svrček
28. apríl 2024 00:10