Hráč Lotyšska Martins Dzierkals a vľavo český brankár Šimon Hrubec v zápase Česko - Lotyšsko. FOTO TASR/AP

Lotyši dosiahli veľké víťazstvo, v Rige zaskočili Čechov

15.05.2023, 21:58
15.05.2023, 23:41

Lotyšský tím sa radoval z extra bodu v predĺžení, ktorý zabezpečil v 65. minúte Batna.

Lotyšskí hokejisti zvíťazili v pondelkovom zápase B-skupiny MS nad Českom 4:3 po predĺžení. Prvý triumf domáceho tímu na tohtoročnom šampionáte zariadil v záverečnej minúte predĺženia Oskars Batna.

Český tím nastúpil v Rige proti domácim bez dvojice zranených útočníkov Filipa Chytila a Filipa Chlapíka. V úvodnej tretine boli aktívnejší Lotyši, ktorí prestrieľali favorita 13:4, no v prvom dejstve sa presadil iba Čech David Němeček. Domáci v prostrednej časti v priebehu 62 sekúnd otočili skóre zásluhou Rihardsa Bukartsa a Martinša Dzierkalsa. Po tom, čo Oskars Cibulskis v 46. minúte poslal Lotyšsko do vedenia 3:2, to vyzeralo, že outsider duelu získa všetky body. Napokon však v závere poslal zápas do predĺženia Michal Kempný, no lotyšský tím sa radoval nakoniec z extra bodu v predĺžení, ktorý zabezpečil v 65. minúte Batna.

Česi majú po troch zápasoch 7 bodov a patrí im priebežne 2. miesto v tabuľke. Na svoj štvrtý duel v skupine nastúpia vo štvrtok o 15.20 SELČ proti Slovinsku, Lotyšsko čaká v stredu o 15.20 zápas s Nórskom.

B-skupina:

Lotyšsko – Česko 4:3 po predĺžení (0:1, 2:1, 1:1 - 1:0)

Góly: 23. Rih. Bukarts (Cibulskis, Džerinš), 24. Dzierkals (Freibergs, Balcers), 46. Cibulskis (Andersons, Smirnovs), 65. Batna (Jaks) – 9. Němeček (Beránek, Černoch), 30. Kubalík (Červenka, Dvořák), 57. Kempný (Červenka, Kubalík). Rozhodovali: Heikkinen (Fín.), Hürlimann (Švajč.) - Nothegger (Rak.), Yletyinen (Švéd.), vylúčení: 3:4 na 2 min., presilovky a oslabenia: 0:0, 7780 divákov.

Česko: Hrubec – Kempný, Kundrátek, Dvořák, Košťálek, Jordán, Zbořil, Němeček, Knot – Červenka, Sedlák, Kubalík – Smejkal, Špaček, Kaut – Flek, Sobotka, Tomášek – Voženílek, Černoch, Beránek

Lotyšsko: Šilovs – Žile, Balinskis, Jaks, Mamčics, Freibergs, Čukste, Cibulskis – Balcers, Abols, Daugavinš – Rob. Bukarts, Batna, Dzierkals – Andersons, Smirnovs, Keninš – Rih. Bukarts, Džerinš, Indrašiš – Ločmelis

Aktívnejší Lotyši

Lotyši nastúpili po prehrách s Kanadou a Slovenskom do duelu veľmi aktívne. Blízko otvorenia skóre bol v 4. minúte kapitán Daugavinš, ale Hrubec včas vystrelil pravý betón. Česi ustáli úvodný nápor domáceho tímu a v 9. minúte udreli, keď sa strelou spoza hráča presadil Němeček. Lotyši v prvom dejstve prestrieľali Čechov v pomere 13:4.

Domáci pokračovali v aktivite aj v prostrednej časti a boli odmenení. V 23. min nahodil puk od modrej čiary Rihards Bukarts a prekvapil Hrubca. Už o 62 sekúnd sa do výbornej streleckej pozície dostal Dzierkals a strelou nad lapačku poslal Lotyšsko do vedenia. V 30. minúte však domáci vyrobili jednu z mála chýb v obrannom pásme a elitný český útok to nekompromisne potrestal. Červenka poslal puk na nekrytého Kubalíka a ten vyrovnal na 2:2.

Outsider prekvapil

V 39. minúte zabránil už takmer istému gólu lotyšský brankár Šilovs, ktorý predviedol pekný zákrok pri zakončení Černocha. V 46. minúte Lotyši opäť bez váhania nahodili puk po vhadzovaní smerom na Hrubca a strela Cibulskisa s prispením teču brániaceho Jordána skončila v bránke - 3:2.

Outsider zápasu však napokon nápor Česka nezvládol a pasívna hra sa mu vypomstila. V 57. minúte ukázal prehľad v hre Červenka, ktorý pripravil gólovú pozíciu Kempnému a ten poslal zápas do predĺženia. V ňom sa čakalo na gól až do poslednej minúty, v ktorej rozhodol o dvojbodovom víťazstve domáceho tímu Batna.

Hlasy po zápase (zdroje: iihf.com, hokej.cz):

Oskars Batna, útočník Lotyšska a autor víťazného gólu: "Nemám slov. Môžete počuť, čo sa stalo, štadión ´vybuchol´. Je to úžasný pocit."

Rudolfs Balcers, útočník Lotyšska: "Mali sme vyhrať aj predošlý zápas, ale dnes sme sa do toho pustili a mali sme skvelý začiatok. Vedeli sme, že ich môžeme zdolať. Mali sme smolu, že sme nezískali bod navyše, keď sme v závere inkasovali, ale je to dobrý pocit zvíťaziť."

Ronald Knot, obranca ČR: "Nehrali sme dobre. Musíme zlepšiť naše úsilie a pripraviť sa na ďalší zápas. Potrebujeme ešte nejaké body. Lotyši začali celkom dobre, dostali nás pod tlak a my sme neboli schopní posunúť našu hru na vyššiu úroveň, preto sme prehrali."

Kari Jalonen, tréner ČR: "V prvej tretine sme nehrali dobre, Lotyšsko malo navrch. Zvyšok zápasu sa mi z našej strany páčil. Neviem, prečo sme nezachytili štart, nemali sme rýchlosť a boli sme pod tlakom. Inak to bol skvelý zápas, výborná atmosféra. ´Comeback´ v tretej tretine ukázal náš charakter. V predĺžení sme mali viac šancí, ale oni jednu svoju využili."

Michal Jordán, obranca ČR: "Je to ťažké, bol to vyrovnaný zápas. Bolo dobré, že sme na konci vyrovnali, ale, žiaľ, prehrali sme v predĺžení, kde boli šance na oboch stranách. Mali sme to na hokejke, ale taký je niekedy hokej. Pred nami sú ďalšie zápasy, oddýchneme si a verím, že do ďalšieho zápasu vletíme a vyhráme ho."

01 - Modified: 2023-05-15 21:42:55 - Feat.: 1 - Title: Hráčom sa bod s Kanadou máli. Ramsay: Chlapci ukázali, že slovenský hokej čaká úžasná budúcnosť 02 - Modified: 2023-05-15 18:21:53 - Feat.: 1 - Title: Brankára Hlavaja trápili kŕče, duel s Kanadou označil za svoj najvydarenejší v kariére 03 - Modified: 2023-05-24 10:55:59 - Feat.: 1 - Title: Už len veterán za zenitom? Omyl, jeden z lídrov Kanady má pre úspech tímu na MS mimoriadne dôležitý vplyv 04 - Modified: 2023-05-14 18:15:23 - Feat.: 1 - Title: Tatar neposilní Slovensko na šampionáte v Rige 05 - Modified: 2023-05-14 12:24:21 - Feat.: 1 - Title: Český odborník: Slovenská filozofia pri národnom tíme je skvelá. Aj Šimon Nemec je súčasťou tejto vízie
01 - Modified: 2023-05-28 21:23:12 - Feat.: - Title: Najužitočnejším hráčom šampionátu sa stal brankár Lotyšska Šilovs 02 - Modified: 2023-05-28 21:06:49 - Feat.: - Title: Kanaďania prekvapenie nedopustili. Otočili finále proti Nemecku a sú majstrami sveta 03 - Modified: 2023-05-28 17:19:48 - Feat.: - Title: Lotyšsko je na nohách. Hokejisti porazili USA a vybojovali prvú medailu v histórii 04 - Modified: 2023-05-28 11:59:32 - Feat.: - Title: Jurčina pred finále: Nemecký hokej veľmi napreduje a ich liga je náročná. Slovákov v nej však príliš nechcú 05 - Modified: 2023-05-28 09:10:44 - Feat.: - Title: Nemci sa postarali o ďalšiu senzáciu. Porazili USA a o zlato zabojujú proti Kanade
27. apríl 2024 20:07