Kanadskí hokejisti pózujú so zlatými medailami majstrov sveta po výhre 3:2 v predĺžení vo finále Česko - Kanada. FOTO: TASR/AP

Zlaté medaily na šampionáte do 20 rokov získali hokejisti Kanady. Vo finále zdolali Česko po predĺžení

06.01.2023, 07:01

Pre "javorové listy" je to jubilejný 20. titul z juniorského šampionátu.

Hokejisti domácej Kanady vybojovali zlaté medaily na MS hráčov do 20 rokov. Vo finálovom zápase zdolali Česko 3:2 po predĺžení. Víťazný gól strelil v 67. minúte Dylan Guenther. Pre "javorové listy" je to jubilejný 20. titul z juniorského šampionátu.

Bronzové medaily si odniesli hráči USA, ktorí v gólovo divokom zápase zdolali Švédsko 8:7 po predĺžení. Slovenskí reprezentanti obsadili 6. miesto po štvrťfinálovej prehre s Kanadou 3:4 po predĺžení.

Pre Kanadu to bola zároveň 34. medaila z juniorského šampionátu (20-10-5). Česi získali v ére samostatnosti štvrtý cenný kov (2-1-1) a prvý po osemnástich rokoch.

Najproduktívnejším hráčom a zároveň aj najlepším strelcom šampionátu sa stal 17-ročný Kanaďan Connor Bedard. Najmladší hráč turnaja nazbieral v 7 zápasoch 23 kanadských bodov za 9 gólov a 14 asistencií. Odniesol si aj ocenenie pre najlepšieho útočníka MS a najužitočnejšieho hráča. Za najlepšieho brankára vyhlásili Slováka Adama Gajana, najlepším obrancom sa stal Čech David Jiříček.

Nasledujúce MS hráčov do 20 rokov sa uskutočnia od 26. decembra 2023 do 5. januára 2024 vo švédskom Göteborgu. Úvod finálového zápasu priniesol vyrovnaný hokej, no postupne prevzali iniciatívu Kanaďania. Pomohla im k tomu aj využitá presilovka, keď vylúčenie Davida Jiříčeka potrestal Dylan Guenther.

Česi sa v úvodnej tretine dostali do dvoch sľubných únikov, z ktorých však neskórovali. Začiatok druhej časti patril Kanaďanom, ktorí najskôr ustáli oslabenie a následne Shane Wright oslávil 19. narodeniny individuálnou akciou s gólovým koncom - 0:2.

Čechom sa dlho nedarilo prekonať kanadskú defenzívu, hoci si aj v úvode tretej časti vypracovali niekoľko príležitostí. V 51. minúte Wright nezvýšil náskok Kanady a o tri minúty Česi znížili.

Šalé trafil do žŕdky, no nepokrytý Kulich zblízka upravil na 1:2. Uplynulo 54 sekúnd, keď strieľanú prihrávku Hamaru tečoval Kos a vyrovnal - 2:2. Duel napokon dospel do predĺženia. V jeho úvode mali oba tímy niekoľko príležitostí skórovať. Napokon sa to podarilo Kanaďanom, keď Guenther zblízka zužitkoval prihrávku Roya - 2:3.

MS do 20 rokov - finále:

Česko - Kanada 2:3 po predĺžení (0:1, 0:1, 2:0 - 0:1)

Góly: 53. Kulich (Šalé, Šapovaliv), 54. Kos (Hamara), 67. Guenther (Roy, Clarke) - 13. Guenther (Clarke, Othmann), 25. Wright (Guenther, Othmann). Rozhodovali: Harnebring (Švéd.), Salonen (Fín.) - Wyonzek, Grillo (obaja Kan.), vylúčení: 2:3 na 2 min., presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, 10.735 divákov.

Česko: Suchánek – Jiříček, Ticháček, Špaček, Svozil, Moravec, Hamara, Čech – Šalé, Šapovaliv, Kulich – Chmelař, Brabenec, Szturc – Ryšavý, Menšík, Kos – Hauser, Marcel, Měchura – Sapoušek

Kanada: Milic – Zellweger,  Del Mastro, Clarke, Allan, Korchinski, Hinds, Matier – Guenther, Wright, Othmann – Bedard, Stankoven, Roy – Ostapchuk, Gaucher, Dean – Fantilli, Bankier, Schaefer

ďalší výsledok:

o 3. miesto:

USA - Švédsko 8:7 pp (1:0, 4:5, 2:2 - 1:0)

Góly: 3. Cooley, 22. Ufko, 26. Lucius, 31. Gauthier, 34. Lucius, 49. Hughes, 59. McGroarty, 63. Lucius - 24. Bystedt, 27. O. Pettersson, 29. Carlsson, 39. Oscarson, 40. Öhgren, 44. Östlund, 60. Bystedt

Konečné poradie:

1. Kanada, 2. Česko, 3. USA, 4. Švédsko, 5. Fínsko, 6. SLOVENSKO, 7. Švajčiarsko, 8. Nemecko, 9. Lotyšsko, 10. Rakúsko

01 - Modified: 2023-01-05 22:34:29 - Feat.: 1 - Title: Američania si z hokejových Majstrovstiev sveta do 20 rokov odnášajú bronz, Švédov zdolali v divokej prestrelke 02 - Modified: 2023-01-05 07:56:35 - Feat.: 1 - Title: Kanada zdolala USA. Vo finále šamionátu do 20 rokov nastúpi proti Česku 03 - Modified: 2023-01-04 22:37:19 - Feat.: 1 - Title: Česi zdolali Švédov a ukončili osemnásťročné čakanie na medaily
01 - Modified: 2024-04-07 20:43:49 - Feat.: - Title: Kanada vyčlení 2,4 miliardy kanadských dolárov na investície do umelej inteligencie 02 - Modified: 2024-03-23 19:37:32 - Feat.: - Title: Kanada sa rozlúčila s bývalým premiérom Brianom Mulroneyom, mal svojho času najsilnejší mandát v histórii 03 - Modified: 2024-03-27 12:52:11 - Feat.: - Title: Kanadské banky: Emisie nebudú rásť, keď budú financované udržateľné projekty 04 - Modified: 2024-03-19 21:34:05 - Feat.: - Title: Kanada dá desiatky miliónov dolárov na nákup delostreleckej munície pre Ukrajinu 05 - Modified: 2024-03-11 12:04:41 - Feat.: - Title: Inflácia v Česku klesla vo februári na viac ako päťročné minimum. Dôvodom boli najmä nižšie ceny potravín
19. apríl 2024 22:38