Reuters

Slováci sa trápili na Malte, v zápase padli dve červené karty

26.03.2017, 22:31
Slovenskí futbalisti zvíťazili v kvalifikačnom zápase na Malte s domácimi futbalistami 3:1. Výhra sa však nerodila ľahko

Slovenskí futbalisti zvíťazili v nedeľňajšom kvalifikačnom zápase MS 2018 v Ta'Qali nad domácou Maltou 3:1. Potvrdili pozíciu favorita, hoci v základnej zostave absentoval špílmacher Marek Hamšík pre problémy so zadným stehenným svalom, ktoré si priniesol z SSC Neapol. Na ihrisko však prišiel v 50. minúte.

Zverenci trénera Jána Kozáka v F-skupine ukoristili tretiu výhru v rade po zdolaní Škótov 3:0 a Litvy 4:0, keď predtým začali boj o finálový šampionát v Rusku prehrami 0:1 v Trnave s Anglickom, resp. v Slovinsku. Hostí dostal do vedenia už v 2. minúte krásnou strelou Vladimír Weiss. Hoci Malta vyrovnala v 14. minúte po chybe slovenskej obrany, polčas vyhrali hostia 2:1 po tečovanej strele Jána Greguša. V druhom polčase v 78. minúte dostal červenú kartu domáci autor gólu Jean Paul Farrugia a Slováci v 84. minúte tretím gólom Adama Nemca definitívne rozhodli o cennom triumfe.
Slovenskí "sokoli" sa v kvalifikácii najbližšie predstavia na pôde Litvy 10. júna.

Malta - Slovensko 1:3 (1:2)
Góly: 14. Farrugia - 2. Weiss, 41. Greguš, 84. Nemec, ŽK: Farrugia, Camilleri - Škrtel, Nemec, Kucka, ČK: 78. Farrugia po 2. ŽK - 90.+ Nemec po 2 ŽK, rozhodovali: Palabiyik - Satman, Olguncan (všetci Tur.), 4280 divákov.

Malta: Hogg - Attard, Muscat, Magri, Camilleri (Baldacchino), Zerafa - Sciberras - P. Fenech, Schembri (90.+ Montebello), Gambin (73. Kristensen) - Farrugia

SR: Kozáčik - Pekarík, Škrtel, Škriniar, Hubočan - Hrošovský - Mak (50. Hamšík), Kucka (74. Ďuriš), Greguš, Weiss (86. Rusnák) - Nemec

Slováci začali skvele, hneď z prvej strely na bránu skórovali. V 2. minúte si pred pokutovým územím narazil loptu s Nemcom Weiss, posunul si ju do streleckej pozície a parádnou technickou bombou prekonal bezmocného brankára domácich. Lopta sa do siete odrazila efektne od hornej žrde. Hostia mali loptu viac na kopačkách, pokojne kombinovali, no z ničoho nič udrelo aj na druhej strane.

V 14. minúte chyboval Škriniar, ktorý v snahe o prihrávku Škrtelovi vyslal do brejku Farrugiu a ten chladnokrvne prekonal Kozáčika - 1:1. Favorizovaní Slováci sa potom snažili opäť odomknúť cestu k bráne, no nedarilo sa im to. Veľké gólové šance chýbali, no misky váh v prospech SR naklonil v 41. minúte premiérovým gólom v najcennejšom drese Greguš. Tomu prihral pred šestnástku Weiss a stredopoliar Kodane dlho neváhal, napriahol a jeho tečovaná strela prekĺzla popod telo brankára Hogga.

V 49. minúte sa do zakončenia v úniku dostal Nemec, ale pálil nad. Vzápätí prišiel na ihrisko Hamšík, ktorý vystriedal Maka. Tvorca slovenskej hry v 57. minúte z priameho kopu nacentroval na hlavu Nemca, ktorý trafil brvno, ale pískal sa ofsajd. Obraz hry sa v týchto fázach nemenil, Slováci kontrolovali loptu a Maltu do veľkých vecí nepúšťali. V 77. minúte striedajúci Ďuriš vyzvŕtal obrancu a jeho tečovaný center skončil na hornej tyči.

Z protiútoku domáci nebezpečne zahrozili, zdalo sa, že si slovenská obrana nerozumela, ale Farrugia netakticky zahral úmyselne rukou v šestnástke hostí medzi Kozáčikom a Škriniarom a po druhej ŽK videl červenú kartu. Dlho netrvalo a Slováci definitívne rozhodli, po časovanej prihrávke Hamšíka za obranu v 84. minúte išiel sám na brankára Nemec, ktorý sa nepomýlil. Malta síce strelila prvý gól po predchádzajúcich štyroch bez neho, v skupine zaknihovala ale piatu prehru a na kvalifikačnú výhru čaká 19 zápasov. Slovákov môže mrzieť zbytočné vylúčenie Nemca v nadstavenom čase po faule v šestnástke a druhej žltej karte.

hlasy po zápase /zdroj RTVS/:

Ján Kozák, tréner SR: "Do poslednej chvíle sme čakali, aký bude zdravotný stav Mareka Hamšíka. Na včerajšom tréningu pociťoval bolesti a po vzájomnom rozhovore sme sa dohodli, že zvládne zhruba 40-minútový časový úsek, preto sme ho v druhom polčase nasadili. Každý kvalifikačný zápas je ťažký, vyhrať vonku nie je jednoduché. Inkasovali sme zbytočný gól, ešteže sme strelili druhý. Súper bol húževnatý, ale naše víťazstvo je zaslúžené. Máme 9 bodov, sme druhí v tabuľke. Pred nami je zápas s Litvou, na ktorý máme dostatok času dobre sa pripraviť."

Matúš Kozáčik, brankár SR: "Bol to veľmi ťažký zápas. Malta hrala zodpovedne, rozhodnuté bolo až po našom treťom góle. Videl som, že Farrugia hral rukou, našťastie to rozhodca zapískal a súperovho hráča vylúčil. Nakoniec sme zápas zvládli a hodnotíme ho pozitívne."

Ján Greguš, stredopoliar SR: "Vlado (Weiss - pozn.) mi to dobre posunul, nalákal na seba hráčov. Loptu ešte niekto pred brankárom tečoval, chvalabohu to tam padlo. Gólov veľa nedávam, tento venujem bratrancovej čerstvo narodenej dcérke. V kabíne je veľká radosť, Škóti vyhrali nad Slovinskom a všetko máme v našich rukách."

6. Malta 5 0 0 5 2:13 0

01 - Modified: 2024-04-20 18:32:04 - Feat.: - Title: Južné krajiny EÚ žiadajú väčšiu spoluprácu s krajinami pôvodu migrantov 02 - Modified: 2024-01-30 20:11:10 - Feat.: - Title: Šéf maltského turizmu pre HN: Slováci sú u nás srdečne vítaní. Stredomorský životný štýl si zamilujete 03 - Modified: 2024-01-07 21:21:44 - Feat.: - Title: Kňazi by mali mať možnosť ženiť sa, vyhlásil maltský arcibiskup Scicluna 04 - Modified: 2023-11-27 19:53:00 - Feat.: - Title: OBSE bude budúci rok predsedať Malta, súhlasí aj Rusko 05 - Modified: 2023-10-28 15:26:13 - Feat.: - Title: Na Malte sa koná tretie kolo ukrajinských mierových rokovaní, zastúpených je 65 štátov
14. máj 2024 11:17