TASR/Martin Baumann
StoryEditor

Je to oficiálne. Majstrovstvá v hokeji nebudú v Bielorusku

18.01.2021, 16:16
Autor:
TASRTASR
Do úvahy pripadala aj možnosť, že by sa MS konali iba v Lotyšsku.

Medzinárodná hokejová federácia (IIHF) odobrala Bielorusku spoluorganizáciu tohtoročných majstrovstiev sveta (21. mája - 6. júna).

Minsk mal organizovať šampionát spolu s Rigou, Rada IIHF v najbližšom čase rozhodne, či odoberie hostiteľské práva aj Lotyšsku a usporiada celý turnaj v jednom dejisku.

Rada IIHF mala pôvodne zasadnúť 25. januára, ale vzhľadom na aktuálnu situáciu rokovala o MS už na pondelkovej online videokonferencii.

"Je veľmi poľutovaniahodné, že musíme zrušiť spoločnú kandidatúru Minska a Rigy. Počas tohto procesu sme sa pokúsili presadiť, aby sa MS využili ako nástroj zmierenia a pomohli upokojiť spoločensko-politické problémy v Bielorusku a nájsť pozitívnu cestu vpred. Hoci sa Rada domnieva, že MS by sa nemali žiadnou stranou využívať na politickú propagáciu, uznáva, že organizovať toto podujatie v Minsku by nebolo vhodné, keď treba riešiť dôležitejšie problémy a treba dať prednosť bezpečnosti tímov, divákov a funkcionárov," povedal prezident IIHF Rene Fasel pre oficiálnu stránku federácie.

Rada IIHF musí po pondelňajšom rozhodnutí zvážiť aj postavenie Lotyšska ako spoluorganizátora MS a vyhodnotí možnosť presunúť celý šampionát do jedného dejiska, čo by výrazne uľahčilo organizáciu z pohľadu zdravotníckych a bezpečnostných otázok v súvislosti s pandémiou koronavírusu.

V Bielorusku už niekoľko mesiacov prebiehajú protesty proti režimu prezidenta Alexandra Lukašenka. Podnetom boli augustové prezidentské voľby, ktoré pozorovatelia označili za zmanipulované. V tejto súvislosti vznikol tlak na IIHF, aby šampionát presunula do inej krajiny. Najmä vládni predstavitelia a hokejoví funkcionári z Lotyšska a Fínska volali po odobratí šampionátu Bielorusku. Vyjadrili svoje obavy, či Lukašenko neurobí zo šampionátu nástroj vládnej propagandy, domnievali sa, že usporiadaním MS by sa legitimizoval represívny režim. Sponzori majstrovstiev sveta Škoda i Nivea takisto v minulých dňoch oznámili, že odstúpia od podpory MS, ak bude Bielorusko ich spoluorganizátor.

Do úvahy pripadala aj možnosť, že by sa MS konali iba v Lotyšsku. V Rige však nie je v súčasnosti druhá vyhovujúca aréna, v ktorej by sa mohlo hrať. Lotyšsko by k usporiadaniu celého turnaja údajne potrebovalo ďalších päť miliónov dolárov, ktoré nemá. 

Podľa Fasela federácia zvažovala aj iné alternatívy. Dostala oficiálnu ponuku od Dánska, ktoré chcelo zaskočiť ako organizátor či spoluorganizátor MS 2021. Podľa šéfa IIHF diskutovala aj so slovenskou stranou. Slovenský zväz ľadového hokeja (SZĽH) však minulý týždeň poprel, že by v tejto veci s IIHF rokoval.

Slovenskí reprezentanti sa mali na turnaji predstaviť v A-skupine spolu s Ruskom, Švédskom, Českom, Švajčiarskom, Dánskom, Bieloruskom a Veľkou Britániou. V "béčku" boli Kanada, Fínsko, USA, Nemecko, Lotyšsko, Nórsko, Taliansko a Kazachstan. Pre pandémiu koronavírusu sa nemohol uskutočniť ani vlaňajší svetový šampionát vo Švajčiarsku.

01 - Modified: 2025-05-26 17:08:20 - Feat.: - Title: Šatan hovorí o rekordnom šampionáte, pôjdu naň desiatky miliónov. Reagoval aj na Huliakov odkaz 02 - Modified: 2025-05-23 13:33:33 - Feat.: - Title: Huliak posiela po fiasku Šatanovi odkaz: Nestačí len organizovať podujatia, musíme vidieť aj výsledky 03 - Modified: 2025-05-23 10:49:11 - Feat.: - Title: Slovensko zorganizuje hokejový šampionát v roku 2029, hrať sa bude v Bratislave a Košiciach 04 - Modified: 2025-02-04 11:41:54 - Feat.: - Title: Rusku zakázali štart na MS v hokeji 2026. Sú však ešte dve možnosti, ako ho vrátiť na šampionát 05 - Modified: 2025-01-03 15:22:46 - Feat.: - Title: Veľká pocta slovenskému "obrovi". Cháru uvedú do Siene slávy IIHF
menuLevel = 1, menuRoute = sport, menuAlias = sport, menuRouteLevel0 = sport, homepage = false
06. december 2025 08:05