René VydarenýTASR/M. Baumann
StoryEditor

„Finančný úrad zo mňa vytiahol všetky peniaze." Slovenský hokejista sa v Česku pustil do súdnej bitky

04.08.2017, 11:43

Finančný úrad teraz síce bude dane športovcom vracať, ale dodanenie zanechalo následky: niektorí prišli o všetky peniaze, iní skončili v exekúcii.

Slovenský hokejový obranca tímu Mountfield HK a bývalý reprezentant René Vydarený dostal v roku 2015 oznámenie o kontrole z finančného úradu - ten mu vymeral na dani vyše 700-tisíc českých korún plus penále a úrok z omeškania.

Požičať si našťastie nemusel, vždy mal "rezervné" peniaze. "Nebolo to nič príjemné, vydal som sa z peňazí. Chlapcov, ktorí už hokej nejakú dobu nehrajú, to môže úplne zničiť," povedal Slovák.

Náš hokejista sa pustil do súdnej bitky

Po zaplatení sa vlani mohol pustiť do súdnej bitky v snahe dostať peniaze späť.

Vyššie zloženky od finančného úradu mohli skutočne hocikoho zaskočiť. Okrem samotného doplatku na dani, keď úrad navýšil daň o polovicu, k tomu pripísal 20-percentnú pokutu a 14-percentný úrok z omeškania spätne až k termínu daňového priznania za roky 2011, 2012 a 2013.

Za päť rokov späť sa tak dvojciferný ročný úrok pekne nasčítal.

Napríklad sparťanský futbalista David Lafata, ktorého nedávne víťazstvo na Najvyššom správnom súde prístup finančného úradu zvrátilo, k odvedenej dani 1,185 milióna českých korún doplatil ešte milión.

A nebol zďaleka jediný športovec, ktorý mal problém.

"Viem o piatich hokejistoch, ktorí mali exekúciu na účet alebo na nehnuteľnosť," hovorí Marek Černošek, predseda Českej asociácie hokejistov, ktorá hráčom ponúka daňovo poradenskú a právnu pomoc. S niečím takým sa ale spravidla človek nechváli.

"Chalanom je hlúpe si medzi sebou hovoriť, že si museli požičať," domnieva sa Dominik Rodinger z Českej asociácie futbalových hráčov.

Finančný úrad sa teraz chystá vracať športovcom dodatočné vymáhanie vrátane pokút a penále, nedávno odhadol vratku na 120 miliónov českých korún. Počet športovcov, ktorých sa dodatočné vymáhanie týkalo, odhaduje úrad na 2 400.

Vysoké dorubky sa podľa informácií MF DNES týkali napríklad zahraničných hráčov dnes už zaniknutého hokejového klubu HC Lev Praha, ktorý nakúpil špičkových hráčov, aby mohol hrať Kontinentálnu hokejovú ligu.

"Máme prípad cudzinca, ktorému úrad uvalil exekúciu na účet a po jej vykonaní ho banka zrušila. Hráč medzitým odišiel do iného klubu, takže teraz riešime, na aký účet bude vlastne úrad 1,8 milióna českých korún vracať," hovorí českobudějovický daňový poradca Zbyněk Zíba, ktorý má v starostlivosti asi štyri desiatky futbalistov, hokejistov aj volejbalistov a bude pre nich chcieť rádovo desať a viac miliónov českých korún späť.

Podľa neho si český finančný úrad vie siahnuť na majetok daňovníka kdekoľvek v EÚ. "Niektorí športovci mali zástavu na nehnuteľnosť na Slovensku a nečakane im to skomplikovalo situáciu doma," hovorí Zíba.

Paradox: Úrok lepší ako v banke

Športovci, ktorí sa bránili a ktorých prípad ešte nebol uzavretý a beží na Odvolacom finančnom riaditeľstve alebo na súde, teraz môžu čakať list s rozhodnutím o znížení dane.

Do 15 dní od jeho účinnosti im potom úrad neoprávnene vybrané peniaze vráti.

Naopak tí, ktorí sa dodaneniu podvolili a neodvolávali sa, budú musieť vrátenie peňazí aktívne vyžadovať.

"U klientov, kde neprebiehalo žiadne daňové ani správne konanie, podávame dodatočné priznanie a nárokujeme vrátenie zaplatenej dane z príjmov," hovorí Zíba. Tu môžu nastať komplikácie: poplatník má zo zákona nárok len na vratku za tri zdaňovacie obdobia naspäť - ak medzitým neprebehol nejaký úkon správcu dane.

Športovci ako Vydarený, ktorí daň doplatili, paradoxne môžu aj zarobiť - musia im z neoprávnene vybraných peňazí zaplatiť úrok vo výške repo sadzby ČNB (aktuálne 0,05 percenta) plus 14 percent ročne.

"Peniaze sa im tak mohli zhodnotiť lepšie ako v banke," hovorí Zíba. Tí, ktorí sa kvôli daniam ocitli v exekúcii, majú za obdobie exekúcie nárok na úrok v dvojnásobnej výške. O prípadnú ďalšiu náhradu škody (náklady na právnikov a poradca) sa športovci budú musieť so štátom súdiť.

01 - Modified: 2023-09-20 13:33:04 - Feat.: - Title: Jurčina pre HN: Základ je vidieť v hráčovi potenciál a byť objektívny. Práca skauta pre Bruins ma baví 02 - Modified: 2023-09-14 09:43:35 - Feat.: - Title: Tatar má konečne nový klub. Mohol by to byť preňho naozaj výborný angažmán, verí Slovákovi expert 03 - Modified: 2023-09-03 13:06:22 - Feat.: - Title: Košičan Bartánus pre HN: Zápasy v Lige majstrov sú odmena za celoročnú drinu. Súboje s top tímami si užívam 04 - Modified: 2023-08-24 11:32:13 - Feat.: - Title: Slovenské hokejistky vypadli, na šampionáte podľahli Dánkam a sú bez bodu 05 - Modified: 2023-08-18 19:06:09 - Feat.: - Title: Hossa odohral v Trenčíne svoj posledný zápas, na exhibícii skóroval za oba tímy
menuLevel = 1, menuRoute = sport, menuAlias = sport, menuRouteLevel0 = sport, homepage = false
25. september 2023 14:03