V najnovšom prieskume agentúry SCIO vedie Smer-SD, ktorému namerali 21,09 percenta. Hneď v tesnom závese za stranou Roberta Fica je Progresívne Slovensko (20,83 percenta). Oproti predchádzajúcemu prieskumu rovnakej agentúry zo začiatku mája si obe strany svoje pozície vymenili.
Naďalej posilňuje hnutie Slovensko, ktoré atakuje deväťpercentnú hranicu popularity.
Pretrvávajú aj mimoparlamentné čísla Slovenskej národnej strany. Všetky ostatné strany a hnutia stagnujú na percentách podobných predchádzajúcim mesiacom.
Strana Rudolfa Huliaka Národná koalícia, ktorá sa tento týždeň premenovala na Stranu vidieka, dosiahla iba 0,4 percenta.
“Dá sa predpokladať, že keďže toto ministerstvo je po novom v akejsi koaličnej správe strany SMER-SSD, pomerne málo ľudí si tento vládny post spája s ministrom ako predsedom inej politickej sily,” uviedol hlavný analytik agentúry SCIO Martin Klus.
“Nedá sa vylúčiť, že s blížiacimi sa voľbami sa ale aj to bude meniť, aby sa posilnili šance hnutia uspieť v najbližších parlamentných voľbách, či prinajmenšom zvýšiť si svoj koaličný potenciál”, doplnil Klus.
Pohľad na parlamentné prepočty naďalej potvrdzuje, že súčasná vláda by už nevznikla, ani keby SNS nahradila Republika.
Ukazuje sa však aj to, že bez hnutia Igora Matoviča, by väčšinu nemala ani súčasná opozícia.
“Iná matematika by nastala, ak by 5-percentnú hranicu potrebnú na vstup do parlamentu prekročili aj dnes štvorpercentná strana Demokrati, či hnutie Sme rodina, resp. nejaká nová politická sila, ktorá je vzhľadom na predvolebnú Slovenskú tradíciu pomerne pravdepodobná”, uzavrel Klus.