Poslanci Národnej rady pokračujú od utorka 10. apríla v rokovaní na 35. parlamentnej schôdzi. Na programe majú ešte viacero vládnych aj poslaneckých legislatívnych návrhoch.
Hlasovanie o novele ústavy
Parlament by mal na riadnej schôdzi prebrať a následne aj definitívne hlasovať o vládnej novele Ústavy Slovenskej republiky. Do nej sa podľa návrhu majú zakotviť dve pohlavia - muž a žena.
Poslanci majú ešte v druhom čítaní prerokovať aj vládny návrh zákona z dielne ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie. Tým by sa mali zaviesť a definovať prioritné okresy, pretože súčasná definícia najmenej rozvinutých okresov nie je podľa predkladateľa dostačujúca.
Hlasovať by sa malo i o viacerých návrhoch rezortu financií, ako napríklad o novele colného zákona či o návrhu štátneho záverečného účtu Slovenskej republiky za rok vlaňajšok.
Na programe je aj viacero poslaneckých návrhov. Koaličná SNS má v parlamente novelu zákona o vydavateľoch publikácií, ktorá má okrem iného opätovne zaviesť inštitút práva na opravu.
Národniari stoja aj za novelou Ústavy Slovenskej republiky, ktorá má priniesť predĺženie volebného obdobia v samosprávach zo súčasných štyroch na šesť rokov, a poslanci majú o nej počas týždňa hlasovať.
Novela Trestného poriadku
Aj opozícia predložila množstvo legislatívnych úprav a návrhov. PS prišlo napríklad s návrhom na vykonanie poslaneckého prieskumu na Štatistickom úrade Slovenskej republiky.
SaS v novele Trestného poriadku navrhuje, aby mohol o odklade alebo prerušení výkonu rozhodnutia, proti ktorému podal minister spravodlivosti alebo generálny prokurátor dovolanie, rozhodnúť len súd.
V druhom čítaní je návrh zákona o turistických trasách z dielne KDH. Hnutie Slovensko má zase v parlamente návrh ústavného zákona, ktorého cieľom je zvýšiť garanciu rovnakého odmeňovania mužov a žien na ústavnú úroveň.
Poslanci majú prerokovať aj mimoriadnu správu verejného ochrancu práv, v ktorej reagoval na viaceré prípady policajného násilia v dôsledku služobného zákroku príslušníka polície. Na programe majú aj niekoľko výročných správ, medzi nimi správu o výsledkoch kontrolnej činnosti Najvyššieho kontrolného úradu Slovenskej republiky či správu o činnosti komisára pre deti.