Som nevinný, skutok sa nestal, nič som nespáchal. Konštatoval to v piatok vo svojej záverečnej reči na Špecializovanom trestnom súde (ŠTS), pracovisko Banská Bystrica, obžalovaný exriaditeľ Slovenskej informačnej služby (SIS) Vladimír Pčolinský.
Čelí viacerým obvineniam
Vladimír Pčolinský čelí obžalobe pre zločiny prijímania úplatku a zneužívania právomoci verejného činiteľa, ako aj prečin ohrozenia dôvernej a vyhradenej skutočnosti.
Bývalému šéfovi Kriminálneho úradu finančnej správy Ľudovítovi Makóovi dal Kollár 40-tisíc eur pre vedenie SIS. Ten mal peniaze odovzdať bývalému námestníkovi SIS Borisovi Beňovi, z ktorých polovicu, 20-tisíc eur, údajne dostal obžalovaný Vladimír Pčolinský.
„Od začiatku som vypovedal, nečakal som, čo povedia svedkovia. Vo svojich vyjadreniach som konzistentný a transparentný, počas celého trestného konania,“ konštatoval obžalovaný v záverečnej reči.
„Žiadnu požiadavku na utlmenie spravodajskej činnosti okolo Kollára som neodsúhlasil. Práve naopak, ja osobne som nariadil spravodajské rozpracovanie Kollára, dal som zintenzívniť jeho sledovanie a monitorovanie ďalších osôb z jeho okolia. Javí sa mi krajne nezmyselné, aby som po stretnutí o údajnom úplatku zavolal na Kollára ‚sledovačku‘. Od neho by som neprijal ani prvú pomoc a nieto úplatok. Osobne som poskytol súčinnosť Národnej kriminálnej agentúre, čo viedlo k jeho zadržaniu počas policajnej akcie Víchrica,“ zdôraznil Vladimír Pčolinský.
Svedok neposkytol nepriestrelnú výpoveď
Podľa obžalovaného svedok, kajúcnik Beňa, súdu neposkytol nespochybniteľnú a nepriestrelnú výpoveď. Nesedia dni a dátumy, kedy malo dôjsť k odovzdaniu úplatku. Kollár ho mal dať v čase, keď bol preukázateľne v zahraničí. Vladimír Pčolinský tiež argumentoval, že podľa obžaloby ho dostal skôr než vôbec došlo k jeho odovzdaniu Beňovi.
Vladimír Pčolinský tvrdí, že svedkovia, na ktorých je postavená obžaloba, klamú a vo výpovediach si odporujú. Menili ich, aby sa dostali z väzby a získali benefity.
Prokurátor Peter Kysel v prípade uznania viny navrhuje pre Vladimíra Pčolinského trest odňatia slobody v polovici trestnej sadzby trestného činu zneužívania právomocí verejného činiteľa, čo je zhruba šesť - sedem rokov, peňažný trest 50-tisíc eur a zákaz činnosti vykonávania verejných funkcií.
Proces sa začal v januári a počas viacerých pojednávacích dní, keď prebiehali výsluchy svedkov a čítali sa listiny z utajovaných príloh súdneho spisu, sa konal bez prítomnosti verejnosti. Vladimír Pčolinský už vopred avizoval, že v prípade odsudzujúceho rozsudku podá odvolanie.