Minister zdravotníctva Kamil Šaško poprel tvrdenia premiéra Roberta Fica, že pandemická dohoda Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) o spoločnom postupe pri riešení pandémií ohrozuje suverenitu jednotlivých krajín.
Šaško porpel tvrdenie Fica
Nesúhlasný postoj vlády presadil Ficov Smer spolu s SNS proti názoru strany Hlas, v ktorej vedení je tiež Šaško.
Fico ešte v pondelok uviedol, že slovenská delegácia má pokyn pandemickú dohodu nepodporiť, lebo podľa neho narúša princíp suverenity členských štátov a neprimerane zasahuje do sféry ľudských práv. Tento názor už odmietla tiež Slovenská akadémia vied (SAV).
Podľa Šaška WHO ešte bude o pandemickej dohode diskutovať, konečnú podobu by dokument mal mať o rok až 18 mesiacov a následne ho budú ratifikovať členské štáty na národnej úrovni.
"Budem vysvetľovať, že cieľom tejto dohody je umožniť členským štátom prístup k nemodernejším vedeckým poznatkom, nástrojom a procesom, ako sa čo najlepšie brániť prípadnej budúcej pandémii," uviedol Šaško.
Dodal, že zahraničných partnerov chce uistiť, že Slovensko má záujem byť naďalej súčasťou vyspelého sveta.
Kritika z opozície
Opozícia postoj slovenskej vlády kritizovala, označila ho za škodlivý či zbabelý. Opoziční politici v tejto súvislosti tiež vyzvali Šaška, aby rezignoval na funkciu ministra zdravotníctva.
Počas silných vĺn koronavírusovej nákazy bol Ficov Smer-SD v opozícii, strana vtedy epidemické reštrikcie kritizovala a nepodporila ani očkovanie proti covidu-19.
V uplynulých mesiacoch sa potom Fico opakovane zastal vládneho splnomocnenca pre preverenie pandémie Petra Kotlára.
Ten predtým napríklad tvrdil, že mRNA vakcíny proti covidu-19 môžu u naočkovaných ľudí vyvolať rakovinu a meniť ľudskú DNA. Naočkovaných ľudí zároveň prirovnal ku geneticky modifikovanej kukurici a vyslovil sa za zákaz používania týchto vakcín.
Vláda potom z podnetu Fica nechala u SAV analyzovať obsah uvedených vakcín a tieto vakcíny dočasne prestala odoberať. Výsledok analýzy zatiaľ nie je známy.