Ak by Rusko vojensky obsadilo celú Ukrajinu, Slovensko by malo na východnej hranici konečne spoľahlivého partnera. V rozhovore pre portál Interez to povedal europoslanec Smeru a šéf zboru poradcov premiéra Erik Kaliňák.
Pre Slovensko by to podľa neho neznamenalo nutnosť výrazne navýšiť výdavky na obranu.
"Budem cynik a poviem, že by sme mali konečne spoľahlivého suseda, pretože keď si pozriete slovensko-ukrajinské vzťahy a to, ako sme ich x-krát už museli my zachrániť potom, čo si vybudovali nejaký konflikt s Ruskom, ekonomický teraz myslím, a koľkokrát nám oni neboli ochotní pomôcť, tak z tohto ohľadu sú Rusi dôveryhodnejší partner pre nás v ekonomickej oblasti," reagoval Kaliňák na otázku, čo by pre Slovensko znamenalo, ak by Rusi obsadili Ukrajinu.
Okrem toto europoslanec tiež povedal, že sa Slovensko musí "pripraviť na prípadné rozpustenie NATO".
Ostrá kritika
Prezident Peter Pellegrini v reakcii uviedol, že niektorí koaliční predstavitelia svojím konaním a slovami nepomáhajú premiérovi Robertovi Ficovi, ktorý sa snaží verejnosť presvedčiť, že nie je dôvod demonštrovať, pretože nikto nechce odkláňať Slovensko od NATO a Európskej únie.
Vyjadrenia však nevníma zatiaľ dramaticky, pretože pre neho je dôležité, ako sa správa premiér na európskych zasadnutiach a on ako hlava štátu na samitoch NATO. "My tvoríme zahraničnú politiku, ostatní ju len komentujú," dodal.
Slová Kaliňáka o Ukrajine neberie Pellegrini "vôbec" vážne. Vníma ho ako mladého a veľmi neskúseného politika.
"Nemyslím si, že tento mladý muž, ktorý je v politike veľmi krátko, má a je schopný tak analyzovať situáciu vo svete, aby rozprával svoje názory. A keď ich rozpráva, tak ich netreba brať vôbec vážne a relevantne, pretože on má ešte na to čas, aby sa najvyšší ústavní činitelia zaoberali jeho vyjadreniami," povedal s tým, že europoslanec Kaliňák sa snaží zaujať.
Kaliňáka za výroky na adresu Ukrajiny skritizoval aj koaličný partner, predseda Hlasu a minister vnútra Matúš Šutaj Eštok, podľa ktorého žijeme príliš vážne časy na lacné frajeriny v zahraničnej politike.
Šutaj Eštok zdôraznil, že pre Slovensko je v zahraničnej politike kľúčové rešpektovanie medzinárodného práva.
"Niet takého medzinárodného práva, ktoré by nášho legitímneho a zvrchovaného suseda Ukrajinu nahradil akýmkoľvek iným štátom, a preto sú takéto úvahy, ktoré zazneli aj v dnešný deň, vrcholne nezodpovedné a myslím to vážne, pretože je zrejmé, že v tejto oblasti by mal radšej predseda vlády radiť svojmu šéfovi poradcov a nie opačne," vyhlásil predseda Hlasu.
Pripomenul Gašparovo vyjadrenie
"Žiadna politika na štyri svetové strany, ale ruská gubernia, to je vízia tejto vládnej garnitúry pre Slovensko," reagoval na slová europoslanca Smeru predseda najsilnejšej opozičnej strany Michal Šimečka.
Šéf progresívcov zároveň pripomenul nedávne vyjadrenie Kaliňákovho straníckeho kolegu Tibora Gašpara, ktorý pripustil v budúcnosti ako krajnú možnosť vystúpenie z Európskej únie.
"Aj toto je moment, keď strana Smer prezrádza svoje skutočné úmysly so Slovenskom. Fico nás ťahá preč z Európy, páli mosty s našimi spojencami, dáva nás do rúk Putinovi s Trumpom. Je to vlastizrada. Nemá na to legitimitu, táto vláda musí čo najskôr skončiť a jediné riešenie sú predčasné voľby," pokračoval Šimečka v kritike po vyjadrení Kaliňáka.
Rusko vedie na Ukrajine už viac ako tri roky agresívnu vojnu, pričom ide o najväčší konflikt v Európe od druhej svetovej vojny, ktorý si vyžiadal už státisíce obetí. V roku 2014 Rusko nezákonne anektovalo ukrajinský polostrov Krym a nárokuje si aj štyri východné ukrajinské oblasti, ktorých časti okupuje.
Okrem toho viedlo vojnu proti Gruzínsku v roku 2008 a podporuje proruských separatistov v moldavskom Podnestersku.