Zvyšovanie platov v školstve je nesystematické. Určitej skupiny zamestnancov sa netýka a opäť zostanú na chvoste záujmu. Situácia s nedostatkom nepedagogických zamestnancov je pritom alarmujúca. Pre TASR to uviedli z Únie miest Slovenska v reakcii na avizované zvýšenie platov pre pedagógov a odborných zamestnancov. Riešením je podľa nej prehodnotiť celkové nastavenie financovania školstva.
Únia miest Slovenska poukázala na to, že už v súčasnosti je na určitých pracovných pozíciách alarmujúca situácia. "Budúci školský rok hrozí, že nebude mať kto variť, prípadne sa starať o naše deti v školských kluboch," upozornila.
Uvítala by začlenenie školských klubov detí či školských jedální do normatívneho financovania. Zjednotilo by sa tak podľa nej financovanie jedného subjektu a nedochádzalo by k dvojitému financovaniu.
Taktiež poznamenala, že aj na zvýšenie platov v prenesených kompetenciách musel nájsť rezort školstva finančné zdroje u seba. To podľa nej znamená, že pravdepodobne príde k zrušeniu niektorých príplatkov a možno aj k zastaveniu financovaniu supervízorov.
Únia opakovane žiada ministerstvo školstva a vládu, aby pripravili zásadnú zmenu fungovania regionálneho školstva, vrátane novej deľby kompetencií medzi štátnou správou a územnou samosprávou a zmeny systému financovania. Ten sa podľa nej po rôznych zásahoch stal úplne neprehľadný, nefunkčný a nespravodlivý.
Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže navrhuje zvýšenie platov pre pedagógov a odborných zamestnancov o sedem percent od 1. septembra 2025 a o ďalších päť percent od 1. januára 2026.
Zaviesť sa má aj nový nadtarifný spôsob odmeňovania, ktorý v priemere zvýši platy o dve percentá. Zámer zvýšenia platov schválila vláda minulý týždeň s podmienkou predloženia návrhu na jeho finančné krytie a uzatvorením memoranda o spolupráci a sociálnom zmieri v rezorte školstva s Odborovým zväzom pracovníkov školstva a vedy na Slovensku.