Prezidenti USA a Ruska George Bush a Vladimir Putin 24. februára 2005 po skončení rusko-amerického summitu na Bratislavskom hrade. FOTO: TASR/Štefan Puškáš
StoryEditor

Historický moment. Pred 20 rokmi sa v Bratislave na americko-ruskom samite Stretli Bush s Putinom

22.02.2025, 08:36
Autor:
TASRTASR

Americko-ruský samit medzi Bushom a Putinom pokrývalo viac ako 1500 zástupcov médií zo všetkých kontinentov.

V poradí 43. prezident Spojených štátov amerických George W. Bush zaradil v roku 2005 medzi zastávky svojho európskeho turné aj hlavné mesto Slovenskej republiky Bratislavu. Po tom, ako navštívil Brusel, Mainz a Wiesbaden, pricestoval pred 20 rokmi, 23. februára 2005, spolu s manželkou Laurou do Bratislavy. Išlo o prvého a zatiaľ jediného šéfa americkej administratívy, ktorý navštívil SR od jej samostatnosti v roku 1993.

Slovensko a jeho hlavné mesto sa vtedy dostalo do centra pozornosti celého sveta aj preto, lebo na druhý deň, 24. februára 2005, sa Bush stretol na Bratislavskom hrade s ruským prezidentom Vladimirom Putinom. Americko-ruský samit medzi Bushom a Putinom pokrývalo viac ako 1500 zástupcov médií zo všetkých kontinentov.

Po prvý raz sa Putin stretol s Bushom v júni 2001 na zámku Brdo, neďaleko slovinskej metropoly Ľubľana. Stretnutie v Bratislave, bolo v poradí ich jedenáste. Celkove sa zišli 24-krát, posledný raz v apríli 2008.

Americký prezident spolu s manželkou vystúpili 23. februára 2005 krátko pred 20. hodinou z lietadla Air Force One na bratislavskom Letisku Milana Rastislava Štefánika, kde ich privítali prezident SR Ivan Gašparovič s manželkou Silviou. Po hymnách oboch krajín vykonali prezidenti prehliadku nastúpenej čestnej jednotky.

image

Trump dal Rusku veľké víťazstvo. Ide o najtvrdšiu kritiku Zelenského, ale dôležité je niečo iné, tvrdí expert

Na záver uvítacieho ceremoniálu sa Bush s manželkou pozdravili s predsedom Národnej rady SR Pavlom Hrušovským, predsedom vlády SR Mikulášom Dzurindom, ministrom zahraničných vecí Eduardom Kukanom, ministrom obrany Jurajom Liškom, ministrom vnútra Vladimírom Palkom a ďalšími predstaviteľmi Slovenska.

Pred stretnutím s Putinom rokoval americký prezident 24. februára 2005 so slovenským prezidentom Gašparovičom, s predsedom vlády Dzurindom a na Hviezdoslavovom námestí vystúpil s príhovorom pred občanmi. Počas približne dvadsaťminútového prejavu, ktorý začal pozdravom po slovensky "dobrý deň!", uviedol, že Američania si vážia usilovnosť Slovákov pri budovaní demokratického Slovenska v srdci Európy, pričom zdôraznil: "Každý Slovák môže byť hrdý na úspechy krajiny a americký ľud je hrdý na to, že vás môže nazývať svojimi spojencami, priateľmi a bratmi vo veci slobody."

Schôdzka Busha a Putina na Bratislavskom hrade trvala približne tri hodiny. Venovali sa téme jadrových zbraní v Iráne a v Severnej Kórei, diskutovali o boji proti terorizmu, procese odzbrojovania, ale aj o stave demokracie v Rusku. Prezidenti sa zhodli na viacerých otázkach vrátane toho, že Irán a Severná Kórea by nemali vlastniť jadrové zbrane. Dohodli sa aj na posilnení boja proti terorizmu a zvýšení spolupráce v oblasti bezpečnosti jadrových zariadení, ale nevyhli sa sporu o stave demokracie v Rusku.

Bush vyjadril obavy, že Rusko ustupuje od medzinárodných princípov demokracie, akými sú právny štát, ochrana menšín, slobodná tlač a životaschopná opozícia. "Rusko si zvolilo cestu k demokracii pred 14 rokmi, táto cesta je konečná a nezvratná," ubezpečil vtedy Putin svojho amerického partnera. Poznamenal však, že demokracia nie je anarchia, kde si každý môže robiť, čo chce.

image

Rusi sa radujú z Trumpa. Rozdeľme si Európu, navrhuje popredný ruský propagandista

Bratislavský samit sprevádzali mimoriadne bezpečnostné opatrenia. Na bezpečnosť dohliadalo viac ako 5500 policajtov, 400 vojakov a 400 hasičov. V pohotovosti bol protilietadlový raketový systém SA-10 Grumble, vzdušný priestor nad hlavným mestom bol päť hodín uzatvorený a monitorovaný stíhačkami MiG-29. Slovenská vláda, navyše, pripravila zákon, ktorý umožňoval ministrovi obrany schváliť zostrelenie civilného lietadla.

Za úspech slovenskej diplomacie možno označiť aj fakt, že pôvodnú myšlienku samitu prezidentov USA a Ruska sa podarilo rozšíriť o ich oficiálnu návštevu Slovenska. Tú 23. februára začal Bush, ktorý vzápätí po samite odcestoval do Washingtonu. Naopak, Putin po stretnutí so svojím americkým partnerom pokračoval 25. februára v oficiálnej návšteve SR.

Zatiaľ čo návšteva amerického prezidenta Busha bola historicky prvou návštevou najvyššieho predstaviteľa USA na Slovensku od získania samostatnosti v roku 1993, ruský prezident zavítal prvýkrát na Slovensko už niekoľko mesiacov po vyhlásení samostatnosti. Stalo sa tak 26. augusta 1993, keď prezident SR Michal Kováč podpísal v Bratislave so svojím ruským partnerom Borisom Jeľcinom zmluvu o priateľských vzťahoch a spolupráci medzi SR a Ruskou federáciou.

01 - Modified: 2025-07-25 22:00:58 - Feat.: - Title: Ako zasiahnuť Putina 02 - Modified: 2025-07-25 22:00:00 - Feat.: - Title: Ako zasiahnuť Putina 03 - Modified: 2025-07-25 20:27:07 - Feat.: - Title: Zabudnite na poštu na každom rohu. A zároveň zvážte toto očkovanie (Brífing HN) 04 - Modified: 2025-07-25 13:44:26 - Feat.: - Title: Erdogan chce zorganizovať stretnutie Putina a Trumpa v Istanbule, cieľom je riešenie vojny na Ukrajine 05 - Modified: 2025-07-25 10:00:00 - Feat.: - Title: Chceš pilotovať lietadlo alebo si uvariť vlastné pivo? Toto sú tie najzaujímavejšie kurzy v Bratislave
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
26. júl 2025 04:01