Martina Šimkovičová FOTO: TASR/Jaroslav Novák
StoryEditor

Schôdze k odvolávaniu Suska a Šimkovičovej zvolali na utorok dopoludnia

19.08.2024, 10:59
Autor:
TASRTASR

Opozícia tvrdí, že Martina Šimkovičová rozkladá verejnoprávne médiá, verejnoprávne fondy, ohrozuje rekonštrukcie pamiatok či erbové kultúrne inštitúcie.

Mimoriadne rokovanie parlamentu k návrhom na odvolanie ministra spravodlivosti Borisa Suska (Smer-SD) a ministerky kultúry Martiny Šimkovičovej (nominantka SNS) zvolali na utorok predpoludním. Vyplýva to z informácií zverejnených na webe Národnej rady. Schôdza k odvolávaniu Suska sa má začať o 9.00 hod., rokovanie k Šimkovičovej následne o 10.30 hod.

Návrhy na odvolávanie podali v piatok opoziční poslanci z PS, SaS a KDH. Za odvolanie ministrov budú hlasovať aj poslanci hnutia Slovensko. Šimkovičovej opozícia vyčíta okrem iného personálne zmeny v Slovenskom národnom divadle (SND) a Slovenskej národnej galérii.

Ministerka podľa nich nemá predpoklady na výkon funkcie. Opozícia tvrdí, že Šimkovičová rozkladá verejnoprávne médiá, verejnoprávne fondy, ohrozuje rekonštrukcie pamiatok či erbové kultúrne inštitúcie.

Susko podľa opozície slúži zločincom a rezignoval na boj proti korupcii. Vyčítajú mu, že podal dovolanie v prípade právoplatne odsúdeného bývalého špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika a zároveň rozhodol o prerušení výkonu trestu odňatia slobody až do rozhodnutia Najvyššieho súdu SR o dovolaní.

Obaja ministri deklarujú, že majú právo na tieto kroky vo svojich rezortoch a tvrdia, že konajú zákonne. Šimkovičová si stojí za opodstatnenosťou svojich krokov v prípade odvolania riaditeľov kultúrnych inštitúcií.

Susko deklaruje, že v prípade Kováčika konal podľa štandardných inštitútov právneho systému. Dôvod na ich odvolanie nevidí ani premiér Robert Fico (Smer-SD).

 

01 - Modified: 2025-12-11 17:36:45 - Feat.: - Title: Kajúcnik je motivovaný vlastným prospechom, nie pravdou. Treba vyhodnotiť dôveryhodnosť, tvrdí Susko 02 - Modified: 2025-12-11 13:59:29 - Feat.: - Title: Zlom v prípade Dušana Kováčika: Najvyšší súd zrušil rozsudok, ktorý ho poslal do väzenia 03 - Modified: 2025-12-09 19:16:02 - Feat.: - Title: Susko odmieta tvrdenia, že zmeny v Trestnom zákone viedli k nárastu kriminality. Vyslúžil si kritiku opozície 04 - Modified: 2025-12-07 10:43:04 - Feat.: - Title: Európa zháňa peniaze pre Ukrajinu, Andrej Babiš končí s Agrofertom a Matej Drlička má mlčať 05 - Modified: 2025-12-07 10:06:04 - Feat.: - Title: Z ľadovej kráľovnej je „snehová vločka“
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
18. december 2025 08:28