Premiér Robert Fico viní minulé vládne kabinety z toho, že sú ohrozené viaceré míľniky Plánu obnovy. “Predchádzajúce vlády sa k Plánu obnovy správali ako lenivé vši a nerobili nič,” vyhlásil. Počas úradníckej vlády na čele s Ľudovítom Ódorom podľa neho v tomto smere “nepohli prstom”.
Slovensko už podľa Fica s vicepremiérom pre Plán obnovy Petrom Kmecom načerpalo z plánu dve miliardy, zostávajú ešte štyri. Označili preto za klamstvo tvrdenie, že je ohrozených šesť miliárd eur.
K zmenám nedôjde
Predseda vlády pripomenul, že peniaze z Plánu obnovy musia byť minuté do roku 2026, preto podľa neho nezostáva čas na radikálne zmeny. Podľa Kmeca boli mnohé ciele nastavené nereálne, vyzval preto opozíciu, aby prestala s politizovaním tejto témy. Záujmy Európskej únie podľa neho nie sú ohrozené.
“My sa teda musíme boriť s tým, čo nám tu zanechali ľudia, ktorí tomu nerozumeli a ktorí to potom nechali ležať. Minimálne rok sa Plánu obnovy prakticky nikto ani nedotkol,” bránil sa Fico.
Súčasnú opozíciu, ktorá je podľa neho zodpovedná za problémy okolo Plánu obnovy, najmä PS a SaS, viní z toho, že v súčasnosti v Bruseli lobuje, aby boli Slovensku odobraté eurofondy. “Každý máme pravdepodobne iné ciele,” skonštatoval na margo opozície.
"Prestaňte škodiť tejto krajine a ohovárať jej vládu," odkázal Fico opozícii. Prebieha podľa neho komunikácia s eurokomisiou týkajúca sa Plánu obnovy, ale opakovane zdôraznil, že je technického charakteru.
Kritika Šimečku
PS dnes vyzvalo Fica a vládu, aby garantovali, že Slovensko bude môcť čerpať eurofondy aj na ďalšie roky. Predseda PS Michal Šimečka to na tlačovej konferencii uviedol v súvislosti s varovaním Európskej komisie, že Slovensko môže pre novelu Trestného zákona prísť o peniaze z Európskej únie. Schvaľovanie novely Trestného zákona totiž podľa komisiu malo byť v rozpore s európskym právom.
"Jediný, kto môže zabezpečiť, aby Slovensko mohlo ďalej čerpať eurofondy, je Robert Fico a táto vláda. Je na ich politickej vôli, aby sa vysporiadali s výhradami, ktoré sú. To sa všetko dá urobiť, či už legislatívne alebo na Generálnej prokuratúre, a má to v moci, okrem generálneho prokurátora, Robert Fico a minister spravodlivosti. Vyzývam ich, či už ide o plán obnovy alebo eurofondy, aby urobili všetko preto, aby sa okamžite zamedzilo diskusiám, že môžeme o nich (eurofondy, pozn. red.) prísť," uviedol Šimečka.
Podľa Šimečku eurokomisia požaduje garancie, že aj napriek zrušeniu Úradu špeciálnej prokuratúry bude spravodlivosť fungovať naďalej. "Že všetky tie kauzy, aj tie minulé, ale potenciálne akékoľvek budúce, najmä tie týkajúce sa eurofondov, budú spravodlivo vyšetrené," pripomenul šéf PS.