StoryEditor

Taraba sa pustil do RTVS: Je to paródia vyváženosti. Úzka skupina ľudí si z televízie urobila stranícke médium

13.03.2024, 11:19
Autor:
TASRTASR

Minister kritizuje osobu generálneho riaditeľa Ľuboša Machaja i nehospodárne využívanie drahých externých služieb, najmä však absenciu širšieho názorového spektra v obsahu vysielania.

RTVS je v stave, v ktorom sú potrebné zmeny. Zhodli sa na tom ministri, ktorí sa k tejto téme vyjadrili pred rokovaním vlády.

Otázky súviseli s predloženou verziou návrhu zmien v telerozhlase, ktorý podstatne mení kreovanie orgánov verejnoprávneho média.

Taraba o paródii

Minister spravodlivosti Boris Susko (Smer-SD) uviedol, že na nevyhnutnosti zmien v súčasnej RTVS je v koalícii zhoda, minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Richard Takáč (Smer-SD) sa zároveň pridal ku kritikom obsahu vysielania telerozhlasu. "RTVS neplní svoje verejnoprávne poslanie," povedal.

image

Fico sa vyjadril k RTVS: Situácia je tam nevídaná, chcem to mať vyriešené do leta

Najostrejší bol minister životného prostredia Tomáš Taraba (nominant SNS), ktorý zopakoval svoje myšlienky z utorkového statusu na sociálnej sieti.

Kritizuje osobu generálneho riaditeľa Ľuboša Machaja i nehospodárne využívanie drahých externých služieb, najmä však absenciu širšieho názorového spektra v obsahu vysielania.

"RTVS je roky paródiou vyváženosti a objektívnosti," vyhlásil Taraba, ktorý mieni, že súčasné verejnoprávne médium a jeho spravodajský výstup je ovplyvňovaný politickými väzbami na súčasnú opozíciu.

"Úzka skupina"

"Úzka skupina ľudí, ktorá končí na kandidátkach PS, si z RTVS urobila stranícke médium. Toto nemá nič s pluralitou. Stanovisko vlády je jasné, Slovenská televízia a rozhlas majú patriť všetkým občanom," zdôraznil.

Myslí si, že návrh, ktorý Ministerstvo kultúry predložilo v pondelok do pripomienkového konania, na vláde schvália bez výraznejších zmien.

Návrh zákona o Slovenskej televízii a rozhlase neráta s rozdelením na dva samostatné subjekty, prináša však viacero zmien.

Riaditeľa by mala po novom voliť sedemčlenná rada zložená z troch nominantov ministra a štyroch zvolených v parlamente. Vzniknúť má aj programová rada, ktorej väčšinu volí Národná rada SR. Opätovne sa má zaviesť inštitút zmluvy so štátom.

Návrh ostro odsúdila opozícia. Snahy o nový spôsob kreovania orgánov verejnoprávneho média, pri ktorom bude mať rozhodujúci vplyv minister kultúry a parlamentná väčšina, označila opozícia za snahu o zrušenie verejnoprávnosti RTVS a za pretvorenie mediálneho domu na propagandistický názor súčasnej vlády.

 

01 - Modified: 2024-05-22 18:23:33 - Feat.: - Title: Rušenie RTVS je o krok bližšie. Poslanci posunuli Šimkovičovej návrh do druhého čítania 02 - Modified: 2024-05-22 07:49:23 - Feat.: - Title: Poslanci sa v stredu vrátili k mimoriadnej schôdzi k zmenám v RTVS 03 - Modified: 2024-05-21 17:30:00 - Feat.: - Title: Slovensko prekvapilo Česko. Atómku chce vláda na západe krajiny štátnu, nie pološtátnu (Brífing HN) 04 - Modified: 2024-05-20 18:18:38 - Feat.: - Title: Sú v hre nové mediálne zásahy? Poslanci koalície trvajú na pokračovaní schôdze, chystajú prvý krok 05 - Modified: 2024-05-19 15:54:28 - Feat.: - Title: Šutaj Eštok potvrdil, že atentátnik nemusel byť osamelý vlk, polícia pracuje aj s ďalšou verziou
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
23. máj 2024 00:15