Zuzana Dolinková. FOTO: HN/Pavol Funtál
StoryEditor

"Zdravotníctvo na Slovensku kolabuje." Hlas vyzval Hegera, aby riešil problémy

10.03.2023, 15:25
Autor:
TASRTASR

Zuzana Dolinková súčasnú vládu skritizovala za nečinnosť. Zdravotníctvo podľa nej nie je pre terajší kabinet prioritou.

Podpredsedníčka mimoparlamentného Hlasu Zuzana Dolinková vyzvala dočasne povereného premiéra Eduarda Hegera, ktorý riadi aj rezort zdravotníctva, aby riešil problémy v systéme. Treba podľa nej okrem iného uvoľniť zdroje do ambulancií, ale aj plniť milníky v rámci plánu obnovy. Uviedla to na piatkovej tlačovej konferencii.

"Zdravotníctvo kolabuje"

"Zdravotníctvo na Slovensku kolabuje. Pre pacienta to znamená, že zdravotná starostlivosť, ktorá je potrebná, adekvátna, dostupná, moderná a ktorá je garantovaná Ústavou SR, za chvíľu pravdepodobne nebude na Slovensku dostupná," skonštatovala.

Dolinková súčasnú vládu skritizovala za nečinnosť. Zdravotníctvo podľa nej nie je pre terajší kabinet prioritou. Podotkla, že sa stále nevyriešila situácia v ambulantnom sektore a niektoré ambulancie podľa nej stále vyberajú poplatky.

Upozornila, že sa posunul termín vyhodnotenia výzvy z plánu obnovy na menšie investičné projekty. Od Hegera preto žiada vysvetlenie. Skritizovala aj meškanie pri niektorých ďalších projektoch z plánu obnovy.

Dolinková apeluje tiež na prezidentku SR Zuzanu Čaputovú, aby sa aktívnejšie zaujímala o rezort zdravotníctva. "Heger je za tento rezort zodpovedný a evidentne sa mu tento rezort rozsypáva pod rukami," dodala.

Nové dodatky

Ministerstvo zdravotníctva reagovalo, že na základe dohody o zvýšení platieb pre ambulancie o 283 miliónov eur sa od januára uzatvárajú nové dodatky s poskytovateľmi. "V dodatkoch, ktoré sú zverejnené napríklad na stránke Všeobecnej zdravotnej poisťovne, je uvedené, že poisťovňa deklaruje, že medziročné zvýšenie finančných zdrojov pre typ zdravotnej starostlivosti bude minimálne na úrovni 20 percent. Teda tak, ako bolo v januári dohodnuté na rokovaniach s ambulantnými poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti," uviedlo.

 

01 - Modified: 2023-05-26 13:31:29 - Feat.: - Title: Samosprávy mali mať za minulý rok stratu v hospodárení 250 miliónov eur 02 - Modified: 2023-05-25 08:40:55 - Feat.: - Title: Pellegriniho Hlas vyzýva vládu, aby prijala opatrenia v súvislosti so záplavami 03 - Modified: 2023-05-25 08:45:12 - Feat.: - Title: Prieskum: Voľby by v máji vyhral Smer, Progresívne Slovensko predbehlo Pellegriniho Hlas 04 - Modified: 2023-05-24 10:19:52 - Feat.: - Title: Hlas vyzýva premiéra, aby zabránil vyplácaniu zlatých padákov v štátnych firmách 05 - Modified: 2023-05-22 13:39:03 - Feat.: - Title: Podľa strany Hlas-SD reálne hrozí, že prídeme o 877 miliónov eur z plánu obnovy na zdravotníctvo
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
01. jún 2023 15:56