Minister vnútra Roman Mikulec. FOTO: TASR/Martin Baumann 
StoryEditor

Česi porušujú schengenský kódex, kritizuje Prahu Mikulec. Polícia hrozí vypovedaním dohody

28.10.2022, 17:35
28.10.2022, 18:17
Autor:
ČTKČTK

Česko kvôli náporu migrantov zaviedlo kontroly na hraniciach so Slovenskom na konci septembra a potom opakovane rozhodlo o ich predĺžení.

Slovensko považuje súčasné české kontroly na spoločnej hranici za porušenie schengenského kódexu, povedal dnes novinárom minister vnútra Roman Mikulec. Opätovne tvrdil, že Česko v súvislosti s odovzdávaním migrantov porušuje readmisnú dohodu uzavretú medzi oboma krajinami. Slovenská polícia možno navrhne, aby Bratislava túto dohodu vypovedala.

Česko kvôli náporu migrantov pôvodom hlavne zo Sýrie zaviedlo kontroly na hraniciach so Slovenskom na konci septembra a potom opakovane rozhodlo o ich predĺžení; podobný krok voči Slovensku urobilo aj Rakúsko.

"Schengenský kódex uvádza, že zavedenie kontrol na vnútorných hraniciach by malo byť posledným a nie prvým riešením a až potom, čo sú vyčerpané všetky ostatné možnosti. My hovoríme, že tieto možnosti vyčerpané neboli," uviedol Mikulec v dedine Brodské pri hraniciach s Českom.

Minister zopakoval svoju skoršiu kritiku na adresu Česka za to, že Praha podľa neho nedodržiava medzištátnu dohodu ohľadom odovzdávania migrantov. Českí predstavitelia už predtým podobnú výhradu odmietli. Český minister vnútra Vít Rakúšan v polovici októbra povedal, že Česko a Slovensko budú spoločne pracovať na úprave zmluvy o vrátení migrantov a na novej zmluve o policajnej spolupráci.

"Česká republika z nášho pohľadu porušuje readmisnú dohodu tým, že migrantov, ktorých zadrží na svojom území, vozia autobusy do blízkosti hraníc so Slovenskou republikou a bez dodržania dohôd a vzájomnosti vykladá týchto migrantov a posiela ich na územie Slovenska. Nielen že porušujú readmisnú dohodu, ale aj ohrozujú životy a zdravie samotných migrantov," povedal dnes Mikulec. Dodal, že v spomínanej záležitosti prebiehajú medzi Slovenskom a Českom rokovania expertov a politikov.

"Readmisná dohoda sa môže uplatňovať len vtedy, ak je krajina schopná ľudí vrátiť do krajiny pôvodu. Slovenská republika nie je schopná vrátiť týchto ľudí do Sýrie alebo do Afganistanu, pretože je tam vojnový konflikt," povedal slovenský minister.

Policajný viceprezident Damián Imre na spoločnej tlačovej konferencii s Mikulcom povedal, že polícia by v prípade pokračovania súčasného vývoja ohľadom migrantov medzi Českom a Slovenskom navrhla vypovedanie readmisnej dohody s Českom. Imre uviedol, že utečenci zo Sýrie a Afganistanu po absolvovaní príslušnej administratívnej procedúry na Slovensku chcú pokračovať vo svojej ceste. Podľa Mikulca mieria hlavne do Nemecka a do iných krajín západnej Európy.

Mikulec zopakoval, že riešením migrácie je zabezpečenie vonkajšej hranice schengenského priestoru voľného pohybu osôb. Bratislava v tejto súvislosti minulý týždeň vyslala 40 policajtov na maďarsko-srbskú hranicu. Slovensko je pre migrantov tranzitnou krajinou, ich trasa vedie hlavne cez Srbsko a Maďarsko.

Česká vláda vo štvrtok rozhodla o predĺžení kontrol na hraniciach so Slovenskom do 12. decembra. Rakúsko potom oznámilo, že hraničné kontroly so Slovenskom, ktoré sa mali skončiť dnes, predĺžia o 15 dní.

01 - Modified: 2023-09-23 12:47:01 - Feat.: - Title: Pápež vyzval na európsku zodpovednosť voči migrantom. Utečenci nie sú inváziou, vyhlásil 02 - Modified: 2023-09-22 19:25:49 - Feat.: - Title: Vypúšťanie vody z Fukušimy do mora je bezpečné, hovoria experti z Británie a Česka 03 - Modified: 2023-09-22 19:03:47 - Feat.: - Title: Polícia na českých a poľských hraniciach? Nemecko zvažuje stále kontroly 04 - Modified: 2023-09-22 13:35:17 - Feat.: - Title: Z vietnamských čajov pesticídový kokteil. Česká inšpekcia nariadila všetky balenia stiahnuť 05 - Modified: 2023-09-22 13:12:59 - Feat.: - Title: České opozičné hnutie SPD vyzýva na kontroly na hraniciach so Slovenskom
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
23. september 2023 17:06