StoryEditor

"Harabin uráža a zosmiešňuje niektorých sudcov." Exministra obviňujú z porušenia etického kódexu

27.03.2017, 16:07
Autor:
TASRTASR

Súdna rada sa pre verejné výroky sudcu Najvyššieho súdu SR (NS) Štefana Harabina obráti na sudcovskú radu tohto súdu. Postúpi jej výzvu sudcovskej organizácie Sudcovia Za otvorenú justíciu (ZOJ). Rozhodli o tom členovia rady na dnešnom zasadnutí.

Súdna rada dodatočne zaradila na program výzvu prezídia ZOJ zo 17. marca, ktorá odsudzuje mediálnu prezentáciu Harabina. Predsedníčka rady Jana Bajánková navrhla, aby sa uplatnil postup v zmysle vykonávacej smernice k platným Zásadám sudcovskej etiky. Sudcovská rada Najvyššieho súdu sa bude výzvou ZOJ zaoberať a výsledok oznámi naspäť Súdnej rade. Tá rozhodne, či sudca svojimi výrokmi porušil etický kódex.

"Kritika má byť vecná"

„Predpokladám, že potom, ako sudcovská rada zaujme stanovisko, sa nám to vráti na stôl a budeme aj o tom rokovať,“ vysvetlila Bajánková. Súdna rada takisto vyzve Združenie sudcov Slovenska, aby aj táto stavovská sudcovská organizácia zaujala stanovisko k Harabinovej mediálnej prezentácii. Zástupca Súdnej rady má tiež túto otázku otvoriť na blízkom medzinárodnom sudcovskom podujatí venovanom týmto otázkam.

„My sme v našej výzve povedali, že takéto vyhlásenia Štefana Harabina, ktorými, dá sa povedať, zosmiešňuje niektorých sudcov, uráža ich a prirovnáva Špecializovaný trestný súd k fašistickému súdu, ktorý je korumpovaný štátnou mocou, nie sú hodné sudcu,“ priblížila výzvu členka Súdnej rady a prezídia ZOJ Elena Berthotyová.

Vysvetlila, že v ich prípade šlo o morálny postoj, pričom sudcovské združenie nespochybňuje právo žiadneho sudcu sa verejne vyjadrovať, prípadne aj kritizovať pomery v justícii alebo vedenie súdu. „Myslíme si, že tá kritika má byť vecná a nesmie byť urážlivá a hanlivá,“ doplnila.

Podľa Zásad sudcovskej etiky, ktoré platia od konca roku 2015, by sa mal sudca vyhýbať nevhodnému správaniu či vystupovaniu vrátane takého, ktoré objektívne vzbudzuje dojem nevhodnosti. V zmysle etického kódexu môže Súdna rada prijať stanovisko, kde sa vyjadrí, či konanie sudcu je v rozpore so zásadami sudcovskej etiky.

Už je disciplinárne stíhaný

Združenie ZOJ sa domnieva, že Harabin svojimi výrokmi prekročil nielen hranicu danú etickými normami, ale aj Zákona o sudcoch a prísediacich. Ten hovorí, že sudca sa musí zdržať všetkého, čo by mohlo narušiť vážnosť a dôstojnosť funkcie sudcu alebo ohroziť dôveru v nezávislé, nestranné a spravodlivé rozhodovanie súdov. Podľa ZOJ by navyše sudca nemal svoje právo vyjadrovať sa uskutočňovať nekolegiálnym, vulgárnym a kolegov dehonestujúcim spôsobom.

„Dôrazne sa ohradzujeme proti tomu, akým spôsobom sa sudca Harabin vyjadruje najmä o predsedníčke Súdnej rady Jane Bajánkovej, o predsedníčke Najvyššieho súdu Daniele Švecovej, ale aj o niektorých ďalších sudcoch,“ uvádza ZOJ vo výzve. Za porušovanie etických noriem považujú aj selektívne chválenie a na druhej strane hanobenie priamo menovaných sudcov. Niektoré výroky a tvrdenia podľa ZOJ evokujú aj trestnú zodpovednosť za trestný čin ohovárania.

Štefan Harabin je za svoje výroky už aj disciplinárne stíhaný. Podnet na neho podala predsedníčka Súdnej rady Jana Bajánková, doposiaľ o ňom nebolo právoplatne rozhodnuté. Na prvom stupni ho disciplinárny senát oslobodil, chýbala totiž podľa neho subjektívna stránka zavinenia. Ďalší disciplinárny návrh na Harabina podala začiatkom marca predsedníčka NS Daniela Švecová. Hrubého porušenia sudcovských povinností sa mal dopustiť svojimi výrokmi v článkoch pre časopis Zem a Vek.

01 - Modified: 2023-10-02 06:23:03 - Feat.: - Title: Trump sa plánuje osobne zúčastniť na pojednávaní za podvody, vinu odmieta 02 - Modified: 2023-09-29 19:50:35 - Feat.: - Title: Akcia Corrumpere 2: Dvojicu obvinených prepustili zo zadržania na slobodu 03 - Modified: 2023-09-27 17:36:27 - Feat.: - Title: Kyjev žiada súdny dvor, aby zamietol námietky Ruska. Chce aby sú začať prejednávať ruské obvinenie z genocídy 04 - Modified: 2023-09-28 17:30:00 - Feat.: - Title: Má aj 23-ročný spor. Súd mal s kolegom Kurincom zľutovanie, opäť mu siahol na plat a ponechal talár 05 - Modified: 2023-09-28 11:15:52 - Feat.: - Title: Prelomový súdny spor je na spadnutie. Šesť mladých klimatických aktivistov žaluje Európsku úniu vrátane Slovenska
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
02. október 2023 20:18