Prvým z troch ministrov, ktorých dnes premiér Robert Fico (Smer-SD) oficiálne uviedol do úradu, je Lucia Žitňanská (Most-Híd). Do kancelárie ministerky spravodlivosti sa vracia po tretí raz, rezort viedla už v rokoch 2006 a 2010 až 2011.
Zdôraznila, že ministerstvo má v porovnaní s rokmi 2010 až 2011, keď tu pôsobila naposledy, v gescii oblasť ľudských práv. "Nechcem, aby práve v tejto dobe bola táto oblasť zanedbaná," uviedla s tým, že sa bude intenzívne venovať tejto problematike.
Žitňanská oznámila, že v snahe znížiť priestor pre korupčné správanie chce prijať účinný protischránkový zákon vzťahujúci sa na všetky verejné zdroje, prijať úpravu o zákaze poskytovania a prijímania neetických výhod, vytvoriť podmienky na zavedenie osobnej hmotnej zodpovednosti osôb nakladajúcich s verejnými zdrojmi, zdokonaliť a rozšíriť systém povinného zverejňovania zmlúv a dôsledne uplatňovať princíp otvoreného vládnutia.
Zefektívniť prácu súdov a zrýchliť súdne konania sa bude snažiť presadením zvýšenia verejnej kontroly justície od výberu, cez hodnotenie až po disciplinárne konanie sudcov, posilnením občianskeho prvku v Súdnej rade SR a navrhovaním základných opatrení na zvýšenie efektívnosti súdov. To, či bude treba pridať nových sudcov, ukáže podľa nej až analýza, ktorú dá vypracovať.
S premiérom sa Žitňanská na úrade rozprávala podľa jej slov o tvorbe programového vyhlásenia vlády. Prvé rozhodnutia v úrade prijme po príchode druhej štátnej tajomníčky, ktorú by vláda mala vymenovať dnes. Do funkcie sa vracia Mária Kolíková, ktorá stála po boku Žitňanskej už počas vlády Ivety Radičovej. "Predpokladám, že prvé úlohy padnú zajtra na operatívnej porade," vysvetlila.
Ešte minulý týždeň sa Žitňanská stretla s doterajším šéfom rezortu Tomášom Borecom (nominant Smeru-SD). Zhodnotila, že agendu jej odovzdal korektným spôsobom. Na otázku, aké najväčšie chyby urobil jej predchodca, uviedla, že treba zvýšiť výkon ohľadom vytvárania podmienok na zrýchlenie súdneho konania.
V utorok (29.3.) Žitňanská absolvovala i stretnutie s predsedníčkou Súdnej rady SR Janou Bajánkovou a predsedníčkou Najvyššieho súdu SR Danielou Švecovou. "Myslím si, že dokážeme korektne spolupracovať v záujme toho, aby sa fungovanie justície zlepšilo," doplnila.