TASR/Martin Baumann
StoryEditor

Brusel žaluje Slovensko. Dôvodom je nedostatočná ochrana kvality ovzdušia, tvrdí Budaj

18.02.2021, 11:46
Autor:
TASRTASR
Európska komisia podala na Európsky súdny dvor žalobu proti Slovensku.

Európska komisia podala na Európsky súdny dvor žalobu proti Slovensku za prekročenie limitnej hodnoty pre tuhé znečisťujúce látky a pre neprijatie primeraných opatrení na zlepšenie kvality ovzdušia.

Lakmusový papierik

Minister životného prostredia Ján Budaj to rešpektuje. Informoval o tom Slavomír Held z odboru komunikácie Ministerstva životného prostredia.

Minister vyhlásil, že kvalita ovzdušia je ako lakmusový papierik, ktorý odzrkadľuje, aká je environmentálna kondícia tej ktorej krajiny. "V úmrtnom liste to nebýva napísané, ale na Slovensku zomierame následkom znečisteného ovzdušia v podobe rôznych pľúcnych ochorení viac na infarkt myokardu či na rakovinu," spresnil s tým, že Slovensko žne ovocie ignorácie voči ochrane ovzdušia z éry minulých vlád.

Zároveň volá po razantnejších krokoch, aby sa kvalita ovzdušia na Slovensku zlepšila a aby už neboli prekračované normy prípustnej úrovne znečistenia ovzdušia.

Ministerstvo v tejto súvislosti pripravuje nový zákon o ochrane ovzdušia. „Dokončili sme zmenu poplatkov za znečisťovanie ovzdušia, ktoré neboli zvyšované viac než 20 rokov. Po zmene sa stanú účinným ekonomickým nástrojom voči znečisťovateľom ovzdušia,“ spresnil rezort.

Podpora ďalších rezortov

Projekt LIFE IP sa venuje monitorovacím aktivitám, osvete a vzdelávaniu verejnosti najmä o správnom spôsobe vykurovania tuhým palivom. „Najväčším zdrojom znečistenia ovzdušia sú na Slovensku veľké priemyselné zdroje znečistenia a domové zdroje znečistenia,“ dodalo ministerstvo.

Podľa Budaja ochrana ovzdušia presahuje pôsobnosť jedného rezortu. „Z tohto dôvodu budem mobilizovať podporu ďalších rezortov, ako aj samosprávy. Na očistenie ovzdušia nad Slovenskom potrebujeme novú politickú a spoločenskú akceptáciu a ja som presvedčený, že ju dosiahneme,“ zdôraznil.

Rezort spresnil, že početnosť prekročení limitnej hodnoty PM10 vyjadrenej ako priemerná denná koncentrácia na území Slovenska za roky 2020 a 2019 významne poklesla. Podanie na Európsky súdny dvor však hodnotí znečistenie ovzdušia Slovenska aj za predošlé roky. EK vedie podľa MŽP za porušenie smernice o kvalite okolitého ovzdušia konanie voči 18 členským štátom EÚ.

01 - Modified: 2024-05-06 11:59:41 - Feat.: - Title: Slovensko má podľa analytikov najvyššiu spotrebnú daň na benzín v strednej Európe 02 - Modified: 2024-05-06 09:27:39 - Feat.: - Title: Slovensku chýbajú tisíce kyberbezpečnostných odborníkov, upozorňujú experti 03 - Modified: 2024-05-06 13:51:35 - Feat.: - Title: Všetci, ktorí do roku 2035 vstúpia na trh práce, sa už narodili. Nemali by sme obmedzovať dnešných penzistov 04 - Modified: 2024-05-04 21:51:39 - Feat.: - Title: Cikajúci chlapec v Bruseli sa opäť obliekol do detvianskeho kroja 05 - Modified: 2024-05-03 11:01:38 - Feat.: - Title: Situácia sa bude ešte zhoršovať. Z prepadu Slovenska v rebríčku slobody tlače viní opozícia vládu
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
07. máj 2024 04:00