Deti rodičov, ktorí by nesúhlasili s ich otestovaním na prítomnosť nového koronavírusu, by mohli vo vzdelávaní pokračovať naďalej dištančnou formou.
Systém výučby by sa podľa neho dal nastaviť aj tak, aby sa hodina realizovala prezenčne aj dištančne zároveň.
Jeho oponent v diskusii, nezaradený poslanec Národnej rady pôsobiaci v strane Hlas-SD Erik Tomáš, by sa však namiesto testovania detí a ich príbuzných radšej priklonil k otváraniu škôl tam, kde to dovoľuje epidemiologická situácia.
Krajniak hovorí o pozitívnom príklade
"Školy, ktoré sa teraz idú pretestovať spolu s rodičmi a príslušníkmi domácností – tam je ľudí viac ako jeden milión, možno 1,5 milióna, a ja to veľmi podporujem," povedal Krajniak na margo toho, že riešeniami situácie s pandémiou nového koronavírusu sú buď len lockdown, alebo masívne plošné testovanie.
Ako pozitívny príklad uviedol testovanie v zariadeniach sociálnych služieb, kde plošné testovanie rezort práce vykonáva od septembra v pravidelných intervaloch.
"Na základe toho sa nám darí zachytávať tie ohniská oveľa skôr, ako by sa rozrástli do vážnejších priebehov," spresnil.
Tomáš sa prikláňa k semaforu
Ako uviedol Tomáš, on by sa v kontexte otvorenia škôl prikláňal skôr k semaforu z dielne šéfa rezortu školstva Branislava Gröhlinga.
"Že tie školy by sa otvárali podľa toho, v akom regióne je aká úroveň nákazy," dodal Tomáš s tým, že to však ministrovi podľa jeho slov "zhodil zo stola" premiér Igor Matovič pre koaličné nezhody so stranou SaS.
Podľa Tomáša by sa z toho nemala robiť revolúcia, deti na prvom stupni základných škôl do školy chodia a poslanec tvrdí, že on nejakú zvýšenú nákazu nebadá.
Kollárove návštevy
Diskutéri sa vrátili aj k návštevám predsedu parlamentu Borisa Kollára v nemocnici.
Tomáš kritizoval, že si Kollár v čase zakázaných návštev v nemocniciach do izby "vodí dámske návštevy".
"Tie dámske návštevy, to boli opatrovateľky, to boli často dámy v rokoch," reagoval Krajniak.