Verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová sa obrátila na Ústavný súd (ÚS) SR s návrhom o posúdenie súladu zákona o miestnych daniach a miestnom poplatku za komunálne odpady a drobné stavebné odpady s ústavou.
Patakyová zistila, že podľa zákona o miestnych daniach a miestnom poplatku za komunálne odpady a drobné stavebné odpady sa za poplatníka považujú aj deti.
Poukazuje pritom, že na dôsledky súčasnej právnej úpravy doplatili aj školopovinné deti v meste Žilina. Rodičia niektorých detí sa ocitli v situácii, v ktorej nezvládajú uhrádzať všetky poplatky za odvoz odpadu.
Poplatky sú podľa ombudsmanky pritom vedené priamo na školopovinné deti, ktoré v dôsledku tejto situácie nemali, na rozdiel od nezadlžených detí v meste Žilina, právo na bezplatnú mestskú dopravu.
"Len v meste Žilina je momentálne v exekúcii z dôvodu neuhrádzania miestneho poplatku za komunálne odpady a drobné stavebné odpady 259 detí vo veku do 15 rokov s celkovou výškou približne 15 500 eur a 78 detí do 18 rokov s výškou nedoplatku približne 5 000 eur," spresnila Kancelárie verejnej ochrankyne práv s tým, že deti tak znášajú dôsledky za situáciu, ktorú nemôžu nijako ovplyvniť.
Takáto situácia je podľa Patakyovej v rozpore s Ústavou SR, v zmysle ktorej sa pri obmedzovaní základných práv a slobôd musí dbať na ich podstatu a zmysel.
Napadnuté ustanovenie môže mať za následok až popretie vlastníckeho práva detí. Ak si zákonný zástupca neplní svoju povinnosť, dieťa v momente dospelosti, keď si nájde prácu, môže čeliť exekúcii prvého príjmu.
Ústava tiež garantuje deťom právo na osobitnú ochranu, ktorá v tomto prípade nie je podľa ombudsmanky poskytnutá.
Napadnuté ustanovenie považuje verejná ochrankyňa práv za nepriamu diskrimináciu detí pochádzajúcich zo sociálne znevýhodneného prostredia.