Predsedovia vyšších územných celkov, ale aj starostovia a primátori, by sa mali voliť v dvojkolovej voľbe.
Šéfov krajov si ľudia pôvodne volili v dvoch kolách. Parlament však nedávno druhé kolo rušil a tak v krajských voľbách (4.11.) vyberali voliči predsedov krajov iba v jednom kole. Starostov a primátorov si ľudia volia v jednokolovom hlasovaní.
Dvojkolový systém podľa nich funguje ako poistka proti antisystémovým, extrémnym a populistickým silám, nakoľko dokáže efektívne korigovať prekvapenia z prvého kola. Priznávajú, že v roku 2013 to v Banskobystrickom kraji nefungovalo.
Dvojkolová voľba tiež podľa poslancov dodáva víťazovi zvyčajne silnejšiu legitimitu a redukuje často aj "špekulatívne roztriešťovanie hlasov a znižuje šance menšinového kandidáta". Poslanci sú tiež presvedčení, že dvojkolová voľba zníži nepredvídateľnosť, ktorú podľa nich so sebou jednokolový systém nesie.
Súčasný jednokolový systém voľby predsedov krajov presadili pred pár mesiacmi koaliční poslanci. Odôvodnili ju praktickými skúsenosťami, ktoré podľa nich ukázali, že voliči chodia voliť skôr v prvom kole. Poukazovali tiež na to, že jednokolovou voľbou vyberajú voliči aj starostov a primátorov.
Koaliční poslanci argumentovali v prospech zrušenia druhého kola voľby predsedov krajov aj úsporou. Pripomenuli, že vo voľbách v roku 2013 sa druhé kolo konalo v piatich samosprávnych krajoch. Ak by sa druhé kolo volieb v tomto čase nekonalo, ušetrilo by sa podľa koalície približne 2,4 milióna eur.