Filip Šicko
StoryEditor

ESET Science Award opäť ocení výnimočných vedcov

17.09.2020, 15:06
Autor:
sansan
Ocenenie ESET Science Award predstavilo finalistov svojho druhého ročníka. Vo finálovej pätnástke sú vedecké a pedagogické osobnosti, ktoré Slovensko reprezentujú v medzinárodnej vedeckej komunite, inovujú vysokoškolský vzdelávací proces, popularizujú svoje odbory alebo predstavujú mladé talenty.

O laureátoch v kategóriách Výnimočná osobnosť slovenskej vedy a Výnimočný mladý vedec do 35 rokov rozhodne medzinárodná komisia, na čele ktorej bude stáť držiteľ Nobelovej ceny a zároveň legenda spomedzi osobností svetovej vedy. 

O laureátovi v kategórii Výnimočný vysokoškolský pedagóg rozhodne hodnotiaca komisia zložená zo zástupcov slovenských univerzít. Vyhlásenie laureátov môže verejnosť sledovať v stredu 14. októbra prostredníctvom livestreamu na Facebook profile ESET Science Award.

ESET Science Award už druhýkrát ocení výnimočných vedcov, výskumníkov a vysokoškolských pedagógov za ich vedeckú a pedagogickú prácu, ale aj za prínos do ďalších oblastí života, napríklad sociálny a spoločenský dopad. Ocenenie prichádza v čase, keď si nielen slovenská verejnosť uvedomuje dôležitosť vedy a výskumu.

„Rok 2020 nám naplno ukázal, ako veľmi svet potrebuje vedu, sme preto radi, že vďaka oceneniu môžeme verejnosti predstaviť pätnásť inšpiratívnych vedcov a vysokoškolských pedagógov, ktorých každodenná práca robí Slovensko a svet lepším miestom pre život,“ hovorí Richard Marko, CEO spoločnosti ESET.

Komisia, ktorú budú tvoriť uznávaní vedci, posúdi množstvo ukazovateľov ako merateľné scientometrické údaje, zapojenie do medzinárodných vedeckých projektov, komunikáciu a popularizáciu, spoluprácu s inými vedeckými odbormi, princípy vedeckej etiky, potenciálny dopad vedeckej práce na ďalšie oblasti života a aj ohlas blízkych spolupracovníkov či študentov.

O laureátovi v kategórii Výnimočný vysokoškolský pedagóg rozhodnú zástupcovia slovenských univerzít, ktorí zhodnotia okrem vedeckých kritérií aj spôsob, akým kandidát vedie svojich študentov, inovuje výuku a propaguje vedný odbor za bránami fakulty.

Finalisti sú vedcami či pedagógmi, ktorých odborný aj životný profil sú potrebným dôkazom, že na Slovensku aj napriek zložitej situácii stále pôsobia špičkové osobnosti,“ vysvetľuje Paulína Böhmerová, ktorá vedie ESET Science Award.    

K ambasádorom ocenenia Ruzene Bajcsy a Pavlovi Chebenovi, pribudli tri ďalšie inšpiratívne osobnosti. Sú nimi manželia Hana a Dalimil Dvořákoví, uznávaní českí chemici a filantropi, zakladatelia Nadace Experientia, ktorá cielene podporuje mladých chemikov a Michal Valko, slovenský odborník na strojové učenie pôsobiaci vo Francúzsku.

Finalisti v kategórii Výnimočná osobnosť slovenskej vedy 

 • Michal Fečkan – pôsobí na Fakulte matematiky, fyziky a informatiky Univerzity Komenského v Bratislave. Zaoberá sa nelineárnou funkcionálnou analýzou, dynamickými systémami a ich aplikáciami. Patrí medzi svetovú špičku matematikov.
 • Pavol Jakubec – pôsobí na Fakulte chemickej a potravinárskej technológie, Slovenskej technickej univerzity v Bratislave. Venuje sa organickej syntéze a výskumu nových antibiotík.
 • Boris Klempa – pôsobí v Biomedicínskom centre Slovenskej akadémie vied v Bratislave. Je virológ a venuje sa evolúcii a ekológii zoonotických vírusov a od marca 2020 aj vírusu SARS-CoV-2.
 • Mária Omastová – pôsobí na Ústave polymérov Slovenskej akadémie vied v Bratislave. Venuje sa oblasti materiálového výskumu polymérnych kompozitov a nanokompozitov a vedie tím na výskum plastového odpadu v Dunaji.
 • Fedor Šimkovic – pôsobí na Fakulte matematiky, fyziky a informatiky Univerzity Komenského v Bratislave. Venuje sa jadrovej a subjadrovej fyzike. Skúma fundamentálne vlastnosti a interakcie neutrín teoreticky, ako aj experimentálne v rámci medzinárodných kolaborácií.

 Finalisti v kategórii Výnimočný mladý vedec do 35 rokov 

 • Tomáš Bertók – pôsobí na Chemickom ústave Slovenskej akadémie vied v Bratislave
 • Tamás Csanádi – pôsobí na Ústave materiálového výskumu Slovenskej akadémie vied v Košiciach
 • Svetlana Miklíková – pôsobí v Biomedicínskom centre Slovenskej akadémie vied v Bratislave
 • Tatiana Sedláčková – pôsobí vo Vedeckom parku Univerzity Komenského v Bratislave
 • Libor Trško – pôsobí vo Výskumnom centre Žilinskej univerzity v Žiline

Finalisti v kategórii Výnimočný vysokoškolský pedagóg  

 • Jozef Gnap – pôsobí na Fakulte prevádzky a ekonomiky dopravy a spojov Žilinskej univerzity v Žiline
 • František Kundracik – pôsobí na Fakulte matematiky, fyziky a informatiky Univerzity Komenského v Bratislave
 • Jaroslav Porubän – pôsobí na Fakulte elektrotechniky a informatiky Technickej univerzity v Košiciach
 • Ivan Varga – pôsobí na Lekárskej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave
 • Vladimír Zeleňák – pôsobí na Prírodovedeckej fakulte Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach

01 - Modified: 2019-10-18 21:22:57 - Feat.: 0 - Title: Ocenili výnimočných slovenských vedcov. Rozhodol o nich aj nositeľ Nobelovky
01 - Modified: 2023-05-27 07:00:00 - Feat.: - Title: Po Zemi behalo až 1,7 miliardy Tyranosaurov. Vedci sú poriadne prekvapení, mysleli si, že ich bolo ešte omnoho viac 02 - Modified: 2023-05-26 10:36:29 - Feat.: - Title: Vedci konečne odhalili tajomstvo bubliniek v šampanskom. Ako je možné, že na rozdiel od piva stúpajú elegantne? 03 - Modified: 2023-05-27 09:00:00 - Feat.: - Title: Situácia je omnoho horšia, ako sme si mysleli. Začalo sa šieste masové vymieranie druhov 04 - Modified: 2023-05-26 10:30:00 - Feat.: - Title: Elektronické implantáty postavili vozičkára na nohy. Impulzy z mozgu mu prekladá umelá inteligencia 05 - Modified: 2023-05-25 14:22:26 - Feat.: - Title: Vedci rozchodili vozíčkara. Signály z mozgu mu číta umelá inteligencia
menuLevel = 2, menuRoute = science/nove-technologie, menuAlias = nove-technologie, menuRouteLevel0 = science, homepage = false
29. máj 2023 13:41