Pixabay
StoryEditor

Roboty sú už v čítaní lepšie ako ľudia

25.01.2018, 08:55
Autor:
sansan
Programy umelej inteligencie, ktoré vytvorili Alibaba a Microsoft, porazili ľudí na Stanfordskej univerzite v čítaní s porozumením.

"Je to po prvýkrát, čo stroj prekonal ľudí v takomto teste," informovala spoločnosť Alibaba.

Test bol navrhnutý odborníkmi umelej inteligencie v Stanforde na meranie čoraz väčších čitateľských schopností počítačov. Softvér Alibaby bol prvý, ktorý porazil ľudské skóre, informuje CNN.

Hlavný vedec spracovania prirodzeného jazyka Luo Si z výskumnej skupiny umelej inteligencie tejto čínskej spoločnosti nazval medzník "veľkou poctou", ale tiež uznal, že pravdepodobne povedie k tomu, že značný počet pracovníkov stratí prácu kvôli strojom.

"Technológia sa môže postupne aplikovať na mnohé aplikácie, ako je zákaznícky servis, múzejné konzultácie a on-line odpovede na lekárske otázky od pacientov, čím sa bezprecedentne znižuje potreba ľudských vstupov," povedal Si vo vyhlásení.

Stanfordský test vytvára otázky týkajúce sa množstva článkov z Wikipédie. Človek alebo program umelej inteligencie napríklad číta pasáž o histórii britskej televíznej show Doctor Who a potom odpovie na otázky ako: "Ako sa volá vesmírna loď doktora Who?"

Model Alibaby s hlbokými neurónovými silami dosiahol v teste skóre 82.44, pričom tesne porazil 82.304 bodov, ktoré dosiahli ľudskí účastníci. O deň neskôr softvér umelej inteligencie od Microsoftu tiež porazil ľudské skóre, s výsledkom 82.650.

Umelá inteligencia už spôsobuje narušenie v priemysle po celom svete - nahrádzanie pracovníkov skladov robotmi, prevádzkovanie automobilov s vlastným pohonom a dokonca pomoc poľnohospodárom pri pestovaní lepších plodín.

Ruský prezident Vladimir Putin v septembri predpovedal, že ktokoľvek sa stane lídrom v oblasti umelej inteligencie, "sa stane vládcom sveta". Čína sa chce stať lídrom v oblasti umelej inteligencie do roku 2020. V júli si vládni predstavitelia stanovili ciele vybudovať v nasledujúcich rokoch domáce odvetvie umelej inteligencie v hodnote takmer 150 miliárd dolárov.

01 - Modified: 2025-12-16 07:49:26 - Feat.: - Title: Cena kľúčového produktu vyletela do extrému. Odborníci varujú: smartfóny a počítače zdražejú aj o tretinu 02 - Modified: 2025-12-12 14:30:00 - Feat.: - Title: Spotify konečne mení pravidlá hry a ľudia jasajú. Hudbu si už nebudeš len púšťať, ale priamo si povieš, čo má hrať 03 - Modified: 2025-12-11 19:00:00 - Feat.: - Title: Aký bol rok 2025 a ktoré sú najväčšie výzvy v roku 2026 04 - Modified: 2025-12-11 15:53:46 - Feat.: - Title: Osobnosťou roka podľa časopisu Time sú architekti umelej inteligencie 05 - Modified: 2025-12-11 09:00:00 - Feat.: - Title: VIDEO McDonald’s predstavil reklamu vytvorenú pomocou AI. Ľudia ju skritizovali tak veľmi, že ju museli stiahnuť
menuLevel = 2, menuRoute = science/nove-technologie, menuAlias = nove-technologie, menuRouteLevel0 = science, homepage = false
17. december 2025 16:25