Minulý mesiac stál Lukas Kalbermatten-Ritler v osade s výhľadom na malú švajčiarsku dedinku Blatten oproti ľadovcu Birch a neveriacky držal v ruke svoj fotoaparát.
„Bolo to, akoby vybuchla bomba,“ hovorí Kalbermatten-Ritler, ktorého dom a historický rodinný hotel Edelweiss, ktorý vlastní tretia generácia, bol 28. mája zničený. „Čierne skaly sa rútili ako stena cez ľadovec, akoby to bola veľká ruka, ktorá brala dedinu. V tomto momente som prestal natáčať. Nechcel som natáčať, keď sa moja dedina rúcala.“
Mestá v neistom nebezpečenstve
Trvalo 28 sekúnd, kým zosuv pôdy z pádu ľadovca pokryl 600 rokov staré drevené domy v jednej z najstarších a najmalebnejších údolných dedín vo Švajčiarsku tvrdým hnedým, studeným brúsnym kalom, ktorý sa bude prepadať ešte roky. Zrútenie bolo také silné, že bolo zaregistrované ako zemetrasenie s magnitúdou 3,1.
Bola to dedina, o ktorej vedci nikdy neočakávali, že ju uvidia takmer úplne pochovanú padajúcimi skalami a ľadom, píše pre National Geographic novinárka Anna Fiorentino.
Existujú však aj iné, ako napríklad Kandersteg, švajčiarske turistické mesto, ktoré vedci s úzkosťou sledujú. Leží v tieni nestabilného útesu s názvom Spitze Stei, ktorý by mohol spustiť zosuv pôdy s dvojnásobným množstvom ľadu a skalných úlomkov, ktoré zrovnali Blatten so zemou. Vedci tvrdia, že sa už mal zrútiť.
„Nevieme presne predpovedať, kedy sa takéto katastrofy stanú,“ hovorí Matthias Huss, vedúci gl...
Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
Zostáva vám 85% na dočítanie.