Na snímke z 12. januára 1987 je zaviate auto na Zochovej ulici v Bratislave.TASR - archív (Vladimír Benko)
StoryEditor

Počasie sa mení každú minútu, klíma desiatky rokov

31.12.2021, 07:30
Rozdiel medzi podnebím a počasím. To či túto zimu nasneží alebo nie, nehrá v celkovom trende rolu.

Rozdiel medzi klímou a počasím dobre vystihuje povzdych starých rodičov: „Zimy už nie sú to, čo bývali. Za našich mladých čias padalo viac snehu, mrazy boli tuhšie.“ Starí rodičia narážali na to, čo klimatológovia považujú za zmenu klímy, alebo po slovensky: zmenu podnebia. Keby starí rodičia povedali, že tohtoročné Vianoce sú extrémne chladné, prípadne:„Včera nám ale poriadne nasnežilo,“ hovorili by o zmene počasia.

Rozdiel medzi klímou a počasím je totiž v časovom období. Zmena klímy sa sleduje minimálne za obdobie 30 rokov, kým počasie sa môže meniť aj z minúty na minútu, z hodiny na hodinu, zo dňa na deň.

Ako si jednoducho zapamätať rozdiel, nám radí NASA na svojej oficiálnej stránke: klíma je to, čo očakávate (napríklad horúce leto), počasie je to, čo zažívate.

Klíma je akoby spriemerovaným počasím za veľmi dlhé obdobie v určitom regióne. Vedci zaoberajúci sa výskumom podnebia berú do úvahy kvantá dát - údaje o teplote a vlhkosti vzduchu, rýchlosti vetra, výskytoch krupobití, hmiel, námraz, a mnohé ďalšie. Premenlivosť klímy je tak logicky podstatne menšia ako premenlivosť počasia.

To, či na Vianoce nasneží alebo nenasneží, či bude plus 10 stupňov alebo trebárs aj mínus 20, pritom nehrá významnú rolu v celkovom trende. A ten trend je posledné desaťročia jasný: klíma sa mení, a deje sa tak na celej planéte.

Medzi rokmi 1881 a 2009 stúpli priemerné teploty na Slovensku o 1,6 stupňa Celzia. Na celej Zemi sa pritom za rovnaké obdobie v priemere oteplilo o 0,95 stupňa Celzia. Ako sa v našich končinách prejavuje nárast teploty? Klimatické pásmo sa na Slovensku posunulo zhruba o 150 výškových metrov vyššie. Pekne to vidieť napríklad v Tatrách. Vegetácia sa posúva, niektoré druhy kvetov rastú vyššie, na miestach, kde by v minulosti zamrzli. Rovnako sa sťahujú aj zvieratá. A lyžiari si zrejme všimli, že posledné desaťročia prestali fungovať viaceré lyžiarske strediská.

Ľudia globálne otepľovanie prehliadajú, pretože zmena klímy je na nich príliš pomalá a v priebehu času si na ňu ľahko zvyknú. Z pohľadu planéty je však zmena, ktorej sme svedkami, extrémne rýchla. Keď sa v minulosti menila klíma na globálnej úrovni, trvalo to minimálne tisíce, často až milióny rokov. No masovým vypúšťaním oxidu uhličitého do ovzdušia stihlo ľudstvo zmeniť podnebie doslova za pár desiatok rokov.

Článok, ktorý pôvodne vznikol v rámci európskeho projektu Európsky rok rozvoja 2015: Médiá a rozvoj, sme aktualizovali na rok 2021. Prezentované názory nemusia byť v súlade s názormi Európskej komisie.
Sekcia Globálne vznikla v rámci projektu Svet medzi riadkami, ktorý v spolupráci s HN realizuje mimovládna organizácia Človek v ohrození a Katedra žurnalistiky na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského. Program spolufinancujú SlovakAid a Európska únia. 

01 - Modified: 2022-11-25 13:00:00 - Feat.: - Title: Starosta Haagu sa ospravedlnil za úlohu mesta pri obchodovaní s otrokmi 02 - Modified: 2022-11-22 12:00:00 - Feat.: - Title: Rieka plná príbehov: znečistený Jordán sa dočká ozdravenia 03 - Modified: 2022-11-14 12:00:00 - Feat.: - Title: Z klimatického summitu: Viac ako 15-tisíc ľudí zahynulo v Európe v dôsledku tohtoročných horúčav 04 - Modified: 2022-10-29 09:30:00 - Feat.: - Title: V Somálsku hrozí hladomor, militanti blokujú pomoc zo zahraničia 05 - Modified: 2022-10-28 16:30:00 - Feat.: - Title: OSN: Musíme konať. Klimatické prísľuby vlád nestačia
menuLevel = 2, menuRoute = science/klima-a-fyzika, menuAlias = klima-a-fyzika, menuRouteLevel0 = science, homepage = false
27. november 2022 10:15