Covid môže mať dlhodobejšie účinky na kogníciu a pamäť – a tie vedú k merateľným rozdielom v kognitívnom výkone. Štúdia, publikovaná vo štvrtok v New England Journal of Medicine, zistila, že účastníci, ktorí sa zotavili zo symptómov covidu, mali kognitívny deficit zodpovedajúci trom bodom IQ v porovnaní s tými, ktorí neboli nikdy infikovaní.
Vedci však tiež zdôraznili, že väčší kognitívny pokles spojený s pretrvávajúcimi symptómami nemusí byť trvalý, pretože účastníci tejto kategórie, ktorí sa zotavili v čase, keď sa zúčastnili štúdie, mali kognitívne deficity porovnateľné s tými, ktorí sa zotavili rýchlo.
Nádej na zotavenie
Adam Hampshire, hlavný autor štúdie a profesor regeneračných neurovied na Imperial College London, pre Washington Post uviedol, že zlepšenie u tých, ktorí predtým mali dlhodobejšie príznaky, dáva trochu nádeje, že tí, ktorí v súčasnosti zápasia s postcovidovým syndrómom, takzvaným dlhým covidom – keď ich symptómy nakoniec vymiznú – môžu zaznamenať určité kognitívne zotavenie.
Na základe predchádzajúcich štúdií vedci plne očakávali, že uvidia kognitívne deficity u ľudí, ktorí boli vážne chorí a na jednotke intenzívnej starostlivosti, ale boli prekvapení, keď videli nejaký rozdiel medzi ľuďmi, ktorí mali krátkodobé symptómy a skupinu bez covidu.
Štúdia zahŕňala množstvo online úloh určených na meranie kognitívnych funkcií účastníkov. Aspoň jednu z úloh splnilo viac ako 140-tisíc ľudí, pričom všetkých osem dokončilo takmer 113-tisíc.
Účastníci boli z kohorty viac ako 3 miliónov dospelých, ktorí boli náhodne vybraní v rámci ve...
Zostáva vám 85% na dočítanie.