Kýchanie, kašľanie a svrbenie sú príznakmi intolerancie.Flickr
StoryEditor

Nie je to výmysel. Muži pri virózach naozaj trpia viac, tvrdí kanadský vedec

17.12.2017, 23:00
Autor:
ČTKČTK
Ženy sa často sťažujú na to, že banálne prechladnutie premení muža v nepoužiteľné a nariekajúce stvorenie, podľa jedného kanadského vedca ale pravdepodobne neoprávnene.

Na mužskej "nádche" zrejme skutočne niečo je, napísal v správe o svojom výskume Kyle Sue z Memorial University of Newfoundland. Muži majú zrejme slabší imunitný systém ako ženy, súdi vedec.

Sue chcel prísť to, či muži pri týchto stavoch skutočne trpia viac ako ženy, alebo či je to len mýtus. Analyzoval pri tom niekoľko vedeckých výskumov.

"Tie podľa mňa poukazujú na to, že muži majú v prípade obyčajných vírusových infekcií horných dýchacích ciest aj chrípky slabšiu imunitnú reakciu," uviedol Sue v lekárskom časopise The BMJ, predtým známom ako British Medical Journal. Prejavuje sa to podľa neho horšími príznakmi choroby aj tým, že zotavenie trvá mužom až dvakrát dlhšie. Dospelým mužom častejšie v súvislosti s týmito virózami hrozí hospitalizácia a majú vyššiu mieru úmrtnosti.

Vedec citoval napríklad jednu štúdiu, podľa ktorej pokusy na myšiach ukázali, že mužský imunitný systém možno potláča testosterón, zatiaľ čo ženský imunitný systém naopak posilňujú niektoré ženské pohlavné hormóny. Iný výskum podľa Kanaďana ukázal, že s obyčajným nachladnutím lepšie bojujú ženy pred menopauzou.

Sue však priznal, že výskumy nebrali do úvahy ďalšie rozdiely medzi mužmi a ženami, napríklad či a ako veľmi dotyční fajčili. "Je potrebné spracovať ďalšie kvalitné štúdie, ktoré sa budú venovať iným faktorom, aby sme mohli s definitívnou platnosťou povedať, že existuje rozdiel medzi mužskou a ženskou imunitou," povedal Sue britskému denníku The Guardian. Podľa neho nie je celkom jasné, či sú ženy odolnejšie, alebo či sa u nich choroba prejavuje miernejšie.

Chorým mužom je najlepšie doma
Vedec sa zameral aj na to, či môže existovať nejaké evolučné vysvetlenie toho, že muži ochorenia dýchacích ciest prežívajú horšie. Jednou z teórií môže byť podľa neho aj to, že pri súperení s ostatnými mužmi sa zvyšuje hladina testosterónu bez ohľadu na negatívny dopad na imunitný systém. Ďalším možným vysvetlením je to, že ak sa muž cíti zle a zostane doma v bezpečí, chráni ho to pred predátormi.

"Možno je teraz vhodná doba na to, aby boli zriadené priestory priateľské k mužom, vybavené veľkými obrazovkami a polohovateľnými kreslami, kde sa muži budú môcť bezpečne a pohodlne zotavovať z vysiľujúcich príznakov, mužskej chrípky '," uviedol Sue. "Dúfam, že až budú muži nabudúce kritizovaní, že preháňajú, budú môcť povedať: Aha, pozri sa na tento výskum, ukazuje, že to nie je pravda!"

Chrípka nie je sexistická
Nie všetci lekári a vedci ale so závermi kanadského výskumníka súhlasia. "Väčšina zásadných vedeckých dôkazov ukazuje na to, že chrípka nie je sexistická a nič také ako mužská chrípka neexistuje," uviedla šéfka organizácie britských praktických lekárov Helen Stokesovo-Lampardová. Uznala však, že niektoré výskumy naznačujú, že infekcie dýchacích ciest môžu silnejšie dopadať na mužov ako na ženy.

"Najlepšou radou pre každého je v každom prípade zostať doma, dopriať si dostatok tekutín a ak je to nutné, vziať si voľnopredajné lieky, napríklad tie s obsahom paracetamolu."

01 - Modified: 2022-09-14 22:00:00 - Feat.: - Title: Prečo sme neverní? Stručná anatómia bokoviek 02 - Modified: 2022-09-03 05:00:00 - Feat.: - Title: Brusel odporúča skombinovať kampane na očkovanie proti koronavírusu a chrípke 03 - Modified: 2022-09-08 04:00:00 - Feat.: - Title: PMS sa netýka len žien. Majú ho aj muži, no nikdy neviete, kedy príde 04 - Modified: 2022-08-31 16:00:00 - Feat.: - Title: Kedy sú muži najviac nervózni? Číslo 1 vás rozosmeje, ale v bode 4 sa nájdete všetky 05 - Modified: 2022-06-23 09:09:11 - Feat.: - Title: Neúspech u žien má následky. Odmietaní muži sú menej solidárni, hovorí veda
menuLevel = 2, menuRoute = science/biologia-a-chemia, menuAlias = biologia-a-chemia, menuRouteLevel0 = science, homepage = false
15. september 2022 20:49