TASR
StoryEditor

Slovenská vedkyňa postúpila do užšieho výberu na let okolo Mesiaca

12.04.2021, 09:43
Autor:
TASRTASR
Jednou zo záujemcov o let okolo Mesiaca je aj slovenská astrobiologička Michaela Musilová, vybrali ju zo zhruba milióna ľudí z celého sveta.

Japonský miliardár Jusaku Maezava v marci spustil prihlasovací proces pre osem civilistov, s ktorými sa vydá na let okolo Mesiaca plánovaný na rok 2023.

Zo zhruba milióna záujemcov z celého sveta do užšieho výberu postúpilo iba pár tisíc. Jednou z nich je aj slovenská astrobiologička Michaela Musilová. Uviedla, že jej hlavným cieľom ako členky posádky by bola popularizácia vedy a výskumu.

Prvýkrát od roku 1972

"Misia programu dearMoon má byť let okolo Mesiaca ďalej, než kedy človek v minulosti letel. Prihlásila som sa, pretože sa mi páčil nápad Maezavu zobrať so sebou ľudí, ktorí sú kreatívni a chcú pomáhať ďalším ľuďom.

Je to tak skvelá možnosť, ako sa zapojiť do nového typu vesmírnych misií, ktoré sú vedené cez súkromný sektor a nielen cez vesmírne agentúry, ako to bolo donedávna," povedala.

Maezava (45) sa v roku 2018 prihlásil ako prvý pasažier, ktorý využije súkromný let okolo Mesiaca vesmírnou loďou americkej spoločnosti SpaceX.

Podnikateľ kúpil všetky miesta na palube a oznámil svoje plány na výber ôsmich pasažierov. Ľudská posádka sa k Mesiacu vydá prvýkrát od poslednej misie Apollo v roku 1972.  

Chcela by viesť astrobiologický výskum

Musilová uviedla, že ak by ju do posádky vybrali, na misiu by sa pokúsila zobrať aspoň jeden vedecký experiment.

"Najradšej by som viedla astrobiologický výskum spojený s prežitím rôznych organizmov v extrémnom vesmírnom prostredí," vysvetlila s tým, že jej hlavným cieľom misie by bola popularizácia vedy, výskumu a všetkého spojeného s vesmírom.

"Bolo by to v duchu hlavného cieľa programu dearMoon priniesť kreatívnych ľudí do vesmíru, ktorí zároveň chcú svoje skúsenosti zdieľať s ďalšími a pomôcť im. V rámci takýchto aktivít by som vytvorila rôzne druhy umenia vo vesmíre, písala by som články, nahrala rôzne vzdelávacie a umelecké videá," spresnila.

Vo vesmíre by aj rada tancovala a spievala, keďže je to podľa nej niečo, čo "spája mnoho ľudí po celom svete".

Musilovú čaká ešte pohovor, výberový proces by mal skončiť v máji. Dúfa, že okrem vzťahu k umeniu jej pomôže aj to, že viedla skoro 30 rôznych simulovaných vesmírnych misií.

Takisto verí, že výhodou by mohla byť aj jej vášeň pre popularizáciu ako písanie článkov pre web Space.com, množstvo prednášok, ktoré robí každý rok, či nedávne vydanie knihy o jej živote Žena z Marsu.

Čaká ju simulovaná marťanská misia

Ako podotkla, v blízkej budúcnosti je zmienená misia zatiaľ jediná možnosť, aby sa mohla dostať do vesmíru. Slovenskí občania sa totiž nemôžu hlásiť do výberu astronautov, ktorý momentálne organizuje Európska vesmírna agentúra (ESA).

"Slovensko by muselo byť aspoň pridruženým členom ESA, aby sme mali takúto možnosť," vysvetlila s tým, že Slovensko by sa malo stať pridruženým členom ESA koncom budúceho roka.

V budúcnosti tiež zvažuje hlásiť sa do výberu astronautov amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA), ak sa jej podarí získať americké občianstvo.

Musilová pôsobí ako riaditeľka stanice HI-SEAS na Havaji. Momentálne organizuje a vedie simulované misie na Mesiac a Mars v spolupráci s NASA, ESA a ďalšími organizáciami z celého sveta.

Najbližšie ju čaká simulovaná "marťanská" misia počas plavby na mori, kde bude veliteľkou. "Ide o náročnejší typ simulovanej misie, keďže nám budú hroziť rôzne nebezpečenstvá a namiesto simulovaných skafandrov budeme mať pri ponoroch potápačskú výstroj," doplnila astrobiologička, ktorá na Slovensku zároveň pôsobí ako hosťujúca profesorka na Fakulte elektrotechniky a informatiky STU.

01 - Modified: 2020-05-26 10:49:00 - Feat.: 0 - Title: Slovenský robot bol na simulovanej misii na Mesiac. Prieskum pomôže k skutočnej základni 02 - Modified: 2019-10-02 09:45:21 - Feat.: 0 - Title: Slovenka, ktorá stála na Marse aj na Mesiaci. Prezradila, ako chutí špenát vypestovaný z vlasov
01 - Modified: 2023-09-20 11:39:09 - Feat.: - Title: Na Mesiaci je ľad, no nevieme, odkiaľ prišiel. Tajomná sila na ňom generuje vodu, vedci zatiaľ len tápu 02 - Modified: 2023-09-22 08:30:00 - Feat.: - Title: Fiasko Rusov, do Mesiaca vyhĺbili kráter. Pozreli sme sa na úspešné aj tragické misie, ktoré ho mali skúmať 03 - Modified: 2023-09-14 10:11:19 - Feat.: - Title: Venezuela vyšle na Mesiac svojich prvých kozmonautov, poletia z Číny 04 - Modified: 2023-09-03 06:46:00 - Feat.: - Title: Indický rover ukončil činnosť pred príchodom lunárnej noci, čakajú kým sa prebudí 05 - Modified: 2023-08-30 08:43:30 - Feat.: - Title: Indický lunárny rover potvrdil prítomnosť síry a ďalších prvkov na Mesiaci
menuLevel = 2, menuRoute = science/astronomia-a-vesmir, menuAlias = astronomia-a-vesmir, menuRouteLevel0 = science, homepage = false
22. september 2023 11:25