Z topiaceho grónskeho kontinentálneho ľadovca sa v lete uvoľňuje metán, uvádza štúdia, na ktorej sa podieľali vedci z Prírodovedeckej fakulty Univerzity Karlovej (PRF UK).
Biologické procesy pod ľadom podľa štúdie môžu ovplyvňovať koncentrácie skleníkových plynov v atmosfére, a tým i globálnu klímu. Fakulta to oznámila v stredu v tlačovej správe. Štúdiu publikoval časopis Nature.
Medzinárodný tím vedcov z ôsmich inštitúcií táboril pred tromi rokmi pri ľadovcovej rieke odvodňujúcej vyše 600 kilometrov štvorcových grónskeho ľadovca. Zbieral vzorky vody, meral koncentrácie rozpusteného metánu a analyzoval jeho pôvod. Vedci zistili, že z ľadovcového povodia sa v lete 2015 uvoľnilo približne šesť ton metánu, čo zodpovedá približne množstvu, ktoré by za tú dobu vyprodukovalo 100 kráv. Pomohlo im k tomu čidlo, ktoré umožňuje kontinuálne merania metánu.
"Naše výsledky potvrdzujú hypotézu, že podľadovcové ekosystémy sú vlastne mokrade, v ktorých môžu mikroorganizmy produkovať metán. Kde sa navyše nachádza aktívny hydrologický systém, čiže kde sú tieto mokrade odvodňované, sa tento metán môže vyplachovať a následne unikať do atmosféry," uviedol Guillaume Lamarche-Gagnon, hlavný autor štúdie z univerzity v anglickom Bristole.
Najviac metánu tvoria mikroorganizmy v bezkyslíkatom prostredíV grónskych ľadovcových vrtoch a antarktickom podľadovcovom jazere bol metán nájdený už v minulosti, až nová štúdia ale ukazuje, že sa podľadovcový metán skutočne uvoľňuje do atmosféry, a to po celé leto pri topení ľadu.
"Vzhľadom na to, že tento ľadovec sa bude v nasledujúcich desaťročiach topiť stále rýchlejšie, je pravdepodobné, že sa aj metán bude uvoľňovať rýchlejšie a vo väčšom množstve. Mikroorganizmy skrývajúce sa pod kilometrom grónskeho ľadu tak môžu predstavovať ďalší dôležitý faktor v prebiehajúcich klimatických zmenách, faktor, ktorý bol doteraz ignorovaný," poznamenal Marek Stibal z PRF UK.
Metán je po vodnej pare a oxide uhličitom tretím najdôležitejším skleníkovým plynom v atmosfére. Hoci je prítomný v nižšej koncentrácii ako oxid, jeho skleníkový efekt je až dvadsaťosemkrát silnejší. "Väčšina metánu na Zemi je produkovaná mikroorganizmami v bezkyslíkatom prostredí. Veľký podiel na tom majú prírodné mokrade, ale tiež poľnohospodárstvo: metán vzniká vo veľkých množstvách v ryžových poliach a tiež v tráviacom trakte dobytka," píše sa v správe.
Sekcia Globálne vznikla v rámci programu Svet medzi riadkami, ktorý v spolupráci s HN realizuje mimovládna organizácia Človek v ohrození a Katedra žurnalistiky na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského. Projekt spolufinancuje SlovakAid.
01 - Modified: 2019-04-18 00:05:39 - Feat.: 0 - Title: Vedci varujú: Ľadovce v Kanade sa topia omnoho rýchlejšie, ako sa čakalo
02 - Modified: 2018-07-06 15:12:47 - Feat.: 0 - Title: Apokalypsa obrovských rozmerov. Takto by vyzeral svet, ak by sa roztopili všetky ľadovce
03 - Modified: 2018-07-04 21:46:44 - Feat.: 0 - Title: Do Afriky a Ázie chcú pritiahnuť antarktické ľadovce
04 - Modified: 2017-09-05 21:15:52 - Feat.: 0 - Title: Šokujúce fotografie: Toto sa stalo s arktickými ľadovcami po 100 rokoch klimatickej zmeny
01 - Modified: 2025-06-01 14:00:00 - Feat.: - Title: Smart mestá, hlúpe ceny: V technologických metropolách si obyvatelia nemôžu dovoliť bývanie
02 - Modified: 2025-06-01 08:38:38 - Feat.: - Title: Humanitárny systém sa rozpadá kvôli škrtom, zatiaľ čo hladuje rekordný počet ľudí
03 - Modified: 2025-06-01 08:37:37 - Feat.: - Title: Dva roky utrpenia: Ugandský zákon rozpútal vlnu násilia
04 - Modified: 2025-05-27 12:27:07 - Feat.: - Title: Vedci: Vzostup hladiny morí spôsobí katastrofickú migráciu do vnútrozemia
05 - Modified: 2025-05-21 11:49:24 - Feat.: - Title: Nádej na vyriešenie vysokej ceny čokolády v obchodoch. Veda z nej môže urobiť zdravú potravinu