StoryEditor

Duplicitné vlastníctva vyrieši úrad

09.07.2018, 00:00
Autor:
RUNNRUNNkokkok
Prínosom novely katastrálneho zákona je nepochybne aj snaha o vytvorenie podmienok, v ktorých by nemali vznikať situácie vzniku duplicitného vlastníctva.

Čo úrad, to iný výklad zákona. Takéto skúsenosti s katastrálnymi odbormi okresných úradov majú viacerí právnici.

Od októbra by sa to však malo zmeniť k lepšiemu aj vďaka novele katastrálneho zákona. Na rôzne situácie upozorňuje advokát Ján Marônek z advokátskej kancelárie Marônek & Partners. A dáva aj návod, ako ich môžete riešiť.

Prínosom novely katastrálneho zákona je nepochybne aj snaha o vytvorenie podmienok, v ktorých by nemali vznikať situácie vzniku duplicitného vlastníctva.


1. prípad: Dvaja vlastníci na jednom pozemku

Aký je postup pri riešení sporov duplicitného vlastníctva? S kým by sa mal vlastník v takomto prípade spojiť?

Na jednom liste vlastníctva sú zapísané dve osoby a každá má podiel 1/1. Znamená to, že obaja by mali takto vlastniť celú nehnuteľnosť, pričom treba poznamenať, že v danom prípade išlo o navzájom cudzie osoby a ich práva k nehnuteľnosti boli zapísané v rôznom čase. V prípade duplicitného vlastníctva vytvára katastrálny zákon poistku, aby duplicitné vlastníctvo ani nevzniklo. Okresný úrad, katastrálny odbor odmietne vykonať zápis do listu vlastníctva, ak dostane verejnú listinu, na základe ktorej sa žiada zápis vlastníckeho práva k nehnuteľnosti, pri ktorej je zapísaný už iný vlastník. To však neplatí, ak je katastru predložená verejná listina s účinkami súdneho rozhodnutia. Ako osobu vlastníka alebo inú osobu zapíše do katastra z verejnej listiny alebo inej listiny len vtedy, ak sa inou takou listinou nepreukáže, že vlastníkom alebo inou oprávnenou osobou je iná osoba. Väčším problémom je, ak sa k jednej nehnuteľnosti hlásia viacerí vlastníci.

Spor možno vyriešiť dvoma spôsobmi:
a) Dohodou. Je to najideálnejší spôsob riešenia konfliktov. Tento postup je najrýchlejší a najlacnejší.
b) Prostredníctvom súdu. Súdne riešenie by malo byť ako ...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
01 - Modified: 2023-05-16 10:21:27 - Feat.: - Title: Rozdiel medzi sadzbami dane zo stavieb sa upraví 02 - Modified: 2023-05-23 10:11:39 - Feat.: - Title: Ak máte vlastný pozemok, zákon vám neprikazuje oplotiť ho. V akých prípadoch je to nutné? 03 - Modified: 2023-04-25 22:00:00 - Feat.: - Title: Diaľnice alebo na Slovensku je to tak 04 - Modified: 2023-03-31 10:09:42 - Feat.: - Title: Poslanci Národnej rady odmietli novelu zákona, posilnila by tlak na verejných funkcionárov v poskytovaní informácií 05 - Modified: 2023-03-27 14:28:32 - Feat.: - Title: Stiahnutie novely zákona poškodí verejné obstarávanie na Slovensku, tvrdí šéf ÚVO Kubovič
menuLevel = 2, menuRoute = prakticke-hn/poradenstvo, menuAlias = poradenstvo, menuRouteLevel0 = prakticke-hn, homepage = false
06. jún 2023 08:13