StoryEditor

Ustrážte si rozsah a druh vašej práce

23.10.2017, 00:00
Skúšobnú lehotu s vami môžu dohodnúť len písomne, aj to najneskôr v deň nástupu do práce.

Ak nastupujete do novej práce, určite prídete ako zamestnanec do kontaktu s pracovnou zmluvou. Dôležité však je, aby ste ju mali uzatvorenú správne.

Rovno podpísať, čo vám dáva budúci zamestnávateľ na stôl, alebo sa pokúsiť vyjednať si priaznivejšie podmienky? Všetko podľa advokáta Milana Ficeka závisí od toho, ako to prijme firma. „Zamestnávateľ sa môže slobodne rozhodnúť, s kým uzavrie pracovný pomer. Môžete navrhovať zmeny v obsahu, avšak treba rešpektovať Zákonník práce, od ktorého sa nemožno odchýliť,“ radí advokát. Ak teda navrhnete zmeny v zmluve, bude na firme, či to bude akceptovať alebo nie. To isté však platí aj opačne, teda ak vám pracovné podmienky v zmluve vyložene nesedia, nemusíte s nimi súhlasiť a nastúpiť do práce. Ak však zmluvu uzatvoríte, firma ju nemôže jednostranne zmeniť, vyžaduje sa súhlas dvoch strán.


Časté porušenia v praxi
Máte síce zmluvu v rukách, ale nie všetko v nej sedí? Medzi najčastejšie porušenia pri pracovných zmluvách patria podľa Milana Ficeka chybne uzatvorené dohody o skúšobnej lehote. „Skúšobnú lehotu je možné dohodnúť len písomne a najneskôr v deň, ktorý bol dohodnutý ako deň nástupu zamestnanca do práce. Často však dochádza k jej uzavretiu už počas trvania pracovného pomeru, nie je to však v súlade so zákonom,“ tvrdí advokát. Dala vám firma podpísať dohodu o zmluvnej pokute alebo ju uviedla rovno do zmluvy? Takéto dohody nie sú platné, Zákonník práce ich totiž nepozná. Problém podľa Milana Ficeka vzniká aj pri definovaní druhu práce. „Firmy si zvyknú ponechať možnosť zadávať zamestnancovi čo najväčší okruh činností, a tak vymedzia druh práce veľmi široko a všeobecne. Vtedy možno uvažovať o neplatnosti takejto dohody. Rovnako je chybou, ak v zmluve chýba aspoň stručná charakteristika práce,“ odporúča advokát.


Inšpektoráty práce kontrolujú firmy
Inšpektori práce sa v praxi často stretávajú s neznalosťou zákona v oblasti podstatných náležitostí či obsahu pracovných zmlúv. Z...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
01 - Modified: 2023-09-09 08:00:00 - Feat.: - Title: Zvykneš si cez deň na chvíľu zdriemnuť? Expert tvrdí, že ti to môže pomôcť viesť omnoho energickejší život 02 - Modified: 2023-05-19 15:16:31 - Feat.: - Title: Zničí nás umelá inteligencia ako Skynet v Terminátorovi? Jej vývojár hovorí že šance na zničenie ľudstva sú 50 na 50 03 - Modified: 2023-03-17 10:31:40 - Feat.: - Title: Cítite sa ako automobilový expert? Tento kvíz bude pre vás poriadne náročná skúška 04 - Modified: 2023-03-26 05:40:13 - Feat.: - Title: Bojovať budeme v roku 2025, znie z USA. Simulácie ukazujú prehru Číny. Hrozí naozaj vojna veľmocí? (analýza) 05 - Modified: 2022-12-01 10:46:05 - Feat.: - Title: Zákonník práce: novinky ovplyvňujú aj zmluvy zamestnancov. Čo sa zmenilo?
menuLevel = 2, menuRoute = prakticke-hn/poradenstvo, menuAlias = poradenstvo, menuRouteLevel0 = prakticke-hn, homepage = false
05. december 2023 19:48