StoryEditor

Platíte vo firme nehorázne sumy za energie? Tu je návod, ako ich skresať

10.02.2017, 11:10
Chcete vo firme v krátkom čase ušetriť tisíce na spotrebe energií a neinvestovať ani euro do výmeny kotlov, žiaroviek, zateplenia, do nových úspornejších technológií? Využite EPC kontrakt.

Najlacnejšia energia, ktorú firmy odoberajú je tá, ktorú nespotrebujú. Predajcovia im vedia dať zľavy okolo jedného až dvoch percent. Pri komplexnom riešení sa dá ušetriť minimálne  dvadsať percent.
Ak by každá firma na Slovensku dosiahla takú úsporu oproti terajšej spotrebe, dostalo by sa do balíka úspor okolo 340 miliónov eur.
Projekt zafinancuje predajca energií. Firma ho spláca z dosiahnutých úspor a po rokoch už tieto peniaze môže vrážať do svojho rozvoja. 
Čo ukázal prieskum
Cestou k dosiahnutiu cieľa, je využitie energetickej služby. Firmy môžu financovať projekt cez takzvaný EPC model.
Prieskum, ktorý si dali vypracovať Slovenské elektrárne (SE) Predaj, ukázal, že viac ako dve tretiny respondentov nemalo jasno v tom, čo to vlastne EPC kontrakt je.
Ide pritom o energetickú službu, ktorá firmám zaručí úspory a oni do tohto projektu nemusia vraziť ani cent. Splácajú dlh z úspor, ktoré sa dosiahnu realizáciou projektu. 
"Robíme projekty a garantujeme našim klientom, že na ich konci energie ušetria," podčiarkol Martin Kumpan, výkonný riaditeľ SE Predaj. Tvrdí, že ak by firmy investovali do rôznych úsporných opatrení, vedeli by na energiách ušetriť minimálne 20 percent. Prieskum ukázal, že vedia ušetriť len desať.
"Máme projekty, kde sa nám podarilo dosiahnuť viac ako 60-percentnú úsporu," vraví Kumpan.
Firmy šetria, keďže peniaze potrebujú na bežnú prevádzku. Odrádza ich aj to, že investície do úspor, sa im vrátia až po dlhšom čase. Odhadom po troch až šiestich rokoch.
 
Test pekárne
"Testovali sme pekáreň, ktorá platila ročne okolo 100-tisíc eur za energie. Chcela od nás zľavu. Ak si chceme pekáreň udržať, vieme jej dať jednopercentnú zľavu len na časť komodity, čo je len 370 eur," vraví Andrea Pancotti, manažér pre energetické služby spoločnosti SE Predaj.
"Ak by sme im ponúkli projekt, podľa ktorého by dostávali energiu a teplo zároveň, tak by sa dosiahla až 10-percentná úspora, teda získali by sme navyše až 10-tisíc eur," objasňuje.
Firmy sa viac zameriavajú na ceny. Tlačia ich dole, avšak predajcovia s nimi nemôžu ísť nižšie, keďže komodity nakupujú na svetových burzách za určité ceny.
"Firmy nevyužívajú potenciál, ktorý je ukrytý v ich vnútorných procesoch," podčiarkol Pancotti. V  prípade pekárne, ktorú spomínal, by išlo o investíciu okolo 40-tisíc eur, ktorá by sa jej  vrátila za štyri roky vo forme dosiahnutých úspor. "Zaplatí sa sama, z úspor," podčiarkol Pancotti.

01 - Modified: 2023-10-03 07:13:00 - Feat.: - Title: Rodinným spoločnostiam, ktoré sa rozrastajú, môže pomôcť externý šéf 02 - Modified: 2023-09-30 08:20:45 - Feat.: - Title: Platenie faktúr v Nemecku čoraz viac mešká, problém môžu mať aj firmy na Slovensku 03 - Modified: 2023-09-27 08:16:02 - Feat.: - Title: SPP bude rozdeľovať lacnejšiu elektrinu od elektrární distribútorom, rozhodla vláda 04 - Modified: 2023-09-22 13:38:56 - Feat.: - Title: ZMOS a SIEA budú spolupracovať na zvyšovaní energetickej sebestačnosti regiónov 05 - Modified: 2023-09-23 13:30:00 - Feat.: - Title: Nechce sa vám behať po úradoch? Po novom si môžete zistiť všetko o penziách z domu
menuLevel = 1, menuRoute = prakticke-hn, menuAlias = prakticke-hn, menuRouteLevel0 = prakticke-hn, homepage = false
04. október 2023 04:58